Bayram Namazı

Bayram Namazı

Oldukça önemli günler olan bayramların ilk gününde sabah saatlerinde bayram namazı kılınırken birlik ve beraberliğin sembolü niteliğindedir. Vacip hükmünde olup özellikle erkek müminler tarafından camiler doldurulmaktadır. Neşeli bir şekilde eda edilen bayram namazı hutbe sonrasındaki iki rekat namazdan oluşur. Ancak Cuma namazında olduğu gibi hutbe farz değildir. Sünnet olmasından ötürü hutbenin dinlenmemesi durumunda da bayram namazı kabul olmaktadır. Şafi mezhebine göre ise bayram namazları sünnet olurken diğer görüşlerde farz-ı kifaye olarak da belirtilmektedir. Cemaatle birlikte kılınması çok daha makbul olmasına karşın bayram namazı nasıl kılınır sorusuna tek başına yanıtı da verilebilir. Bayram günü dişlerin misvaklanması, güzel kokular sürülmesi, güzel elbiseler tercih edilerek namaza hazırlanılması da sünnetlerdendir.

 Bayram Namazı Vakti

Kurban ve Ramazan Bayramları ilk gününde kılınan ikişer rekâttan oluşan bayram namazı saati güneşin doğuşundan yaklaşık 50 dakika sonrasına denk gelir. İnsanlar önce sabah namazı kılarken havanın aydınlanmasıyla birlikte bayram namazı için camilere gelinir. Bayram namazı için vakit çok kısıtlı olurken herhangi bir kamet ya da ezan okunmasına gerek olmadan kılınmaktadır. Bunun için bayram sabahı güneşin doğmasının ardından kılınabilir. Genellikle hutbe özelinde bayramların ne anlama geldiği ve bayramların nasıl geçirilmesi gerektiği anlatıldığı için ilerleyen saatlere de sarkabilmektedir. Ancak bayram namazı İstanbul vakti bellidir. (Vikipedi)

Bayram Namazı Gereklilikleri

  • Güzel elbiseler giyinmesi, abdest ve temizlik
  • Bayram namazı vaktinde olunması
  • Farz olmasa da bayram hutbesi dinlendikten sonra namazın eda edilmesi makbuldür.
  • Namaz sonrasında yapılacak toplu duaya icabet edilmesi
bayram namazı nasıl kılınır

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Vaktin girmesi sonrasında hutbenin tamamlanmasıyla birlikte “niyet ettim vacib olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” denilerek tekbir getirilir. Sübhaneke okunduktan sonra imam, birbirini takip eden üç tekbir daha alır. Bu tekbirlerde cemaat bir kez daha ellerini kulaklara götürür. Birinci ve ikinci tekbirler sonrasında eller yanlara bırakılır, üçüncü tekbir sonrasında ise göbek altında bağlanır. Zevaid tekbirleri olarak da bilinen bu tekbirler bayram namazına özel olmakla birlikte ilk rekatta sübhaneke sonrasında bu şekilde yapılır. ardından ise imam, besmele çekerek Fatiha ve bir sure okur. Ardından rükü ve secdeler diğer namazlarda olduğu şekliyle yapılır. İkinci rekata kalkış sonrasında Fatiha ve bir sure yine sesli olarak imam tarafından okunur. Ardından ise üç kere tekbir arka arkaya alınır. Bu tekbirlerde kollar yanlara götürürken dördüncü tekbirde rükü yapılır. Ardından secdeler gerçekleşir ve oturma sırasında Tahiyyat okunur. Selam verilerek namazdan çıkılırken tekbirler başlatılır. Sonrasında bayram namazı nasıl kılınır sorusuyla birlikte önemli olan hutbe için imam minbere çıkar. Hutbe özelinde bayramın neden önem olduğu, kurban esasları ya da ramazan ayı hakkında bilgiler verilir. Kurban Bayramını acele kılmak daha makbul olurken Ramazan Bayramı namazı ise biraz daha geciktirilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bayram Namazı Nedir?

Bayrma Namazı, islam dininde ki kutsal bayram günlerinde özel olarak kılınan bir namaz çeşididir. Yalnıza Ramazan ve Kurban Bayramlarında kılınmaktadır.

Bayram Namazları Nerede Kılınır?

Bayram namazları genel olarak cemaat ile birlikte Camii içerisinde imam tarafından kıldırımaktadır. Özellik itibari ile evde icra edilmesi tercih edilmemektedir.

Bayram Namazı Kılmak Neden Önemlidir?

Bayram namazları eski yıllarda bayramlaşmak ve toplumsal bağı güçlendirmek açısından çok büyük önem arz ederdi. Bayram namazlarından sonra cemaat birlikte tek tek bayramlaşır ve bağlarını güçlendirirdi, bu anlamda toplumsal rutin için gerçekten büyük önem art etmekteydi.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir