Biyografi Nedir?

Biyografi Nedir?

Son zamanlarda internette sıklıkla duyduğumuz terimlerden biri olan biyografi nedir? Gelin hep beraber öğrenelim. Bir biyografi veya kısaca bio, bir kişinin hayatının ayrıntılı bir tanımıdır. Eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel gerçeklerden daha fazlasını içerir; bir kişinin bu yaşam olaylarıyla ilgili deneyimini tasvir eder. Bir profilin veya özgeçmişin (özgeçmiş) aksine, bir biyografi bir öznenin yaşam öyküsünü sunar, deneyimin samimi ayrıntıları da dahil olmak üzere hayatının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerebilir.

Biyografik çalışmalar genellikle kurgu değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını tasvir etmek için de kullanılabilir. Biyografik kapsamın derinlemesine bir şekline eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli medyada çalışmalar biyografi olarak bilinen türü oluşturur.

Biyografi Tarihi

İlk biyografilerden biri, MÖ 44’te Excellentium Imperatorum Vitae (“Olağanüstü generallerin yaşamları”) çalışmasını yayınlayan Cornelius Nepos’un yayınladığı biyografiydi. Daha uzun ve daha kapsamlı biyografiler Yunanca Plutarch tarafından, MS 80 civarında yayınlanan Paralel Yaşamlarında yazılmıştır. Bu çalışmada ünlü Yunanlılar ünlü Romalılar, örneğin Hatip Demosthenes ve Cicero veya generaller Büyük İskender ve Julius Caesar ile eşleştirilmiştir; yaklaşık elli biyografi hayatta kalmıştır. Antik biyografilerin iyi bilinen bir diğer koleksiyonu Suetonius’un De vita Caesarum’u (“Caesarların Yaşamlarında”), imparator Hadrian zamanında MS 121 hakkında yazılmıştır.

biyografi nedir

Orta Çağ’ın başlarında (MS 400-1450), Avrupa’daki klasik kültür bilincinde bir düşüş yaşandı. Bu süre zarfında, Avrupa’daki erken tarihin tek bilgi deposu ve kayıtları Roma Katolik Kilisesi’ne aitti. Pavluslar, keşişler ve rahipler bu tarihi dönemi biyografiler yazmak için kullandılar. Onların konuları genellikle sınırlıydı. Kilise babaları, şehitler, papalar ve azizler ise genel konularıydı. Eserleri, Hıristiyanlığa dönüşüm için insanlara ve araçlara ilham vericiydi. Ortaçağın sonlarına doğru, biyografi krallar, şövalyeler ve zorbaların biyografileri ortaya çıkmaya başladığında Avrupa’da daha az kilise odaklı hale geldi. Bu tür biyografilerin en ünlüsü Sir Thomas Malory’nin Le Morte d’Arthur’uydu. Kitap, efsanevi Kral Arthur’un ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin hayatının bir biyografisiydi. Malory’nin ardından Rönesans sırasında hümanizme yapılan yeni vurgu, sanatçılar ve şairler gibi laik konulara odaklanmayı teşvik etti ve yerel dilde yazmayı teşvik etti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Giorgio Vasari adlı Sanatçıların Hayatı (1550) laik yaşamlara odaklanan dönüm biyografisiydi. Yaşamlar erken bir “en çok satanlar” haline geldiği için Vasari deneklerini ünlü yaptı. Diğer iki gelişme dikkat çekiciydi: 15. yüzyılda matbaanın gelişimi ve okuryazarlıktaki kademeli artış.

Biyografi Örnekleri

  • Ünlü biyografileri,
  • Sanatçı biyografileri,
  • Kurum biyografileri,
  • Filmografiler olarak çeşitlendirilebilir.

Bunlar biyografi örnekleri olarak verilebilir. Biyografi nedir konusunu sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Biyografi Ne Demektir?

Biyografi; bir kişiyi tanıtmak, yaşam öyküsünü anlatmak için yazılmış olan edebi eserlere verilen isimdir. Genellikle tarihi kişileri, yüksek başarılara erişmiş kişileri tanıtmak adına başkaları tarafından yazılmaktadır.

Biyografi ve Otobiyografi Farkı Nedir?

Biyografi bir kişi için başkası tarafından yazılmakta olan eserdir. Otobiyografi ise kişinin kendi hayat öyküsünü yazmasıdır. Yani otobiyografide kişi kendisini kaleme alır.

Biyografi Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Biyografi yazılırken kişinin hayat öyküsünün, kişinin izin verdiği ölçüde yazılması önemlidir. Biyografisi yazılan kişi istemediği detayları belirtmek ve eklemek zorunda değildir. Bu hassas bir konudur.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir