Bloggerdan WordPress’e Geçiş

Bloggerdan WordPress’e Geçiş

Kişisel anlamda bakıldığında hem rahat olması hem de kolay ve kaliteli kullanımdan dolayı blogger önemli bir konumdadır. Ancak ilerleyen süreçlerde yeterli gelmemesinden ötürü genellikle WordPress aktarımı söz konusu olur. Güvenli bir şekilde sıralama konusunda hiçbir kayıp olmadan blogger WordPress aktarma nasıl olur sorusuna sizler için yanıtlar bulduk. İşte Blogger’dan WordPress’e geçiş hakkında tüm detaylar.

Blogger WordPress Taşıma Başlat

Öncelikli olarak son derece iyi yapılandırılmış bir hizmet satın alma gerçekleştirilmelidir. Sitenin yükünün kaldırılması sağlanmalı ve herhangi bir altyapısal sorun yaşanmamalıdır. Sunucu satın alma işlemiyle süreçler başlatılır sonrasında ise blogger WordPress taşıma süreçleri gerçekleştirilir.

  • Blog Adresin Dışa Aktarılması

Var olan blogger özelinde adresin dışa aktarılması işlemi yapılır. Ayarlar kısmından Diğer seçilir. Burada “içeriği yedekle” bölümü vardır. Buna tıklanır ve küçük pencerede “bilgisayarıma kaydet” denilir. Sonrasında XML dosyası indirilir.

  • WordPress İçe Aktarma

Var olan WordPress hesabı üzerinden panel girişi sonrasında araçlar bölümünden içe aktarma yapılır. İçe aktarma işlemi çerçevesinde Blogger seçimi üst kısımdan işaretlenir. Bilgilendirme mesajı çıkarken bu süreçte Blogger İmporter isimli bir eklenti yüklenmesi de önerilir. Bu işlemler bu eklentinin indirilip aktif hale getirilmesiyle sonuçlanır. Eklenti sayfasında XML dosyasının yüklenmesi istenir. Önceki adımda indirilen dosya buraya yüklenir. WordPress tek tek olacak şekilde yüklemeler yaparken yazılar için istenilen yazar ekleme işlemleri de size sorulacaktır. Yazarın belirlenmesinin ardından tam anlamıyla blogger WordPress’e geçiş tamamlanmış olur.

wordpresse geçiş
  • Kalıcı Bağlantıların Yenilenmesi

Arama motoru optimizasyonu yani SEO özelinde mutlaka yeni yapılan düzenlemelerin ardından faydalı ve kalıcı bağlantı yapısı tercih edilmelidir. Ayarlar üzerinden Kalıcı Bağlantılar kısmına girilir. Ay ve İsim seçeneği seçilir. Bu durum Blogger yapının korunmasını sağlayacak olup herhangi bir aksilik yaşanmamasını da beraberinde getirecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

  • Yönlendirmelerin Yapılması

Var olan aktif ziyaretçilerde kayıp yaşamamak için mutlaka yönlendirme işlemleri yapılmalıdır. Yazıların okunmasını sağlayabilmek için işlemlerde herhangi bir aksilik olmaması adına titiz davranılmalıdır. Şablon kısmı üzerinden Klasik Şablona çevirme yapılır ve ardından HTML Düzenle kısmından erişim sağlanır. Var olan kodların silinmesi ve yeni adresin kodlarını yazmak gerekir. Bununla birlikte RSS beslemeleri yönlendirmek adına da Ayarlar-Diğer kısmından Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL süreçlerinde yeni adres girişi yapılmalıdır. Bunun yapılmasıyla birlikte sorunsuz bir şekilde WordPress yapılı site kullanıma hazır olacaktır.

Blogger WordPress’e Geçiş

Var olan süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte artık WordPress sitesi kullanımı başlayacaktır. Çok daha geniş imkanların var olması, tema ve tasarım bakımından verimlilik bulunması, binlerce ücretsiz eklentiyi içermesiyle SEO faaliyetleri çok daha iyi bir şekilde yapılacaktır. Blogger WordPress’e geçiş noktasında herhangi bir problem yaşanması halinde işlemlerin tek tek kontrol edilmesi gerekir. En ufak bir hata, SEO kayıplarının olmasına sebebiyet verebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Blogger Nedir?

Blogger, Google tarafından sunulmakta olan bir blog sitesi oluşturma hizmetidir. Gmail adresi ile oldukçab asit bir şekilde üye olunarak, blog sayfaları düzenlenebilir ve paylaşılabilir.

WordPress Nedir?

WordPress bloggerdan farklı olaran bir içerik yönetim sistemidir. Sitelerin temellerinde kullanılabilirler. Aynı zamanda blog oluşturmak adına da kullanmak mümkündür.

Blogger Kullanmak Ücretli mi?

Blogger hizmetinden yararlanmak adına hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Tamamen ücretsiz bir şekilde içeriklerinizi oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

Blogger Paravan Blog Oluşturmak Adına Kullanılır mı?

Blogger hizmetleri ile kuracağınız blogspot sitelerinizi ana websitenizi daha da güçlendirmek için Paravan blog kullanabilirsiniz.

Paravan Blog Ne İşe Yarar?

Paravan bloglar, ana websitenizi güçlendirmek, geri bağlantılar sağlamak adına kullanılabilecek olan blog siteleridir.

Blogger Siteleri WordPress Sitelerine Aktarılabilir mi?

Blogger sitelerinizi wordpress altyapısına taşıyabilmeniz mümkündür. İstemeniz durumunda taşıma işlemlerini yapabilirsiniz.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir