Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb Nedir?

SEO çerçevesinde de sıklıkla kullanılan Breadcrumb nedir sorusuna sayfa işaretleri yolu cevabı verilebilir. Gerek arama motoru botlarının gerekse kullanıcıların sitede yer alan hiyerarşik yapıyı çok daha iyi anlamasını sağlamak için kullanılmaktadır. Bu yapı çerçevesinde hareket durumunda bağlantılar kümesi olurken hemen her unsuruyla alt kategoriler yaratılır. Böylelikle sitenin bir bütün olarak sade görünüme ulaşması sağlanır. Ayrıca kullanıcıların internet sitesi içerisinde hangi sayfada olduğu ve bu sayfanın hangi kısmında bulunduğu anlaşılır. Sitenin üst kısmında yatay şekilde yer alırken önceki kategorilere dönülmesi diğer sayfalara geçiş durumlarına dair analizlerde söz konusudur.

Breadcrumb WordPress Nedir?

Ekmek kırıntıları olarak Breadcrumb ne demek sorusu yanıtlanabilir. Hansel ve Gratel isimli masalda yapılan ekmek kırıntısı bırakma eyleminden hareketle bu isim verilmiştir. Burada da internet sitesinde kullanıcıların ekmek kırıntıları dökerek takibi söz konusudur. Site hiyerarşisi özelinde diğer sayfaları görmek isteyen ya da bağlantılı sayfaların neler olduğunu bilmek isteyen arama motoru botları için de vazgeçilmezdir. Sitenin kullanılabilir olduğunu göstermesi bakımından da en önemli eklentiler arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kullanılabilir olma halini çok yüksek seviyeye çıkarması da çok daha hızlı ve doğru bir şekilde sayfaların taranabilmesini sağlar, bu durum arama motorları tarafından sevilir. Üst sayfalarda yer almak için bu aracın kullanımı bu açıdan son derece mühimdir. Halihazırda Breadcrumb WordPress özelinde kullanılacak uygulamalar arasında da önlerde gelir.

breadcrumb ne demek

Breadcrumb Yapısı

Kullanımı öncesinde belirleyici unsurlar var olurken Breadcrumb ayrıca bunlardan birincisidir. Ayraç olarak neyin kullanılacağına mutlaka karar verilmelidir. Sayfalar arası hiyerarşi için büyüktür işareti kullanımı yaygındır. Bunun haricinde tire, nokta ya da eğik çizgi kullanımları da olabilmektedir.

Breadcrumb kullanımında kullanıcıların gözüne bakmaması için ortalama bir büyüklük yeterli olacaktır. Menü boyutuyla bu oran yakalanabilir. Var olacak Breadcrumb etiketleri genelde menünün altında sola yatık şekilde bulunur. Orta kısma da getirilebilir olurken sağ kısımda ise olması pek önerilmez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Noindex Nedir, Ne İşe Yarar? SEO’ya Etkisi Nedir?

Breadcrumb Avantajları

  • Sitede var olan kullanıcıların sayfa ziyaretleri görülür.
  • Hangi sayfaların çok daha fazla kullanıldığı ve geçiş durumlarına bakılabilir.
  • Gerek kullanıcılar gerek arama motorları tarafından kullanılabilirlik seviyesi yükselir.
  • Arama motorlarının botları daha kolay tarama yapabilir.
  • Var olan sayfaların hiyerarşik yapısının oluşturulması da gezintiye basit hale getirir.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Halihazırda WordPress özelinde hemen uygulama indirme ve eklentinin aktif hale getirilmesiyle kullanılır. Bunun haricinde ise özel bir yazılım üzerinden kullanımı da Schema.org üzerinden indirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Yapılacak kodlama işlemi sonrasında sitede kullanıcıların takibi mümkün olacaktır. Yalnızca işleyişler açısından değil, sitenin tam anlamıyla botlar tarafından taranabilmesi için Breadcrumb nasıl kullanılır sorusu önem taşır. Kodlama süreçlerinde ana sayfa span koduyla işlemlere başlanır. Burada span ne demek sorusu öne çıkarken kodlamalarda ayraç olarak büyüklük belirten işaret kullanılmaktadır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Breadcrumb Ne Demektir?

Ekmek kırıntısı anlamına gelmekte olan breadcrumb site içerisinde dolaşım menüsü olarak adlandırılabilir. Site ziyaretçisinin ana sayfadan başlayarak gittiği yolları daha iyi görmesini ve geri dönmek istediğinde kolay geri dönmesini sağlar.

Breadcrumb Neden Gereklidir?

Breadcrumb ziyaretçilerin site içerisinde gezinmelerini daha konforlu hale getirmekte olan bir yöntemdir. Bu nedenle kullanıcı deneyimlerini güçlendirir. Kullanıcı deneyimleri ise siteniz adına çok önemlidir.

Breadcrumb Nasıl Ayarlanır?

Breadcrumb ayarlamaları yapmak için WordPress özelinde eklentiler mevcuttur. Ayrıca çeşitli düzenlemeler ile diğer web sitelerine de eklemek mümkündür. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Breadcrumb SEO Açısından Önemli mi?

Breadcrumb kullanımı kullanıcı deneyimine olumlu bir katkı sağlar ve bu da SEO açısından faydalı bir durum oluşturur.

Hazır Temalarda Breadcrumb Var mı?

WordPress, Wix ve Joomla gibi CMS uygulamalarının hazır temalarında breadcrumb özellikleri mevcuttur.

Breadcrumb Kullanımı Sayfa Geçişleri Açısından Faydalı mı?

Breadcrumb kullanımı sayfa geçişlerinin daha iyi anlaşılması ve analiz edilmesi adına olumlu bir katkı sağlar.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir