Blogger SEO

Blogger SEO

Web sitelerin çok daha hızlı bir şekilde arama sonuçlarında her yönüyle çıkarılmasını sağlamakla birlikte blogger SEO organik trafik alımını beraberinde getirir. Kişisel blog sayfalarınızın çok daha fazla kişi tarafından görülebilmesi, arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için mutlaka SEO uyumlu hale getirilmesi şarttır. Bu çerçevede çeşitli unsurlara dikkat edilmesi gerekirken içerik ve buna ilişkin işlemlerle diğer link bağlantıları noktasında püf noktalar bulunur.

Blogger SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress ile kıyaslandığında eklenti açısından çok daha az imkana sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak kaliteli süreçlerin yönetilmesi ve son derece başarılı işlemlerle verimli bir site sahibi olunabilir. Başta meta açıklamaları olmak üzere link ayarlarının düzgün yapılması, anahtar kelime seçimleri ve oluşturulacak özgün içeriklerle SEO uyumlu bir blog sahibi olabilirsiniz. Hemen Blogger SEO ayarları aşamalarına da başlayabilirsiniz.

Blogger Meta Ayarları

Arama motorları sonuç bölümünde site linkinin altında yer alan bölüme meta açıklaması denilir. Burada sade bir dilin kullanılması ve içerikle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Yapılacak blogger meta ayarlarına dair ise önemli unsurlar vardır. Açıklamanın çok uzun ya da kısa olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca seçili anahtar kelimenin meta içinde kullanımı da lazımdır. Blogger.com girişi sonrasında hesap üzerinden Ayarlar kısmına girilir. Burada” Arama Tercihleri” açılır. Üst kısımda Meta Etiketleri var olurken Düzenle denilir.

blogger seo

Ardından meta açıklaması belirtilen kısma yazılır. Bu şekilde blogger meta ayarları yapılmış olacaktır. Bunlara ilave olarak tags yani etiket kullanımları da öne çıkmaktadır. Aramalarda sitenin bulunabilmesi adına önemli olurken arama motoru optimizasyonu açısından da kullanılagelir. Ancak çok aşırı bir şekilde etiketleme yapılması da spam durumlarına sebebiyet verir. Etiketler mutlaka konuyla ilgili olmalıdır. Çok alakasız şekilde sırf etiketleme yapma adına tag eklenmesiyle içeriğin çok daha düşük bir kaliteye sahip olacağı unutulmamalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Blogger Link Ayarları

SEO süreçlerinde kalıcı ve de kaliteli bağlantı ayarları son derece etkili olurken doğru yerlerden bu işlemlerden tamamlanması gerekir. Blogger oturumu açıldıktan sonra işlemler için kontrol paneline girilir. Yeni yayın butonuna tıklanır ve yeni içerik oluşturulur. Burada içeriğin SEO eksenli olmasına azami dikkat edilmelidir. Yayın başlığı girildikten sonra kaydet yapılır. Yani menüde “Kalıcı Bağlantı” seçeneği vardır. Oradan “Özel Kalıcı Bağlantı” kutucu işaretlenir. Açılan kısımdan başlık düzenlemesi yapılır ve varsa uzunluk durumuna göre harf ya da rakam kullanımıyla tamamlanır. “Tamamlandı” ve sonrasında “Yayınla” denilerek içerik linkli bir şekilde yayına alınır. Herhangi bir yazı yayına alınmış ise kalıcı bağlantısını yapmak için öncelikli olarak taslak haline getirilmesi gerekir. Yayımlanmış bir içeriğin bağlantısı yapılamaz. Taslak durumdayken kalıcı blogger link ayarları yapılır ve sonrasında tekrar “Yayınla” denilerek süreç tamamlanır.

Blogger Anahtar Kelime Planlaması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında içeriğin çok daha kolay şekilde hem kullanıcılar hem de arama motoru botları tarafından bulunabilmesi için popüler anahtar kelimeler kullanılır. Buna yönelik doğru süreçlerin gerçekleşmesi adına blogger anahtar kelime analizleri büyük önemdedir. Web sitenin alanı, sektör durumu ve içerik konusuna göre arama motorları üzerinden kelime seçimleri yapılabilir. Popüler kelimeler özgün tarzda ve gerekli yoğunlukta kullanılmalıdır. Çok aşırı şekilde her cümlede ya da her paragraf da anahtar kelime kullanımı da içeriğe zarar verir. Bundan dolayı birkaç kelimeden oluşan yapı şeklinde birkaç paragraf özelinde kullanılmalıdır. Google otomatik tamamlayıcı ile anahtar kelime planlaması yapılır. Bilindiği gibi Google kullanıcı odaklı bir algoritmaya sahip olduğu için anahtar kelimelerin kullanımıyla içerikler çok daha üst sıralarda kendisine yer bulabilecek.

Blogger SEO İpuçları Neler?

Tek seferlik bir işlemden ziyade bir süreç olan Blogger SEO ayarları her blog sitesinde kullanılmaktadır. İçeriklerin daha faydalı olması, özgün tarzda yazılması, kopya unsurlarının bulunmamasıyla birlikte var olacak diğer teknik unsurlarda genel çerçevede değerlendirilir. Yayın başlıklarında Türkçe karakter kullanımı zarar verebilmektedir. İlk cümlede anahtar kelime kullanımı yapılması öneme sahip olmakla beraber blogger Url uzunluğu da yine SEO kapsamında belirlenir. Türkçe karakter bulundurulması, farklı işaretlerin olması ya da çok kısa olması da sayfaya zararlıdır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Blogger Nedir?

Blogger, Google tarafından desteklenmekte olan bir içerik yönetim sistemidir. Blog sitesi oluşturmanızı ve içeriklerinizi paylaşmanızı sağlar. Görsel düzenlemeler yapabilir ve arama motorlarında yer alabilirsiniz.

Blogger SEO Nedir?

Blogger üzerinde yer almakta olan web sitenizin optimize edilmesi ve arama motorlarında daha iyi sonuçlar elde etmesi adına yapılan çalışmalara blogger SEO çalışmaları denilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Blogger Kullanmak Ücretli mi?

Blogger tamamen ücretsiz olarak yararlanılabilecek bir içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir ücret ödemeden tüm özelliklerinden yararlanmak mümkündür.

Blogger ile Sıralama Kazanmak Mümkün mü?

Blogger tabanlı bir web sitesi detaylı ve verimli SEO çalışmaları ile arama motorlarında sıralama edinebilir.

SEO Neden Tercih Edilmelidir?

SEO çalışmaları günümüzde hayati öneme sahiptir. Arama motorlarında en iyi sıralamaları elde etmek adına çok gereklidir.

İndeks Almak Ne Demektir?

İndeks almak, web sitesinin arama motorları sonuç sayfasında yer alması ve kullanıcıya ulaşılabilir hale gelmesi demektir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir