Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Bu kelimeyi haberlerde, bloglarda ve hatta arkadaşlarınızdan ve ailenizden duydunuz, peki blockchain nedir? Blockhain ne işe yarar?

Bir blockchain, birden çok “düğümün” eşler arası ağında bir “veritabanında” depolanan veri blokları zinciridir. Bu düğümler, zincire ek bir blok olarak eklenen her yeni işlemi doğrulayan ve onaylayan bilgisayarlardır. Blockchain’i ve ona eklenen bilgileri anlamak için işlemlerin nasıl çalıştığını ve nasıl doğrulandıklarını bilmek önemlidir.

Bir blockchain’e eklenen her blok, içinde depolanan işlem hakkında belirli bilgiler içerir. Bu bilgiler, tarih ve saat, dolar tutarları, gönderen, alıcı ve daha pek çok şey olabilir. Bu işlemlerde bireyler tanımlanmaz. Bunun yerine, şifreli bir dijital imza ile tanımlanırlar. Tek bloklar binlerce işlemi saklar. Ayrıca programcıların gerçek bir bilgi veritabanı olarak kullanmak için blockchain’de saklamak isteyebilecekleri diğer bilgi türlerini de saklayabilirler. (Vikipedi)

Normal bir veritabanı veya bulut depolama konumundan farklı olarak, sadece herhangi bir bilgisayar blok zincirine daha fazla veri ekleyemez. Bunun yerine, her yeni bilginin eşler arası bilgisayar ağı tarafından doğrulanması gerekir. Bilgilerin merkezi bir denetleyicisi işlevi gören tek bir bilgisayar veya “sunucu” yoktur. Bunun yerine, dağıtılmış bilgisayar düğümlerinin bu eşler arası ağı, yeni veri parçasının meşru olduğunu ve zincirin bir parçası olduğunu doğrulamak zorundadır.

Bu bilgisayar ağı, blok zincirlerini “merkezi olmayan” yapan şeydir. Verileri kontrol eden ve yöneten merkezi bir sunucu olmadığından, bilgi daha güvenlidir ve blockchain kullanıcıları için daha iyi anonimlik sağlar.

Yeni Veriler Blockchain’e Nasıl Entegre Olur?

Blockchain ağının bir kullanıcısı blockchain’e yeni bir bilgi gönderdiğinde gerçekleşen olaylar dizisi şöyledir:

  • Kullanıcılardan blockchain ağına birden çok veri parçası (genellikle finansal işlemler) gönderilir.
  • Blockchain düğümleri, yasal olarak blockchain’e ait olduğunu doğrulamak için verilerin ayrıntılarını bağımsız olarak onaylar.
  • Doğrulama sürecinin bir kısmı karmaşık bir matematik problemini çözen her düğümü içerir. Çözüldüğünde, bu bilgisayarın blok zincirine bir blok ekleme yetkisi vardır.
  • Doğrulandıktan sonra, bilgi zincirdeki bir sonraki bloğa eklenir.
  • Bir sonraki blok, zincirdeki en son bloğun “hash” ını içeren şifrelenmiş bir “karma” sağlanır. Karma, yeni bloğu tanımlayan bir şifreleme kodudur.
blockchain nedir

Blockchain Neden Güvenlidir?

Blok zincirler birkaç güvenlik katmanı içerir. Birincisi, her bloğun kamu defteri (tüm veri blokları koleksiyonu) kapsamında onaylandığı ve onaylandığıdır. Nakliye endüstrisi gibi bir şeyde, bu, bir blockchain’de depolanan bir nakliye manifestinin herhangi bir şekilde silinmiş veya manipüle edilmiş verilere sahip olamayacağı anlamına gelir. Bir kez blok zincirine eklendiğinde, bu bilgi resmi manifestin bir parçasıdır. Bir bloğu değiştirmek neden zordur? Çünkü blok tanımlamak için kullanılan benzersiz ve şifreli “karma” içerir. Bilgisayarlar tarafından çözülen karmaşık matematik algoritması, anıtsal hesaplama gücü olmadan “hacklenmesi” son derece zor bir karma oluşturur. Ve benzersiz karmanın şifresini çözmeden, blok değiştirilemez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Başka bir güvenlik katmanı, önceki bloğun karmasının bir sonraki bloğun yeni karmasında olmasıdır. Bu, bilgisayar korsanlarının sadece değiştirilecek bloğun karmasını değil, aynı zamanda ondan önceki her bloğun karmasını da çözmek zorunda olduğu anlamına gelir. Blockchain nedir size tüm detaylarıyla anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Blokchain Ne Demektir?

Blockchain, zincirleme model ile inşa edilen kısa şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı çeşididir. Son zamanlarda hayatımıza dahil olan elektronik para birimleri sayesinde bankacılık sektöründe kullanılmaya başlanmıştır.

Blockchain Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Blockchain sistemi finans sektöründe sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Bitcion’in değer kazanması ve elektronik para birimlerinin, kripto paraların gelişmesi ile sürekli olarak daha fazla önem elde etmeye başlamıştır.

Blockchain Ne İşe Yarar?

Finans sektöründe güvenliğin günümüz teknolojsi ile harmanlaşmasını ve bu sayede güvenliğin ve tasarrufun artmasını sağlayacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir