Blöf Nasıl Oynanır?

Blöf Nasıl Oynanır?

Bir deste oyunu olmakla birlikte en az üç kişilik blöf oyunu hem mantık hem de psikolojik yeterlilik istemektedir. En basit tabiriyle iskambil oyununda yapılacaklar şansın çok az etkili olduğunu gösterecektir. Bununla birlikte kişinin hareketleri, davranışları, bakışları çok daha belirleyici olurken eğlenceli yanı da bu şekilde çıkar. Bununla birlikte blöf nasıl oynanır sorusuna geçmeden önce temel amacın bilinmesi gerekir. İyi bir şekilde yapılacak blöf sayesinde oyun kazanılırken rakibin blöf yaptığını görebilmek de oyunun kazanılmasında belirleyicidir.

Blöf Oyunu Nasıl Oynanır?

Öğrenme zorluğu ya da şans faktörlerinin oldukça düşük seviyede etkili olduğu blöf oyunu temelde hafıza ve taktiklere dayalıdır. Bundan ötürü diğer iskambil oyunlarından ayrılır. Özelikle daha basit oyun severler için çoğu zaman sıkıcı hale gelebilmektedir. Ancak hafızasına güvenenler için en iyi kart oyunu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üç kişilik oynanabileceği gibi eğer iki deste bulunuyorsa altı kişilik de oynanabilir. Kart dağıtımları saat yönü tersinde yapılır. Sonrasında kartların tamamı oyunculara eşit şekilde dağıtılır. Eğer herhangi bir oyuncu fazla kart almış ise oyuna o kişi başlar. Her oyuncu sıralı şekilde oynarken en az bir kâğıt kapalı şekilde bırakılır. Bu kâğıdın ne olduğu ise diğer oyunculara söylenir. Ancak kâğıdın gerçekten o olup olmadığını bilmek ise blöf nedir sorusuyla ilgilidir.

Diğer oyuncular, oyuncunun blöf yapıp yapmadığını anlamaya çalışır. Oyuncu gerçekten söylediği kartı koymuş da olabilir koymamış da olabilir. Kâğıdın blöf olduğuna inanılırsa sıradaki oyuncu kâğıdı açar. Blöf durumunda kâğıt sahibine verilir. Oyunun devam edip etmemesine ise blöf gören oyuncu karar verir. Ancak blöf olduğu için kâğıt açılmış ve blöf durumu yok ise ortadaki kağıdı oyuncu kendisine alır. Oyunun temel amacı eldeki kağıtları bitirmek olduğu için blöf yapan oyuncuları bulmak gerekir. Ancak yanlış tahminlerde kağıtlar kişiye geçer. Bu durum kağıtların bitmemesini beraberinde getirirken oyunda kaybedilecektir. O yüzden çok dikkatli bir şekilde konsantre olunmalı ve blöf kuralları gereği tüm ipuçları değerlendirilmelidir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

blöf nasıl oynanır

Blöf Kuralları Nelerdir?

  • Ortaya konulan kartlarla birlikte oyuncu hareketleri ve ifadeleri de belirleyicidir.
  • Ortaya bir kart konulabileceği gibi birden fazla konularak da blöf yapılabilir.
  • Ortadaki kartla ilgili blöf durumunun olduğunun bilinmesiyle el kazanılır ve oyuncu devam eder.
  • Devamlı blöf denilmesi halinde elde birikecek kartlar oyunu daha zor hale getirir.
  • Tur başlatma hakkı için blöf yakalama zorunludur.
  • Son kağıdın atılması sonrasında diğer oyuncular pas diyerek kağıt turu başlatan kişi belirlenir.

Blöf Taktikleri

El kazanılmasıyla bir puan alınırken mantık çerçevesinde hareket edilmesiyle çok daha kolay bir şekilde blöf oyunu kazanılabilir. 52 kağıtlık destede aynı kâğıttan dört tane vardır. Bununla birlikte kişilerde bulunan kartların takip edilmesi, hangi kartların kaldığının hafızada iyi tutulması önem taşır. 5 adet papaz bulunması söz konusu olamayacağı için kişinin blöf yaptığı bariz hale gelir. Blöf yapma durumunda ise kağıt tekli olurken elde tutulmalıdır. Ayrıca iki ya da üç kartın blöf için kullanılması ve aynı kart olduğunun durumu daha kolay hale getirecektir. Herhangi bir oyuncuda birden fazla aynı kartın bulunma ihtimali yüksektir. Bu durumda sizin blöf yaptığınız gerçeği hemen ortaya çıkacaktır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konulara erişebilirsiniz.

Blöf Oyunu Nedir?

Blöf oyunu iskambil kartları ile oynanmakta olan bir kart oyunudur. 52 kartlık deste ile oynanan oyunda asıl amaç en iyi blöfü yapmaktır.

Blöf Kaç Kişi İle Oynanır?

Blöf oyununu oynamak için en az 3 oyuncu gerekmektedir. 3 oyuncudan daha az kişide oynanmaz. En fazla ise 10 kişi tarafından oynanabilmektedir.

Blöf Oyunu Nasıl Kazanılır?

Blöf oyununda kartların dağıtılmasında sonra oyuncuların amacı en iyi blöfü yaparak elinde ki kartları eritmek olacaktır. Elinde ki kartları en kısa süre içerisinde biteren oyuncu, oyunu kazanır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir