Burak İsminin Anlamı

Burak İsminin Anlamı

Burak isminin anlamı anne ve baba adayları tarafından erkek çocukları için sık tercih etme sebepleri arasındadır. Anlamı haricinde de Burak isminin tercih edilme sebepleri arasında birçok farklı sebep sıralayabiliriz. Ancak özellikle belirtmek isterim ki Burak ismi uzun bir geçmişe sahip olsa da söylendiği zaman kulağa hep popüler bir isim söyleniyormuş hissi verir. Peki erkek çocuklarda sık kullanılan ve modası hiçbir zaman geçmeyen Burak isminin anlamı nedir? Neden bu kadar sık tercih edilir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız Burak isminin ne anlama geldiğine birlikte bakalım.

Öncelikle Burak isminin anlamının temiz ve berrak ayrıca dürüstlük olduğunu belirtelim. Bunun dışında Burak isminin anlamları arasında;

  • Önsezileri güçlü ve hissiyatı kuvvetli kişi,
  • Bereket ve bolluk ifadesi ayrıca cömertlik,
  • Tereddütlü ancak sonunda her zaman doğru adımları atan kimse,
  • Sağlıklı, atılgan-enerjik ve hayata sıkı sıkıysa bağlı,
  • Başarılı ve unvan sahibi,

Burak isminin birçok anlamı olsa da en bilinen anlamları yukarıdaki gibidir. Ayrıca Burak isminin yukarıdakiler dışında da birçok anlamı vardır. Peygamber efendimizin Miracdaki bineği olan Burak ismi Berk Yıldırım isminden türetilmiştir. Kur’an’da geçmeyen Burak ismi buna karşın Müslüman ülkelerde sık tercih edilen bir isim olarak karşımıza çıkar. Özellikle Türk ve Türkmen ülkelerinde Burak ismi ile karşılaşabiliriz. Ayrıca Burak isminin bir diğer anlamı dişi geyiktir.

burak ismi

Burak İsminin Özellikleri Nelerdir?

Burak isminin en belirgin özelliği duygusallıktır. Hayatına duyguları ile yön verir ve duyguları her zaman mantığının bir adım önündedir. Bu nedenle çoğu zaman üzülse de sezgileri sayesinde doğru kararlar alma konusunda da Burak ismini tek geçebiliriz. Hayatının temelinin sevgi üzerine kurulu olduğuna inanır. Sevdi kavramını olabildiğince fazla insana aşılamaya çalışır. Bununla beraber insanlarla iyi iletişim kurar ve karşısındaki kişilerden en büyük beklentisi sadakattir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Direk sonuca ulaşmayı seven güçlü kişi anlamında da kullanılan bu isim sahipleri güçlü bir karaktere sahiptir. Hayatında tereddütleri olsa da kararsızlığa hayatında asla yer vermez. Gerek iş hayatında gerekse özel hayatında aldığı cesur kararlarla ve takındığı gerçekçi tavırla ön plana çıkar. Ayrıca insanlara kaba davranmak yerine alçak gönüllü davranmayı tercih eder. Gizli gücü disiplindir ve titiz olmayı çok sever. İnsanları kolayca tanır ve kişiye göre tavır alır.

Burak isminin Kökeni Arapçadır ve mavi rengi temsil eder. Ayrıca ülkemiz özeline baktığımız zaman 250 binden fazla Burak isimli kişi olduğunu görebiliriz. Burak isminin anlamı geçmişi bu kadar eski olmasına rağmen hala popülerliğini korumasını sağlamıştır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Burak Ne Demektir?

Burak ismi; Yıldırım, şimşek veya parıldamak, ışıldamak gibi anlamları içerisinde barındırmaktadır. Bu isim aynı zamanda Peygamber efendimizin miraca çıkarken bindiği bineğin adıdır.

Burak İsmi Caiz mi?

Burak ismi caiz olan isimlerden bir tanesidir. Bebeklere bu ismin verilmesi yönünde tavsiyelerde bulunmaktadır.

Burak İsminin Kökeni Nedir?

Burak ismi Arapça kökenli bir isimdir. Dilimize İslamiyet kültürü ile birlikte girmiştir. Ülkemizde ki en yaygın isimlerden bir tanesidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir