Bilsem Nedir?

Bilsem Nedir?

Bilsem nedir ve test nasıl yapılır soruları özellikle aileler için oldukça merak uyandırıcıdır. Bilsem sınavı öğrencilerin yeteneklerini ölçmeye yönelik olan bir sınavdır. Bilim ve sanat merkezlerinde verilen eğitim için öncesinde bilsem sınavına girilmeli ve ardından olumlu sonuç alınmalıdır. Yetenekli öğrencilerin kendilerini geliştirmesine yönelik izlenen bir sınav politikasıdır. Bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vererek, öğrencilerin yeteneklerinin açığa çıkasına yardımcı olmaktadır. Bilsem sınavı grup taraması ve bireysel değerlendirme şeklinde yapılmaktadır. İki aşamalı olan bu sınavın yalnızca bir aşamasını geçmek yeterli değildir. Öncelikle tarama sınavında başarı gösteren öğrenciler sınavın ikinci aşaması olan bireysel değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. (Vikipedi)

Bilsem sınavına girmek isteyen öğrenciler öncesinde başvuru yapmalıdır. Sınavın birinci aşamasında öğrencilerin sınıf düzeylerine uygun sorular sorularak öğrencilerin bu sorulara cevap verilmesi istenmektedir. Sınav 25 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Sınav sürecinde öğrencilerin olabildiğince stressiz olarak soruları çözmesine izin verilecek bir ortam oluşturulmaktadır. Yetenekli çocukların anlaşılabilmesi için birinci bölümün başarılı olarak geçilmesi gerekmektedir.

bilsem nedir

Bilsem Sınavı Ne zaman?

Bilsem sınavı 4 Ocak tarihinde başlamıştır. Hafta sonları gerçekleşen sınav öğrencilerin yetenek düzeylerinin ölçülmesin de önemli bir görev üstenmektedir.  2020 takvimine göre öncesinde başvuru yapılması gereken sınav 19 Nisan tarihinde sona erecektir. Bu süreç içerisinde öğrencinin hangi gün ve saatte sınava gireceği Bilsem giriş belgesi üzerinde bulunmaktadır. Gerekli gün ve tarihte öğrencinin belirlenen yerde olması gerekmektedir. Grup tarama sınavı tablet üzerinden uygulananbir sınavdır. Birçok kategoriden oluşan bu sınav öğrencilerin eğitim düzeyleri ile paralellik göstermektedir. Grup taramasında başarı gösterilmesi için belirli bir baraj puanı konulmuştur. Bu barajı geçen her öğrenci bireysel değerlendirmeye alınmak için hak kazanmaktadır. Bu süreçten sonra ikinci aşama olan bireysel değerlendirmeye girilmesi gerekmektedir. Bireysel değerlendirme mülakat tarzında olan bir sınav çeşididir. 2 aşama sınav 1 Haziran ile 28 ağustos arasında ki tarihte gerçekleştirilecektir. İkinci aşamada önemli olan konu çocukların yetenekleridir. Yeteneklerini ön plana çıkaramayan öğrenciler ikinci sınavda başarısız olacağından hangi tarzda sorular sorulduğunu velilerin araştırarak çocuklarına bilgi vermesi tavsiye edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Bilsem Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2020 tarihinde yapılan sınavların ilk bölümü olan grup taramasının sonuçları 22 Nisan tarihinde meb.gov.tr adresi üzerinden açıklanacaktır. Grup taramasının başarılı olarak geçilmesi halinde öğrenci ikinci aşama olan bireysel değerlendirme sınavına girmeye hak kazanmaktadır.  Bilsem sınav sonuçları 22 Nisan tarihinde belli olduktan sonra ikinci aşamaya geçilecektir. İkinci alama 1 Haziran ve 28 Ağustos tarihi arasında gerçekleşecektir. Bilsem online sitesinden sınav tarihleri ve işleyişi hakkında detaylı bilgi alınması mümkündür.

Bilsem Ne Demek?

  • E-bilsem ne demektir ve önemli midir sorularının cevapları veliler için oldukça önemlidir. Öğrencilerin kendilerini yeteneklerine yönelik olarak geliştirebilmesin de önemli bir rol oynamaktadır.
  • Çocukların kendi yeteneklerini algılamasına yardımcı olur.
  • Çocukların özgüvenlerinin oturmasında önemli bir rol oynar.
  • Bilsem sonuçları çocuğun direkt olarak yetenekli olup olmadığına karar verilmesinde etkili değildir.
  • Çocuk kendini sınav sırasında ifade edemeyebilir, bu sebeple stresten uzak olması gerekmektedir.

Bilsem nedir? Tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilsem Nedir?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış halidir. Öğretimin çeşitli kademelerinde eğitim görmekte olan yüksek zekalı ve özel yetenekli çocukların tespit edilmesi ve bu konuda özel olarak eğitim almalarını sağlarlar.

Bilsem’e Nasıl Başvurulur?

Bilsem, her sene düzenli olarak özel yetenekli çocukları tespit etmek için sınavlar yapar. Bu sınavlara ilkokul kademesinde ki 1. , 2. Ve 3. Sınıf öğrencileri katılabilmektedir. Özel yetenekli olduğu düşünülen çocuklar öğretmenler tarafından tespit edilir ve sınava başvuru yapılır.

Bilsem Sınavları Ücretli mi?

Bilsem sınavlarına katılmak isteyen çocuklar için belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Sınava başvuran öğrenciler sınav ücretini online olarak yatırmakta ve daha sonra sınav için hak kazanmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir