Berk İsminin Anlamı

Berk İsminin Anlamı

Berk isminin anlamı sağlam ve kuvvetli demektir. Türkçe kökenli olan bir isimdir. İsmin rengi mavidir. Çok farklı anlamlara sahiptir. Birçok ünlü isim tarafından kullanılmaktadır. Kuran-ı Kerimde geçen, erkek çocuklara verilmesi yönünde bir bilgi olmayan isimlerden birisidir. Aşkı iliklerine kadar yaşayan ender insanlar arasındadır. Bu durumu yaşamalarına duygusal yapıları neden olmaktadır.

Berk İsminin Sözlük Anlamı

Berk isminin sözlük anlamları ismin anlaşılmasına yardım etmektedir. 7 farklı anlamı bulunmaktadır. Bu sayede çok farklı nedenlerden ötürü erkek çocuklarına verilmektedir.

 • Kuvvetli, sağlam
 • Şiddetli
 • Hızlı
 • Sert, katı
 • Arı, şimşek
 • Yaprak
 • Orman

Bu anlamlara gelmektedir. Bu sayede birçok erkek tarafından gururlar taşınmaktadır. Tek hece olan ender kelimelerden birisidir.

Berk İsminin İstatistikleri

Berk ile ilgili çok farklı istatistiksel bilgiler mevcuttur. En çok kullanılan isimler sıralamasında 471. sırada olmasıyla dikkat çekmektedir. Ülkemizin tamamında 21 binin üzerinde, sadece İstanbul merkezinde 6 binin üzerinde bu isme sahip erkek vardır. Ülkemizde her 3884 erkekten birisine Berk ismi verilmektedir. 4 harften oluşan, tek heceli isimlerden birisidir. Bu harflerin alfabede ki sıralamaya göre verilen sayılarının toplamı 43’tür.

B:2 + E:6 + R:21 + K:14 = 43

berk isminin anlamı

Berk İsminin Harf Analizi

Berk sadece dört harften oluşan ender isimlerden birisidir. Kısa olması nedeniyle okunuşunu ve harf analizinin rahatça yapılmasına yardımcı olmaktadır. Harf analizleri isimde ki tüm harflerin taşıdığı anlamdan bulunmaktadır.

 • B: Bir şeyleri önceden sezme konusunda özel bir becerileri vardır. Umutlu insanlardır ve her durumda bunu yitirmeden devam ederler.
 • E: Karmaşık ruhsal dünyaları onları çok zorlamaktadır. Bu durumu üzüntü ve sevinç olarak yaşasalar da şikayet etmezler.
 • R: Bir şey hakkında karar verirken her zaman zorluk çekerler. Onların hayatlarında tereddüt sürekli yer almaktadır.
 • K: Aşk ve iş hayatlarında her zaman tanınan insanlardır. Güçlü ve başarılı karakterleri ile dikkat çeken kişilerdir.

Berk İsminin Özellikleri

Berk ismi Kuran-ı Kerim’de geçen ender isimlerden birisidir. Sağlam ve kuvvetli bir şekilde tarif edilmektedir. Okunuş zorluğuna bakıldığında ortalamalarda yer alır. Bu isime benzer olanlar Berksal, Berkan, Berkant, Berkay, Berna ve Berrak yer almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Bu isme yada benzerlerine sahip olan ünlü isimler arasında Berkant, Berkun Oya, Berksan, Berkuk yer almaktadır. Basit ve kolay söylenebilmesi nedeniyle erkek çocuklarına rahatça koyulmaktadır. Arapça’da tam karşılığı şimşektir. Bazı kullanımlarda bu ismin bayrak anlamına geldiği de görülmüştür.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Berk İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Berk isimi, erkekler tarafından kullanılan en popüler isimlerdendir. Bu nedenle bir çok ünlü isim bulunur; Berk Atan, Berk Deniz, Berk Oktay ve Berk Tuna.

Berk Ne Demektir?

Berk sağlam ve yiğit kişi anlamına gelir. Ayrıca özü çelik gibi sağlam kimse anlamına da gelmektedir. Katı, Sert kişilikleri ile bilinirler.

Berk İsmi Caiz mi?

İslam alimleri tarafından bu isim ve manaları incelendiğinde, bu ismin herhangi bir sakıncası olmadığı ve koyulmasında herhangi bir mahsur olmadığı kanaatine varılmıştır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir