Begüm İsminin Anlamı

Begüm İsminin Anlamı

Begüm isminin anlamı, harf analizi, istatistiksel bilgileri ve özelliklerini öğrenebilirsiniz. Farsça kökenli bir kelime olarak bilinmektedir. Tek bir kelimdir ve Kuran-ı Kerimde geçmemektedir. İsmim renginin pembe olduğu bilinir. Ülkemizde kız çocuklarına verilen bir isimdir. Verilmemesi yönünde herhangi bir yasak veya olumsuz bir durum bulunmamaktadır.

Begüm İsminin Sözlük Anlamı

Begüm, çok eski dönemlerde Türk hükümdarlarının kızlarına ve haremlerinde ki kadınlara verilen bir isim olarak bilinmektedir. Ancak ismin kökeni Türkçe değil Farsça olarak bilinir.

  • Prenses
  • Kadın hükümdar
  • Türk hükümdarının kızı veya hareminde ki kadın
  • Hint prenseslerine verilen unvan
  • Hanım veya hanımefendi

Begüm İsminin İstatistikleri

Bugüm ismine ait istatistikleri öğrenerek bazı kararları vermek daha kolay olabilir. En çok kullanılan isimler arasında 310. sırada yer almaktadır. Ülkemizde 22 bine yakın bu isme sahip kadın vardır. Bunların yaklaşık 5500 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Ülkemizde her 3752 kişiden birisinde bu isim vardır. Beş harften oluşan bu ismin harflerine alfabe sıralamasına göre bir sayı verilse toplaması 58 yapmaktadır.

B:2 + E:6 + G:8 + Ü:26 + M:16 = 58

begüm ne demek

Begüm İsminin Harf Analizi

Begüm ismi toplam 5 harften oluşmaktadır. Bu ismin harf analizi isimden bağımsız bir şekilde yapılarak, isme farklı bir açıdan bakmanıza imkan vermektedir. Bu sayede ismi tercih etmenize yardımcı olur.

  • B: Kuvvetli önsezileri sayesinde olayları önceden algılayabilmektedir. Umutla yaşamayı seveler ve ne olursa olsun bundan vazgeçmezler.
  • E: Karışık bir ruhsal yapıya sahiptirler. Bir anda sevinebilir ve bir anda üzülebilirler. Bundan kesinlikle rahatsızlık duymaz.
  • G: Güç onlar için her şeydir. Bunu elde edebilmek için birçok aksiyon yaşarlar ve inatçı tavırları ile bir şekilde elde ederler.
  • Ü: Sakin ve durağan bir karaktere sahiptir. Bu yapısı hayatın her yerinde kendini belli eder. Özellikle bir iş yaparken fark edilir.
  • M: Zeki bir karakteri vardır. Bu karakteri onların başarılı olmasına yardımcı olur. Özellikle ticaret sırasında bu özelliği ile dikkat çekerler.

Begüm İsminin Özellikleri

Begüm ismine sahip olanların en öne çıkan özelliği insancıl yapılarıdır. Bağışlamayı, anlayış göstermeyi, iyi geçinmeyi tercih ederler. Dünyaya karşı sevgiyi öne çıkaran bir hayat tarzları vardır. Bu da onlara karşı olan beğeniyi ve sevgiyi otomatik olarak arttırır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Bu isme sahip ünlü isimler arasında Begüm Birgören, Begüm Dalgalar, Begüm Halide Ziya, Begüm Öner ve Begüm Hazret Mahal gibi kişiler vardır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Begüm Ne Demektir?

Begüm; Kadın hükümdar, prenses demektir. Doğu Türk hükümdarları zamanında harem ve kızlarına isim olarak kullanılmaktaydı.

Begüm İsmi Caiz mi?

Begüm ismi içerisinde herhangi bir kötü anlam içermemektedir. Bu nedenle yeni doğmuş bebeklere bu ismin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Begüm İsminin Kökeni Nedir?

Begüm ismi Türkçe kökenli bir isimdir. Orta Asya’da ki Türk beyliklerinde sıkça kullanılmaktaydı. Ardından geleneklerimizle birlikte gündelik yaşantımızda da sık bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir