Brexit Nedir?

Brexit Nedir?

Brexit nedir sorusuna kısaca, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden resmi olarak ayrılması cevabını verebiliriz. Yapılan referandum sonrasında 2016 yılının Haziran ayında, Krallık, İngiltere’den ayrılma kararı almıştı.

Brexit uygulamasını kelime anlamı olarak da ele alabiliriz. “Exit” Çıkış anlamına gelirken, “Br” ise Britanya anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin kısaltmış hali ise Brexit olarak ifade edilmektedir. Birleşik Krallık yaklaşık olarak 1973 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştu. Ancak 2016 yılında bu üyeliyken ayrılma kararı aldı. Ayrılma kararının resmi olarak gerçekleşebilmesi için bir referandumun düzenlenmesi gerekmekteydi. İngiliz halkına yapılan Brexit oylaması sayesinde yüzde 52 oranında alınan oyla, istenilen gerçekleşti. Ancak sadece oylamadan büyük kararın çıkması yeterli olmamaktadır. Bununla beraber 15 Ocak 2019 tarihinde toplanan komisyon, bu anlaşmayı ve ayrılık kararını onaylaması gerekmekteydi. Anlaşma kabul edildi ve 29 Mart tarihinde resmi olarak ayrılma gerçekleşti. (Vikipedi)

brexit nedir

Brexit Uygulaması Hakkında

Brexit ne demek sorusu, özellikle siyasi gelişmeleri yakından takip eden kişiler tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Gündemde de sürekli olarak yerini alan Brexit uygulaması ile ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün hız kazanmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık’ın İngiltere’den ayrılması farklı ülkeleri ekonomik anlamdan etkiledi. Özellikle EURO, Avustrulya Dolayı, Danimarka Kronu ve Hindistan Rupee’si bu ayrılmadan oldukça etkilenen paralar haline geldi. Brexit anlaşması nedir sorusuna genel olarak bu şekilde cevaplayabiliriz. Ekonomik, siyasi ve sosyal anlamda sonuçları olan bu uygulamada, Birleşik Krallık’ın İngiltere’den yani Avrupa Birliği’nden ayrılmasının bazı sonuçlar olacak. Bu sonuçlara göre:

  • İngiltere, EEC’de kalacak ve ticaret anlaşmalarını kendisi yürütmeye devam edecek.
  • EEC, Türkiye modelini uygulayacak ve ticareti kendisi yürütecek. Aynı zamanda parlamentosunda istediği maddeleri uygulama ve yasallaştırma işlemlerini yapabilecek.
  • İngiltere, EEA’ya katılacak ve ticarete bu alan üzerinden devam edecek.

Genel olarak düşünülen ve kafalarda çizilen senaryolar bu yöndedir. Krallık tarafından onaylanan bu ayrılma sürecinde, yürürlülüğe girecek ve uygulanması gereken maddeler ise şunlardır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Ayrılma süresi sonrasında İngiltere, tek taraflı üçüncü ülkelerle bir ticaret anlaşması yapmayacaktır.
  • Hem İngiltere’de hem de Birleşik Krallık’da okuyan ve yaşayan kişilerin hakları korunmaya devam edecek ve herhangi bir ayrım olmayacaktır.
  • Türkiye ile yapılan uzlaşmaya göre mali yardımlar yapılmaya devam edilecektir. (Mülteci konusu)
  • Londra’nın Brüksel’e ödemesi gereken tazminat 39 milyar sterlin olarak anlaşmada yerini almıştır.

Sonuç

Yapılan bu anlaşma 29 Mart 2019 tarihinde AB ve Birleşik Krallık’ın birbirinden ayrılmasını resmileştirmiştir. Buna bağlı olarak hazırlanan taslak ise tam olarak 585 sayfadır. Bu anlaşmadaki en temel maddeler, yukarıda sizler için belirlenmiştir.

Yolların ayrılmasının üzerinden 1 yıl geçmemesi rağmen, siyasi açıdan İngiltere’nin bu ayrılmadan olumsuz olarak etkilenmesi bekleniyor. Brexit sonrasında Kuzey İrlanda ve İskoçya, ülkelerinin artık bağımsızlık istediği ifade ediliyor. Brexit nedir tüm detayları sizin için derledik, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

AB Nedir?

AB, yani açılımı ile Avrupa Birliği; Avrupa Kıtasında yer alan kimi ülkelerin aralarında kurmuş oldukları, çeşitli imtiyazlar ile birbirlerini destekledikleri resmi bir organizasyondur.

Avrupa Birliğinin Özellikleri Nelerdir?

Avrupa Birliği organizasyonuna üye olmuş ülkelerin kendi aralarında vize serbestisi bulunmaktadır. Avrupa birliği pasaportuna sahip olan kişiler, hiçbir zorlama ile karşılaşmadan avrupa birliği ülkelerini gezebilmektedir. Ayrıca tüm AB üyeleri Euro para birimini kullanmaktadır.

Brexit Nedir?

Brexit, AB üye ülkelerinden olan İngiltere’nin, Avrupa Birliğinde çıkmak için başlatmış oldukları bir süreci temsil eder. Brexit süreci sayesinde İngiltere ülke çapında bir oylamaya gitmiş ve AB üyeliğinden resmi olarak çekilmiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir