Bing Sitemap

Bing Sitemap

Google ve Yandex kadar olmasa da önemli düzeyde trafik sunan Bing sitemap ekleme süreçlerinde birden fazla yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak sitenin eklenmesi işlemleri yapılır. Kullanıcı girişi ardından Website add bölümünden site URL bölümü doldurulur. Domain adresin Bing içerisinde kayıtlı olmasının ardından istenilen şekilde sitemap oluşturulabilir. Peki, ama Bing sitemap ekleme için hangi yollar vardır.

Bing Sitemap Yöntemleri

Öncelikli olarak xml dosyasının ana dizine eklenmesiyle yapılacak işlemlerle sitemap gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte doğrudan cpanel kullanımı da söz konusudur. Bing sitemap gönderimi sonrasında ise Verify denilerek işlemler tamamlanır. Bunun için meta tag yöntemi kullanılabilir olup doğrudan header.php dosyası işlemleri yapılır. Dosya içine sitemap gönderimleri yapılır. Bu çerçevede Configure My Site tıklanır ve içerisindeki sitemaps bölümüne girilir. Burada ana sayfa, sayfalar, kategoriler ve post özelinde ekleme söz konusudur. Yapılacak işlemlerde sitemap_index.xml şeklinde dosya girişleri olur. Halihazırda page-sitemap.xml, post-sitemap.xml dosyalar eklenir ve robots.txt dosyası için güncelleme yapılır. Sitenin WordPress olması durumunda ise header.php dosyası içerisine yerleştirilmesiyle kullanımı olacaktır. Bing sitemap oluşturma son derece kolay bir işlem ağı olurken önemli kazanımları vardır.

bing sitemap

Bing Sitemap Neden Yapılır?

Doğrudan siteye ait tüm sayfaların arama motoru botları tarafından görüntülenmesini mümkün kılar. Hızlı bir şekilde tüm içeriklerin ve var olan eklentilerle ilgili hususların daha net anlaşılması söz konusudur. Herhangi bir eksiklik olmadan sitenin öne çıkarılması sağlanmaktadır. Yapılan araştırmalarla görülmektedir ki herhangi bir sitenin tüm yönleriyle taranabilmesi için sitemap kullanımı şarttır. %70’lik bir kısmın taraması işleminde sitemap verileri kullanılır. Bu çerçevede Bing sitemap ekle oldukça önem taşırken SEO uyumluluğa sahip olunması da gerekir.

Başta backlink alımları ve sosyal medya etkileşimleri Bing aramaları için en önemli unsurların başında gelir. Yapılacak sitemap oluşturma süreçlerinde de yine site kalitesini yükseltme amaçlanır. Üst sayfalarda görüntülenme alınmasıyla site trafik hızının da belirgin şekilde artacağı aşikardır. Buna ilave olarak sitemap için meta tag yöntemi tercih edilirken işlemler header dosyası üzerinden yapılır. WordPress eklentileri kullanılarak da sitemap oluşturma söz konusudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Sitenin Bing dizini içine eklenmesiyle Yahoo sonuçlarında da görüntülenmesi mümkün olacaktır. Buna ilişkin olarak kayıtlı sitelerin kazanımları oldukça fazladır. Yapılan sitemap oluşturma ise Bingbot tarama kontrolü özelinde ortaya çıkacak yararları getirir.

Sitemap Eklemenin Yararları

  • Sitenin daha geniş bir çerçevede anlaşılmasını sağlar.
  • Tüm içeriklerin ve sayfaların aramalarda ortaya çıkmasını mümkün kılar.
  • Herhangi bir eksiklik durumunun oluşması halinde bu görüntülenebilir.
  • Kullanıcıların arama sonuçlarında listelenme sayısı ve görüntülenme sayısıyla tıklanma sayısını arttırır.
  • Kısa zamanda geniş kitlelere ulaşılması adına arama motorları robotları tarafından fark edilmesi sağlanır.

Bing Sitemap Sonuçları

Devamlı olarak wordpress altyapılı sitelerde sitemap güncellemeleri otomatik yapılır. Bununla birlikte tüm sayfaların ve kategorilerin eklenmesi de söz konusudur. İçeriklerin güncellenmesi, içeriklerin SEO uyumlu olarak oluşturulması da daha kolay kazanımların elde edileceğini gösterir. Sizlerde hemen sitemap eklemesi yaparak sitenizin görüntülenmesini, fark edilmesini, kayıt altına alınmasını mümkün kılabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sitemap Nedir?

Sitemap, sitenizde yer almakta olan tüm URL’leri içerisinde barındıran bir uzantıdır. Arama motoru dizinlerinin sitenizi taraması adına kullanılır.

Bing’e Sitemap Eklemek Neden Önemlidir?

Bing gün içerisinde milyonlarca arama yapılan bir arama motorudur. Bu nedenle burada sitenizin yer alması sizlere daha fazla trafik ve daha fazla müşteri kazandırabilir.

Bing Sitemap Nasıl Eklenir?

Bing sitemap eklemek için Bing webmaster’a kaydolmanız gerekmektedir. Ardından atmanız gereken adımları sizler için oluşturduğumuz blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir