Black Hat SEO

Black Hat SEO

Sıralamalarda yükselmek her zaman için kolay olmamakla beraber illegal olarak tanımlanacak bir yöntem olan Black Hat SEO kullanımları görülebilmektedir. Her ne kadar hızlı bir yükselme sağlasa bile uzun vadede sitenin çok büyük zarar görmesine neden olur. Bundan dolayı yasadışı yükselmek veya rakibin bir anda sıralama kaybı yaşamasına neden olacak bu taktiğin kullanımı önerilmez. Yine de bir süreliğine arama sonuçlarında istediği yeri almak için bazı webmasterlar tarafından tercih edilmektedir. Peki, Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Neden Yapılır?

Normal link durumlarından bağımsız bir şekilde gizli olarak yapılırken son derece büyük risklere sahiptir. Farklı tekniklerin kullanıldığı bilinirken kalıcılık anlamında ise hiçbir kazanımı yoktur. Bundan dolayı detaylı projeler özelinde kullanımı söz konusu değildir. Ancak yine de az da olsa arama motorlarında üst sayfalarda kendisine yer bulmak isteyenler Black Hat SEO nedir sorusunun cevabını bilmeden uygulayabilmektedir. Google tarafından böyle bir durumun tespit edilmesi sonrasında ise telafisi güç cezalarla ve yaptırımlarla karşı karşıya kalınır.

Black Hat SEO Teknikleri

  • Konu Dışı Anahtar Kelime Kullanımı

Site içi SEO özelinde en önemli unsurların başında özgün ve kaliteli içerikler gelir. Burada Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanılarak içeriğe en uygun olacak şekilde popüler kelimeler belirlenir. Daha üst sıralar hedeflenme adına konu özelinde kelimeler seçilirken bu durum bazen değişebilmektedir. Özellikle diğer konularda olmasına karşın daha çok aranan kelimelerin kullanımı görülebilirken bir anda içerikle bağlantı kopar. Çok ilgisiz bir anahtar kelime kullanarak Black Hat (Siyah Şapka) SEO işlemi yapılabilir. Bu durum sitenin trafik kazanımını sağlayabilir, hit alımına neden olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda SEO çerçevesinde büyük bir zarar getirecektir. Google tarafından siteye verilen değer düşecekken güvenirlik derecesi de en alt seviyelere iner.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Alakasız Sitelerden Link Alımı

Sadece SERP sıralama yükseltme hedefiyle alakasız sitelerden çok fazla ve sık bir şekilde link alımı yapılması da Black Hat SEO teknikleri arasındadır. Google aramalarında ise konu ve sektör bazlı olmayan linkler spam kabul edilir. Mutlaka ilgili sitelerden link bağlantısı gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Çok daha yavaş olmasına rağmen güçlü bir site oluşturulması bu şekilde olur. Yapılacak Black Hat SEO faaliyetinin siteyi kullanılamaz duruma getirebileceği unutulmamalıdır.

siyah şapka seo
  • Otomatik İçerik Oluşturma

Çeşitli programlar sayesinde hiçbir zahmete girmeden otomatik içeriklerin oluşturulması da yine Black Hat (Siyah Şapka) SEO nasıl yapılır sorusuna yanıt olur. Hiçbir şekilde tavsiye edilmezken özgünlük haricinde doğal bir içeriğin SEO uygunluğu taşıyarak oluşturulması şarttır. Aksi durumda yine Google taramalarında metinlerin otomatik şekilde oluşturulmasından dolayı cezalar alınacağı bilinmelidir.

  • Tiny Text Seçimi

Doğrudan hit kazanma adına popüler sitelerdeki resimlere alt etiketleme yapılması işlemidir. Arama motorları üzerinden yapılacak işlemlerle resim siteye ait gözükürken hit alımı daha kolay olur. Bununla birlikte çok yüksek bir trafik kazanılması söz konusudur. Ancak yine diğer Black Hat (Siyah Şapka) SEO tekniklerinde olduğu gibi bu işlemde kısa süreliğine geçerlidir. Tespiti sonrasında hiçbir kazanım getirmeyeceği gibi doğal olmayan yolun seçimiyle kayıplar yaşanır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Black Hat SEO Nedir?

Siyah Şapka SEO, etik olmayan yollar ile yürütülen SEO çalışmalarına verilen isimdir. Arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek adına etik olmayan ve diğer web sitelerine zarar verici yöntemlere dayanır.

Siyah Şapka SEO Zararlı mı?

Siyah Şapka SEO çalışmaları ilk etapta kolay yoldan, zahmetsiz bir hit kazanımı ve sıralama yükselmesi sağlasa da uzun vadede çok zararlı bir çalışmadır. Web sitenizin silinmesine neden olabilir.

Black Hat SEO Yasal mı?

Siyah Şapka SEO uygulamaları ve türevleri tamamen yasadışı çalışmalardır. Herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Suç teşkil etmekte olan bu çalışmalar web siteleri adına kötü sonuçlar doğurabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir