Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar Listesi

Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar Listesi

Bilgisayarda olması gereken programlar listesini sizin için derledik. Bilgisayar kullanan herkesin lazım olduğunda kullanması gereken belli programlar bulunmaktadır. Bu programlar çok bilinen ve aynı zamanda da kullanımı kolaylaştırıp çoğu işte yardımcı olan uygulamalardır. Bilgisayar kullanıcıları bu programları kurmayı ya da indirmeyi unutsa da mutlaka lazım olacaklarını bilmelidir.

Her işin yapılması için lazım olan bu programlardan özellikle önemli olanlarının sıralandığı bu yazı sayesinde bilgisayarda lazım olabilecek her programa içerikleri ile birlikte ulaşmak mümkün.

Bir Bilgisayarda Hangi Programlar Olmalı?

İnternet Tarayıcısı

Öncelikli olarak her bilgisayarda bir internet tarayıcısı olmalıdır ve bu zaten her türlü program ve sunucuya erişim sağlamaya yardımcı olan bir arama motoru sunar. Bunun için Yandex ve Google özellikle en çok kullanılanlardır ancak pek çok farklı internet tarayıcısı da bulunabilir. Bunlardan herhangi biri kullanılabilir ancak Google tüm dünya üzerinde en çok kullanılan internet tarayıcısı olduğu için genellikle daha çok tercih edilmektedir.

Medya Oynatıcı

Medya oynatıcı, bir diğer çok önemli bilgisayar programlarındandır. Bu programlardan en ünlüleri VLC Media Player, Media Player Classic, BS.Player Free, GOM Media Player, Flash Movie Player’dır. Bu ünlü programlardan en çok VLC Media Player ve BS.Player Free tercih edilir ancak diğer programlar da gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Herhangi bir videonun bu oynatıcılar sayesinde görüntülenmesi mümkündür ve bu yüzden de her bilgisayarda yer alması gereken programlardan biridir.

Dosyaları Sıkıştırma ve Çıkarma

Dosya sıkıştırma ve çıkarma için de bir program bulunması oldukça yararlı olacaktır. Dosyaların daha az yer kaplaması ve internet ortamında yani sanal alemde daha az yere sahip olup da daha çok dosyanın barındırılabilmesi için pek çok program tercih edilebilir. Bunlardan WinRAR en çok kullanılanıdır. Birçok dosya biçimini destekleyen bu program, yıllardır en çok kullanılan dosya sıkıştırma ve çıkarma programıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Ofis Programları

Özellikle de öğrenci ve çalışanların çok kullandığı programlar ofis programlarıdır. LibreOffice, Microsoft Office gibi ofis programları bu işler için kullanılabilir. Tablo hazırlamaya, istatistik çıkarmaya, yazı yazmaya, sunum hazırlamaya, çizim yapmaya, not tutmaya ve daha pek çok işe yardımcı olan ofis programları kolaylıkla kurulabilir ve kullanımı sağlanabilir. Bu şekilde ofis programları bireylere oldukça yardımcı olarak işlerini kolaylaştırır. Her bilgisayarda ofis programlarının bulunması önemlidir çünkü pek çok işte ofis programları lazım olmaktadır ve yapılacak olan işlerin yükünü azaltmaktadır. Bu ofis programları özellikle de yapılacak olan sunumlar ve yazılacak olan yazılar için kullanılsa da profesyonel şekilde tablo hazırlayıp sonrasında istatiksel hesaplamalar yapmak için de tercih edilebilmektedir. Bu programlar işi kolaylaştırdığı gibi pek çok işin yapılması için de gereklidir. Bir zorunluluk olarak bilgisayarlarda yer almalıdır. (Microsoft Destek)

bilgisayarda olması gereken programlar

Ekran Görüntüsü Alıcı

Bir ekran görüntüsü alıcı program da bilgisayarlarda bulunmalıdır. Pek çok şekilde lazım olabilen bu program, ekran görüntüsü alıp üzerinde düzenleme yapma imkanı sunar ve yalnızca eğlence amaçlı değil aynı zamanda da iş amaçlı kullanılabilir. Araştırma yaparken ya da herhangi bir iş üzerinde çalışırken ekran görüntüsü alıcı sayesinde kolaylıkla ekran görüntüleri çekilebilir. Bunun için en uygun program Lightshot ya da Apowersoft Screen Capture Pro olabilir. Bu uygulamalar kolaylıkla kullanılabilir ve oldukça kalitelidir. Beğenilen herhangi bir fotoğraf ya da önemli bir belge kaydedilemiyor ise ekran görüntüsü alınarak kolaylıkla bilgisayara kaydedilebilir. Bu şekilde pek çok iş de kolaylaşmış olur. Ekran görüntüsü aracı bilgisayarda olması gereken programlar listesindedir.

Resim Editörü

Bir resim editörü de ayrıca bilgisayar için temel bir programdır ve bu resim editörü de zaten çok bilinen Microsoft Paint olabilir. Paint uygulamasından çok daha fazla içeriğe sahip olan Photoshop ya da GIMP gibi programlar da tercih edilebilir. Bu programlar çok daha gelişmiş içeriklere ve daha kullanışlı sunuma sahiptir. Resimler bu şekilde bilgisayar üzerinden kolaylıkla düzenlenebilir.

Bilgisayarda olması gereken programlar sizler için derledik yeni blogları takipte kalın!

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve popüler listelere girmek için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/instagram-hikaye-izlenme-satin-al

Bilgisayarımda Hangi Programları Kullanmalıyım?

Kullandığınız bilgisayarınızda güvenliğiniz ve konforunuz için kesinlikle kullanmanız gereken programlar bulunmaktadır. Bu programları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarım İçin Ücretsiz Programlar Var mı?

Bilgisayarınızı daha iyi kullanmanız adına,konforunuz adına ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok faydalı programlar bulunmaktadır.Ücret ödemeden programları kolayca indirebilirsiniz.

Bu Programları Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bilgisayarınız için faydalı olacak programları sizlere sunmaktayız. Bu programları kullanırak bilgisayarınızı daha güvenli,daha hızlı ve daha konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E- Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

Steam Nedir?

Steam bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz ve online olarak sunulmakta olan oyunların indirme işlemlerini yapmanıza olanak tanıyan bir programdır.

Virüs Programları Kullanmak Önemli mi?

Virüs programları kullanmak bilgisayarınızı daha güvenli hale getirir ve bilgilerinizi güvende tutar.

Bilgisayar Programları Nereye Kaydedilir?

Bilgisayar programlarınız sabit disklerinize kaydedilir. C ve D üzerine kayıt yapılır.

Linkedin Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 4.9]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir