Bekçi Çalışma Saatleri

Bekçi Çalışma Saatleri

2020 yılı bekçi alımları artış gösterdi ve bekçi maaşları, bekçi alımı ne zaman gibi sorular internette sıklıkla araştırılmaya başlandı. Bekçi çalışma saatleri ise değişiklik gösterebilmektedir. Bu yazımızda bekçi çalışma saatleri, bekçi alım şartları ve bekçi maaşları hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiyi detaylı olarak sizlerle paylaştık.

Bekçi Alım Şartları ve Bekçilik Maaşları

Bekçi teşkilatının meslek amirlerinin görevleri ve adayların göreve başlayacakları polis akademisi açıklanmıştır. 2020 yılında bekçilik için alımlara başlandı. Yaklaşık 8 bin kişinin bekçi olarak çalışmaya başladığı 2020 yılında daha pek çok kişi bekçiliğe başvurmaya devam ediyor. Birçok kişiyse bekçilik alım şartları nelerdir merak ediyor. Devlet memurları şartları ile uyum gösteren bekçi alım şartları ise şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Boy oranının 167 cm’den az olmaması,
  • Beden kitle indeksinin 18-27 arasında bulunması,
  • Lise ya da dengi okulların mezuniyet belgesine sahip olmak,
  • Askerliği tamamlamış olmak,
  • Kamu haklarından mahrum durumda olmamak,
  • Memuriyet için engel teşkil eden durumlara sahip olmamak.
  • Terör bağlantısı bulunmamak.

Belirtilen şartlara uyan çarşı ve mahalle bekçisi adayları rahatlıkla bekçilik başvurusu için gerekli mercilere müracaat edebilirler. Bekçi maaşları ise öğrenim durumuna göre farklılıklar içeriyor. Örneğin ilkokul mezunu olan bekçi maaşları 4, 302,80 TL olarak belirlenmiş durumda. Lise mezuniyetine sahip olan bekçi maaşları 4352 ile 4,455,14 TL arasında olmak üzere değişiklik gösteriyor. Ön lisans mezuniyetine sahip olan bekçilerin aldıkları maaşlarsa 4357,50 ile 4.400 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Lisans mezuniyetine sahip olan bekçilerin aldıkları maaşların miktarıysa 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Bekçi alımı ne zaman sorusunun cevabıysa henüz belirlenmiş değil. Çarşı ve mahalle bekçilerinin alımı, Emniyet Müdürlüğü’nden yapılacak açıklama kapsamında belirlenecek. Ancak 30 bin kişilik bekçi alımı gerçekleştirileceği biliniyor. (Vikipedi)

bekçi çalışma saatleri

Bekçi Çalışma Saatleri

Bekçi çalışma saatleri ise bekçilik için başvuru yapacakların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bekçi çalışma saatleri illere göre değişiklik gösterse de ak 12 saatlik bir dilimi kapsıyor. Görev yerinizdeki kriterlere göre bekçi çalışma saatleri nasıl belirlenmektedir sorusu merak konusu olmuştur. Akşam saatlerinden sabaha kadar sürecek olan mesailer haftanın 6 günü sürüyor. Haftada bir gün izni olan bekçilerin mesaileri, genellikle akşam 19.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Belirtildiği üzere, haftanın bir günü izin günü olarak belirlenmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Adliye Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri ve bekçi görevi konusunda merak ettiğiniz tüm detaylar bu kategorimizde sizleri bekliyor. Çalışma saatlerindeki detayları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bekçi Nedir?

Bekçi, ülkemizde yeni olarak uygulanmaya başlayan bir kolluk hizmetidir. Polislerin yükünün azaltılması, hırsızlığı önlemek ve huzuru arttırmak amaçlarını gütmektedir.

Bekçiler Ne Zaman Çalışır?

Bekçiler gün içerisinde gece saatlerinde mesai yapmaktadırlar. Genelde 22.00’dan sonra sabah 07.00’e kadar mesaileri sürmektedir. Mahalle aralarında gezmekte ve huzuru sağlamaktadırlar.

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak için ilk başta Lise öğretimini tamamlamış olmak gerekir. Daha sonra bekçilik için elverişli boy ve kilo oranlarına sahip olmak gerekir. Sonrasında bekçilik için başvuru yapmak ve kabul edinildiği taktirde atama beklemek gerekecektir.

Çalışma Saatleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir