Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik nedir sorusu, magazin gündemiyle beraber cevap aramaya devam ediyor. Çoğu kişi için bir anlam karmaşası olarak da ifade edilen bu kavram, aslında pek çok şeyin karşılığı olarak ifade ediliyor. Bizler de bu noktada biseksüellik ne demek sorusuyla beraber, biseksüellik hakkında merak edilenleri sizlere açıklıyoruz.

Biseksüellik aslında her iki cinsiyete de ilgi duyma olarak adlandırılabilmektedir. Biseksüel olan kişiler, hem kendi cinslerine hem de karşı cinslere ilgi duyabilmektedir. Kişinin kendini algılayabilmesi biseksüelliğin en temel anahtarı olarak ifade edilmektedir. Bir kimsenin direkt olarak biseksüel olup olmadığı anlayabilmemiz için yapılabilecek bir test bulunmamaktadır.

Bütün biseksüel kişilerin ilişkiye girdiğine dair bir söylenti bulunmaktadır. Ancak bu yanlış bir düşünce şeklidir. Biseksüel olarak kendini adlandıran kişiler karşı cinsle ilişkiye girebildikleri gibi sadece duygusal ilişki de kurabilmektedir. Yani illa ki cinsel ilişkiye gireceklerine dair bir kural bulunmamaktadır. (Vikipedi)

Biseksüellik Çok Mu Yaygın?

Biseksüellik kavramı, aslında sosyal medyanın kullanımıyla hayatımızda daha fazla yer bulmaya başlayan bir kavramdır. Bu kavramın ne kadar yaygın olduğuna dair bir araştırılma yapılmasıyla net bir şekilde bilgi verilebilir. Ancak eski dönemlerde yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara göre daha fazla biseksüel olabileceğine dair bilgilerin varlığını ortaya koymuştur.

biseksüellik nedir

Türkiye’de Biseksüellik

Ülkemizde ne yazık ki cinsellik biraz dar olan bir kavramdır. Bu da biseksüel kavramının açıklanmasını zorlaştırılmaktadır. Biseksüellik durum hem kadın da hem de erkekte görülebilen bir durumdur. Bu durumun fark edilebilmesi için de kişinin kendini tanıması önemlidir. Bu durum ne yazı ki cinsle sapkınlıkla karıştırılmaktadır. Ancak bu doğuştan gelen ve daha sonradan ortaya çıkan bir cinsel yönelim olarak ortaya çıkmaktadır.

Biseksüellik Hakkında Merak Edilenler

LGBT olarak adlandırılan topluluğun aslında “B” harfi, biseksüelliği ifade etmektedir. Ülkemizde çok merak edilen bir konu olmasına rağmen, ayıp ve utanç gibi kavramlardan dolayı çok da fazla konuşulmaz. Genellikle merak edilen ancak cevap bulunamayan durumlardan bazıları şunlardır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Biseksüel olan kişiler 2 cinse de hem cinsellik hem de duygusal anlamda hissiyatlarda bulunabilirler.
  • LGBT bayrağının içerisinde biseksüel olan kişiler için bir renk bulunmaktadır. “Mor” renk her iki cinse de ilgi duyan kişilerin rengidir.
  • Hem insanlar da hem hayvanlarda biseksüellik olabilir.
  • Biseksüellik kişilerde doğuştan olabileceği gibi sonradan yani çevresel faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişiler, genellikle çevresel baskılardan dolayı istedikleri davranamıyor ve yaşamıyorlar. Duygularını bastırdıkları için içsel sıkıntılar yaşayabiliyorlar.
  • Erkeklerin biseksüel olma ihtimali gibi, kadınlara göre çok daha fazla.
  • Kişiler evlendikten sonra biseksüel ilişkilerine de devam edebilmektedir.

Biseksüellik nasıl anlaşılır sorusu da cevap bulunması istenilen sorular arasında bulunmaktadır. Bu durumun anlaşılması için, kişinin cinsel kimliğini tam olarak tanımlaması gerekmektedir. Biseksüellik nedir hakkında merak ettiğiniz tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Biseksüel Ne Demek?

Biseksüel kelimesi, temel cinsellik normlarının dışında yer alan ve erkek/kadın cinslerinden ikisinede ilgi duyan ve cinsel tercihlerini bu şekilde belirlemiş olan kişilere verilen isimdir. Her iki cinse de aynı oranda ilgi duyulabilmesi mümkün olabilirken bu durum değişiklik gösterebilir.

Biseksüellik ve Eşcinsellik Farkı Nedir?

Biseksüel teriche sahip olan kişiler hayatının kimi dönemlerinde tamamen eşcinsel olabilecekleri gibi, kimi dönemlerinde yalnızca karşı cinse ilgi duyabilir kimi zaman ise her iki cinse de aynı oranda ilgi duyabilmektedir.

Cinsel Tercihler Hormonel mi?

Cinsel tercihlerin, biyolojik ve hormonal kökenli oldukları ve bireylerin bu neticede cinsel tercihlerinin genetik olarak belirlenebileceği düşünülmektedir. Cinsel tercihler kişisel bir tercih olabilse de hormonal ve biyolojik kökeni olabilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir