Bing Webmaster

Bing Webmaster

Sıklıkla sorulan bing indeksleme işlemleri için sisteme giriş yapılırken bing webmaster üzerinden işlemler gerçekleşir. Bazı hususlara son derece dikkat edilmesi gerekli olurken temel anlamda çok zor olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Sitenin diğer arama motorları sonrasında yapılacak işlemleri arasındaki Bing site ekle süreci hemen başlatılabilir.

Bing Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Giriş sonrasında web site bölümü üzerinden ekleme yapılır. Add a Site kısmında site adı yazılarak sağ bölümdeki kısma tıklanır. Bunun ardından URL bölümü çıkacaktır. Altında ise add a sitemap yani site haritasının eklenmesi istenir.Yoast kullanıcıları için yapılması gereken ilk husus sitemap_index.xml yazılması olurken http ve domain bilgisi girilerek yandaki ADD bölümüne basılmasıdır. Sol bölümde yer alan ALL Day ise default olarak seçili bir şekilde bırakılır. Sonrasında ise site doğrulama işlemleri yapılması istenir. Genel çerçevede bakıldığında site doğrulama üç farklı yoldan yapılabilmektedir. Ancak ilk iki yolun kullanımı daha fazladır. Genel çerçevede ise meta tag yöntemiyle bing webmaster tools site doğrulamaları söz konusudur. Peki, bu süreçler nasıl başlatılır?

bing webmaster

Bing Site Ücretsiz Kayıt

Bing arama motoru site ekleme işlemlerinde sitenin kişiye ait olduğunun doğrulanmasıyla süreçler tamamlanır. Bunun yapılmasında ise iki farklı genel yöntem vardır.

  • XML Dosyanın Ana Dizine Taşınması

Doğrudan Bing tarafından oluşturulan “BingSiteAuth.xml” dosyasının indirilmesi yapılır. Ardından Public_hmtl ana dizin içerisine bu dosya yüklenir. Bu yükleme süreçleri için FTP kullanılabileceği gibi doğrudan cpanel aracılığıyla hesap açılarak da yükleme yapılabilir. Sonrasında Verify butonu aracılığıyla doğrulama işlemleri yapılarak süreç sonlandırılır.

  • Meta Tag Site Doğrulama

Çok daha yaygın olan meta tag işlemlerinde ise header.php dosyası açılır. Bing tarafından site özelinde üretilen meta tag kopyası bu dosyaya kayıt edilir ve upload işlemleri yapılır. Verify sayfasında option bölümünde meta name etiketi görüntülenir. Alt kısımda ise your DNS provider seçilir. DNS ayar değişimi yapılmaz. Bunun ardından en alt kısımda Verify ve Cancel seçenekleri vardır. Verify denilerek işlemler onaylanır. Süreç bu şekilde tamamlanarak bing site kayıt yapılmış olur. Sonrasında Configure My Site ile Sİtemaps sayfasına girilir. İndeksleme için sayfa haritaları işlemleri yapılır. Sırasıyla sitemap_index.xml, post-sitemap.xml, page-sitemap.xml, category-sitemap.xml, post_tag-sitemap.xml dosyaları eklenir. Robots.txt dosyası güncellenirken bunun sitemap yönergesi eklenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

Bing Site Ekleme Sonuçları

Bing webmaster site ekleme süreçleri iki farklı yoldan yapılmakla birlikte panel üzerinden tüm işlemler gerçekleşir. Siteye ait sitemap işlemleri farklı dosyaların eklenmesi süreçleri gösterildi. Bu sayede arama motoru botları sayesinde sitenin tüm sayfalarıyla taranması söz konusu olur. Herhangi bir eksiklik olmayacağı gibi link ve sayfa kayıtları sonrasında trafik kazanımı da beraberinde gelecektir. Diğer arama motorları özelinde de site ekleme işlemlerinin bu şekilde yapılması mümkündür.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bing Webmaster Nedir?

Bing webmaster, Bing arama motoru dizininde yer almak adına sitenizi ekleyebileceğiniz bir sistemdir. Bing’de yer almak için sitenizi buraya muhakkak eklemeniz gerekmektedir.

Bing Webmaster Neden Önemlidir?

Bing arama motoru, internet üzerinde yapılmakta olan milyonlarca aramaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle burada yer almak siteniz için büyük önem taşımaktadır.

Bing Webmaster Nasıl Kullanılır?

Bing webmaster kullanabilmek için ilk olarak bir siteye sahip olmanız veya bir siteyi yönetiyor olmanız gerekmektedir. Daha sonra webmaster üzerinden sitemap ekleme, hata kontrolü ve URL kontrolü gibi işlemler gerçekleştirmeniz mümkündür.

Sitemap Nedir?

Sitemaplar web sitelerinin tüm URL’lerini içinde barındıran ve arama motoru botları tarafından daha iyi fark edilmesini sağlayan bir uzantıdır.

Robots.txt Nedir?

Robots.txt dosyası arama motoru botlarının web sitelerinin hangi bölümlerini tarayacağına dair izinlerin belirlendiği bir uzantıdır.

Bing Üzerinde Yer Almak Neden Önemli?

Bing arama motorunda yer almak, web sitenizin arama motorlarını kullanan milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkanı tanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir