Briç

Briç

Olimpik bir beyin sporu olan briç nasıl oynanır? İngilizlerden çıkma bir oyun olan briç, oyun kartlarıyla ortaya konan stratejik hamleleri ifade eder. Olimpik bir beyin sporu olması da önemini gösterir. Türkiye’ye Fransa aracılığıyla gelmiş olmakla birlikte halihazırda günümüzde birçok ülkede spor dalı olarak kabul edilmektedir. İki farklı briç oyunu mevcut olurken birbiri arasında kuralları itibariyle oldukça büyük farklar kendisini göstermektedir.

Briç Nedir?

Kart oyunlarından olmakla birlikte bazı terimleri bakımından zor gibi görünmektedir. Ancak temel işleyişin öğrenilmesi sonrasında oldukça kolay şekilde oynanabilir. Hemen hızlı bir şekilde briç oyna için online siteler tercih edilebilir. Bununla birlikte oyun için 4 oyuncu, 52li kart destesi, skor kağıdı yeterlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Briç Özellikleri

  • İkili takım halinde oynanabileceği gibi turnuva şeklinde de briç masalarına dahil olunabilir.
  • Briç özelinde atak ve savunma oyunculuğu belirlidir. Yapılacak hamleler buna göre şekillenir.
  • Takım oyunu olması da devamlı birlikte oynanmasını şart koşar.
  • Var olan terimsel ifadelerin ne anlama geldiği de püf noktalardandır.
  • 52li kart destesiyle oynanırken öncesinde deklare durumları çok iyi ayarlanmalıdır.
  • Var olabilecek löve kazanımları tahmin edilmelidir. (Vikipedi)
briç nasıl oynanır

Briç Nasıl Oynanır?

İkişerli takım halinde dört kişiyle oynanır. Kuzey-Güney, Doğu-Batı olarak da ifade edilen bu oyuncular briç nasıl oynanır sorusuna yanıttır. Koz renginin o kişi tarafından söylenmesi ya da koz renginin bulunmamasından ötürü oyun oynayan kişiye “deklaran” denir. Takımdaki diğer kişiye ise “dummy” denilir, Fransızca sessiz anlamındadır. Atak oynayan ve savunma yapan oyuncular takımları adına görev alır. Briç eli iki aşamadan oluşurken ilk olarak minimum löve sayısı belirtir. Sonrasında ise arttırma işlemi saat yönünde devam eder. Birden fazla arttırma turu olabilmektedir. Üç kez arka arkaya pas denmesi durumunda ise süreç tamamlanır ve son olan deklare hali ise nihai kontrat olur. Deklarasyon durumları 1’den 7’ye kadar seviye sayısı olabileceği gibi bir renk, kupa, karo, sinek ya da kozsuz olabilir. Sayı durumu löve sayısını karşılarken renk ise kozun hangi renk olduğunu ortaya koyar. Risk alımı durumlarında ise karşı oyuncu grubu kontur atabilir. Sonrasında diğer grup sürkontur atabilir. Deklarasyon sonrasında oyun başlarken briç özelinde temel amaç belirtilen löve sayısına ulaşılması ya da üstüne çıkılmasıdır. Türkiye briç oyun türlerinde son yıllarda popülerlik kazanmıştır. İlk adım olarak sol taraftaki oyuncu atak yaparken renk belirleme hakkına sahiptir. Diğer oyuncular o renkte kart bulunduruyorsa oynamak zorunda kalır. Savunma pozisyonundaki dummy elindeki 13 kartı açık şekilde masaya koyarken atak oyuncu tarafından oyun sırasında hangi kartların oynanacağını belirtir. Renk özelinde en yüksek kartı oynayan kişi löve kazanır. Aynı renkte kart olmaması halinde ise koz oynanır. Diğer oyuncularda koz olmayacağı varsayılarak otomatik löve kazanılır. Çift tarafından bu şekilde löve sayıları yeterli gelirse oyun galibiyetle sonuçlanır. Ancak taahhüt yerine getirilmezse yenilir.

Briç Kuralları Nelerdir?

Evde, online ya da offline şekilde bilgisayar ortamında briç oynanabilirken Türkiye Briç Federasyonu bulunmaktadır. Eğlenceli olmasının ötesinde bir spor branşı olarak da var olan taktiksel stratejilerle adından söz ettirmektedir. Bununla birlikte hemen herkes tarafından öğrenilebilir olan oyunda bazı terimlerin bilinmesi ise şarttır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylar bu sitede.

Briç Oyunu Nedir?

Briç oyunu iskambil kartları ile oynanmakta olan bir kart oyunudur. 52 kartlık deste ile oynanan oyun Kralların Oyunu olarakta bilinmektedir. En popüler kağıt oyunlarının başında gelir.

Briç Kaç Kişi İle Oynanır?

Briç tam olarak 4 kişi ile oynanmaktadır. Oyun başında tüm oyunculara 13er adet kart dağıtılır ve oyun başlar. 4 kişiden az veya çok sayıda ki oyuncu ile oynanamaz.

Briç Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Briç oyunu, temel olarak ingilizlerin ‘Whist’ adlı oyununda türemiş bir kağıt oyunudur. Ancak oyun Amerikalı oyun severler tarafından 1950’li yıllarda geliştirimiş ve modern görünümüne kavuşmuştur.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir