Berke Han Kimdir?

Berke Han Kimdir?

Berke Han, tarih sayfalarının gördüğü en büyük komutanlardan biri olan Cengiz Han’ın torunudur. Cengiz’in oğlu Cuci Han’ın oğlu olan Berke Han, aynı zamanda Ulakçı ve Serak hanlarının da halefidir. Bu iki Hükümdar’ın kısa süreli yönetimlerinin ardından tahta geçen, Berke Han’ın adı kaynaklarda Berkây, Berkâ ve Berke oğul olarak da geçer. Berke Han’ın gençliği hakkında pek az bilgi bulunmaktadır. Tarihte çok önemli yeri olan Berke Han kimdir? İşte  

Berke Han’ın Hayatı

Berke Han Dünyadaki ilk Müslüman Moğol Han’ı unvanına sahiptir. Berke Türk Tarihi için oldukça öneme sahip olan hükümdarlardan biridir ve Alın Orda Devleti’nin de hanıdır. Moğolların 1236 ila 1242 yıllarında Doğu Avrupa’ya düzenlenen seferlerde Batu Han’a komutanlık yapmış ve 1240’lı yıllarda Müslümanlığı kabul etti. Berke Han 1257 tarihinde Altınordu Devleti’nin başına geçmiş, ardından Anadolu Selçuklu Hükümdarı olan Alaeddin Keykubad’ın kızı olan Melike Hatun ile evlenmesiyle Anadolu Selçuklu damadı oldu.

Hükümdarlık Yılları

Başarılı bir hükümdar olan Berke Han 1259 yılında Polonya ve Litvanya ile girdiği savaştan galip çıkmış, Doğu Avrupa topraklarının bir kısmını yağmalamış ve burada Saint Domierz kalesini tahrip etti. Bu sırada Rus Knezliği ile dost olmasına karşın, vergi sorunu kaynaklı sebeplerden arası açılmış ve 1259 yılında Novgorad Rostof, Yaroslav ve Suzdal gibi şehirlerde başlatılan isyanları bastırdı. Bunun sonucunda Knez Yaraslov oğlu Alexandr, Berke’nin üstünlüğünü kabul ederek, vergiye tabi oldu. Ardından 1265 yılında Doğu Roma İmparatorluğu ve Bulgaristan topraklarını Trakya’da yenilgiye uğratarak bu devletleri vergiye bağladı.

berke han kimdir

Katıldığı Büyük Savaşlar

Berke Han, hüküm sürdüğü dönemde, İran’a hakimiyeti altına alan bir başka Moğol Devleti olan İlhanlı İmparatorluğu ile anlaşmazlıklar yaşamış bunun sonucunda savaşa girmiştir. Müslüman olan Berke Han, İslam Alemi için önemli bir yere sahip olan Bağdat’ı 1258 yılında yerle bir eden İlhanlı Hükümdarı, Hülagü’nün işgal ardından Halife’yi öldürmesiyle arası açılmıştı. Bunun yanı sıra Berke Han’ın Möngke’nin Azerbaycan’ı İlhanlı Devleti’ne vermesiyle savaş kaçınılmaz olmuş ve iki büyük Moğol devleti arasında çatışmalar yaşanmasına neden olmuştu. Fakat bu olayın öncesinde İlhanlı Devleti’nin Altın Orda’lı tüccarları öldürmesiyle zaten yeterince kızışmıştı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

İlhanlı ve Altın Orda Devletleri’nin 1262 yılında çatışma başladı. 1263 yılında Berke’nin yeğeni olan Nogay Han komutasındaki Altın Orda Devleti Kafkas Dağları’nın kuzeyinde İlhanlı Devletini hezimete uğratmasıyla sonuçlandı. İslam Dünyasında bu haber sevinçle karşılanırken, savaşta Moğolların, Moğolları öldürmesine en çok üzülen taraf, Berke Han olmuştu. Bu savaşın bir diğer özelliği de Moğol Devletleri arasındaki ilk askeri çatışma olduğu biliniyor.

Hülâgû Han’ın 1265 yılında ölümü üzerine, yerine geçen Abaka Han da Berke Han’a karşı düşmanca tutumunu sürdürmüş, aynı yıl içerisinde Kür nehri yakınında, Altın Orda ve İlhanlılar karşı karşıya gelmiş ve Berke nehri geçerek İlhanlı Devleti ordusuna saldırmayı planladığı sırada kuşatmayı gerçekleştiremeden 1266 yılında vefat etmiştir. Berke’nin bir oğlu yoktu ve yerine Batu Han’ın torunu Mengü Timur yeni han ilân edilerek, bıraktığı mirası devralmıştır. Berke Han kimdir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Berke Han Kimdir?

Berke Han 1250 ve 1260’lı yıllar arasında hüküm sürmüş olan Altın Orda hükümetinin hükümdarıdır. Başarılı savaş taktikleri ve lider karakteri ile ön plana çıkmıştır.

Berke Han Ne Zaman Doğmuştur?

Berke Han için doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Berke Hanın hükümdarlığı sırasında 40’lı yaşlarda olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayede 1200’lü yılların başında doğmuş olabilir.

Berke Han Hangi Savaşlara Katılmıştır?

Berke Han, Altın Orda hükümdarlığından önce de çok büyük taktikleri sayesinde büyük başarılara imza attığı bilinmektedir. Özellikle Mohi Muharebesinde büyük başarılara imza atmıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir