Bitcoin

Bitcoin

Hiçbir sistem ve banka ağına bağlı kalmaksızın üretilmekte olan Bitcoin dijital para birimidir. Ödeme ağ oluşmadığı gibi herhangi bir üretim iznine ya da kurum eksenli çalışmaya bağlı değildir. Bu nedenle dünyanın her yerinden kişiler tarafından üretimi söz konusudur. Elektronik olarak oluşturulmasının yanı sıra, düzenlenmesi noktasında da sınırlandırma yoktur. Bilgisayar bağlantılarıyla özgür yazılımlar aracılığıyla üretimi yapılan Bitcoin nedir sorusuyla birlikte hangi amaçlarla kullanımı olduğu ve ne işe yaradığı da merak edilmektedir. (Vikipedi)

Bitcoin Ortaya Çıkma Süreci

İlk olarak Satoshi Nakamoto isminde ki yazılımcı tarafından önerilmiş olan Bitcoin, online ortamda çok daha güvenli alışveriş imkânı sunması için tasarlanmıştır. Hiçbir otorite merkeze alınmadığı gibi doğrulanabilir bilgilerle kullanıcılar Bitcoin kullanımına başlayabilir. Son yıllarda kullanımı yaygın hale gelirken Bitcoin ne kadar sorusu da her gün sorulmaktadır. 2018 yılı içerisinden kırdığı rekorlarla adından söz ettiren Bitcoin, var olan geleneksel para birimlerinden de birçok yönüyle ayrılır.

bitcoin nedir

Bitcoin Farkları

  • Yerelleşme: Para birimleri tek bir merkez tarafından dağıtılırken kayıtlı bir şekilde belirli kontrollere sahiptir. Bitcoin ise bilgisayar yazılımlarıyla dünyanın her tarafından istenilen ölçülerde yaratılabilir. Merkezileşme yerine yerelleşme söz konusu olup açık bir ağ bulunur.
  • Sınırlandırma: Dolar, Euro ya da diğer para birimlerinde üretimlerde sınırlar, sistemler tarafından belirlenir. Gerekli görülmesi halinde çok daha yüksek miktarlarda para basılarak manipülasyon gerçekleştirilebilir. Ancak temel algoritma kontrolüne sahip Bitcoin için saatlik 21 milyon üretim sınırı vardır. Bundan ötürü talebin büyümesi ve arzın aynı kalmasıyla Bitcoin değeri artmaktadır.
  • Güvenilir: Var olan Bitcoin nasıl kullanılır sorusuna da verilecek cevapta süreçler kullanıcı adıyla yapılmaktadır. Kişinin gerçek bilgilerinin bilinmesi gerek olmadığı gibi farklı kullanıcılara Bitcoin gönderimleri bu şekilde olur.
  • Değişmezlik: Belirli bir merkez ya da otorite olmadığı için işlemlerin geri alınması ya da tersine işlem yapılabilmesi söz konusu değildir.
  • Bölünebilirlik: Bitcoin özelinde en önemli farklardan bir tanesi de mikro işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlamasıdır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Çeşitli yatırımcı siteler üzerinden sizlerde kendi adınıza Bitcoin satın alma işlemlerine başlayabilirsiniz. Hızlı bir şekilde hesap bilgilerinin tamamlanmasıyla Bitcoin nasıl alınır sorusuna yanıt bulunur. Bilgiler yalnızca kullanıcıyla paylaşırken sistem özelinde yapılacak gönderimlerde kullanıcı adı kullanılır. Kolay bir şekilde istenilen tutarlar belirtilen yere girilir. Böylelikle Bitcoin kaç TL olduğu görülürken hemen satın alma yapılır. Alınan Bitcoinler hesaba tanımlanırken kullanım yelpazesi ise giderek artmaktadır. Bitcoin alımı için minimum tutar 1 TL olup sonrasında ise satışlar yapılabilir. Anında Bitcoin satın al işlemiyle istenilen para birimlerindeki tutarlar karşılığında alımları olmaktadır. Kullanıcıların kullanımı noktasında herhangi bir zarar gördüğünün söylemek ise mümkün değildir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Dijital para birimi olan Bitcoin haberleri ile ilgili takipler için borsa ve yatırım firmaları takip edilir. Günlük olarak azalma ya da artma durumu oluşurken arz-talep meselesi belirleyicidir. Siteler üzerinden Bitcoin ile ödemeler yapılabilir, istenildiği şekilde Bitcoin satın al yapıldıktan sonra harcanabilir. Kullanımı noktasında herhangi bir güvenlik zaafiyeti yoktur. 17 milyon Bitcoin kullanımı açık olurken var olan grafik takiplerine göre uzman yardımları alınabilir ve Bitcoin yatırımlarına başlanabilir. Kullanıcıların takip durumundan çıkması ve daha özgür online hizmet alımı noktasında avantajları vardır. Halihazırda 21 milyon Bitcoin olduğu bilinirken 2032 yılına kadar hepsinin kullanıma sokulması da hedeflenmektedir. Bu kapsamda Bitcoin yorum yapan kullanıcıların hangi getirilere sahip olduğu da görülebilir. Son derece ciddi emek isteyen Bitcoin aramaları özel yazılımlara sahip bilgisayar aracılığıyla yapılmaktadır. Bitcoin nedir sizlere bu yazımızda anlatmaya çalıştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir, ne değildir? Tüm merak ettiğiniz konulara bu kategorimiz sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, gelişmekte olan teknolojiler sonucunda günümüzde çıkmaya başlayan sanal paraların en başında gelen bir kripto paradır. Dünyada ki en değerli ve en popüler kripto para olduğunu söylemek mümkündür.

Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin herkesin kullanımına açık olan uluslarası bir para birimidir. Herhangi bir yere ait değildir ve tedarik olarak yanlızca kendi sistemi üzerinden elde edilebilir. Kullanıcılar kendi aralarında sorunsuzca bitcoin transferi yapabilir.

Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin fiyatları günden güne değişmektedir. Ancak diğer para birimlerine göre çok büyük meblağlara bulunmaktadır. Bugün bitcoin değerine baktığımız zaman 60 Bin TL’e yakın bir seviyede seyretmektedir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir