Bel Soğukluğu Nedir?

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu nedir? Bel soğukluğu, genellikle semptomsuz olarak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI) , ancak bakteriyel enfeksiyon penisten ve vajinal sıvıda sulu, yeşil akıntıya neden olabilir. Bel soğukluğunun ortadan kaldırıldığına inanılıyordu, ancak uzmanlar bir canlanma gördü, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 44.000’den fazla vaka bildirildi.

Bel soğukluğu semptomlarına, nedenlerine, tedavilerine ve önleme ipuçlarına bakıyoruz:

Bel Soğukluğu Ne Demek?

Bel soğukluğu, neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu, rektum, penis ve vajina gibi vücudun sıcak nemli kısımlarında ve bazen de boğaz ve gözlerde yaşayan bakteriyel, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Belsoğukluğu şunlar tarafından aktarılabilir:

  • Korunmasız vajinal, oral seks veya anal seks.
  • Bakterilerle enfekte olan seks oyuncakları kullanmak.
  • Bel soğukluğu doğum sırasında anneden bebeğe de geçebilir. Bu, bebeğin gözlerinde iltihap ve akıntıya neden olabilir (konjonktivit) ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. (Vikipedi)

Bel Soğukluğu Belirtileri Nedir?

Bel soğukluğu belirtileri bakteri ile temasa geçtikten sonraki iki hafta içinde ortaya çıkabilir ancak aylar sonra da ortaya çıkabilir. Bel soğukluğu olan kadınların yaklaşık yüzde 50’si ve erkeklerin yüzde 10’unun belirgin bir belirti veya semptomu yoktur.

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri

Penisin ucundan alışılmadık bir akıntı (akıntı beyaz, sarı veya yeşil olabilir), idrar yaparken ağrı, nadiren, testislerde ağrı veya hassasiyet.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri

İnce veya sulu, sarı veya yeşil olabilen alışılmadık bir vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı, alt karın ağrısı veya hassasiyet, adet dönemleri arasında kanama, daha ağır dönemler veya cinsel ilişkiden sonra kanama.

Erkeklerde ve Kadınlarda Ortak Bel Soğukluğu Belirtileri

Rektumdaki enfeksiyon nedeniyle anal bölgenin ağrı veya rahatsızlığı, bu eğer enfeksiyon şiddetli ise deşarja neden olabilir.

bel soğukluğu

Bel Soğukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu testi yapmak için aile doktorunuzu veya cinsel sağlık kliniğinizi ziyaret etmek ücretsizdir. Bel soğukluğu rutin olarak test edilmez ve servikal smear testleri ile tespit edilmez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

İsterseniz özel bir klinikte bel soğukluğu testi yapabilir veya evde test kiti kullanabilirsiniz.

Bel soğukluğu belirtileri yaşıyorsanız veya yeni bir partner ile korunmasız cinsel ilişkiye girmişseniz test yaptırmalısınız.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi genellikle tek bir oral antibiyotik azitromisin dozu ile birlikte sadece bir antibiyotik seftriazon enjeksiyonuna sahip olmayı içerir. Gonore bakteriyel enfeksiyonunun etkili bir şekilde temizlendiğinden emin olmak için iki farklı antibiyotik kullanılır.

Doktorunuz belirtilerinizin semptomların gonore için tipik olduğundan şüpheleniyorsa, test sonuçlarınız bel soğukluğunu onaylamadan önce antibiyotik verilebilir.

Bel soğukluğu belirtileri varsa, antibiyotik aldıktan sonra birkaç gün içinde durum düzelmeye başlamalıdır, ancak herhangi bir ağrının düzelmesi iki hafta sürebilir. Enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak için tedaviden iki hafta sonra size bir takip testi önerilebilir. Bel soğukluğu nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Bel Soğukluğu Ne Demektir?

Bel soğukluğu, korunmasız cinsel ilişki nedeniyle bulaşan ve vücudun nemli yerlerinde görülen bir cinsel hastalık türüdür. Hastalığa insan vücudunda bulunan bakteriler neden olmaktadır.

Bel Soğukluğu Tedavi Edilebilir mi?

Bel soğukluğu tedavisinde, vücudun hangi bölümünün hastalıktan etkilendiğine bağlı olarak çeşitli dozlarda antibiyotik kullanılabilir. Hastalık genelde ilaç ile tedavi edilmektedir.

Bel Sogukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunu teşhis etmek için belli başlı belirtiler vardır. Bu belirtiler kadın ve erkekte değişebilir. Genel olarak boğaz enfeksiyonu, sık idrara çıkma, karın alt bölgelerinde ağrı bu belirtiler arasında yer alır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir