Cache Nedir?

Cache Nedir?

Web siteleri için çokça kullanılan bir tabir olan cache nedir sorusuna önbellek yani diğer ifadesiyle geçici hafıza denilir. Depolama bölgesindeki öğelerin tamamını ifade eder. Tarayıcı önbelleğinin temel amacı ise statik dosyaların bilgisayarda hafızaya kaydedilmesi ve bu sayede sitenin çok daha hızlı yüklenmesini sağlamasıdır. Dosyaların olduğu yer için talep az olduğu sürece hız konusunda bir problem yaşanmaz. HTML, JS veya CSS öğelerinin önbelleğe alınmasıyla beraber sayfaların yüklenme süresi minimum seviyeye kadar düşürülmektedir. Hemen her site için uygun olan WordPress cache işlemlerine dair ise birçok önemli ayrıntı vardır.

Cache Önbellek Temizleme Başlat

Geçici hafızada var olan verilerin temizlenmesi işlemi olmakla beraber belirli aralıklarla cache temizle yapılmaktadır. Dosyalar bu işlemlerin ardından yerel hafızada kayıtlı olmaz. Bu durum ise ilk açılışta doğrudan web sunucusundan alma durumu olacağı için daha uzun süreli beklemeye neden olur.

Cache Temizleme Neden Yapılır?

Tarayıcı üzerinden alınan verilerin çok fazla büyük hacimlere sahip olmasıyla ön bellek nasıl temizlenir sorusu ortaya çıkar. Tarayıcın normalden çok daha yavaş çalışması, birçok farklı unsuru olumsuz etkiler. Sisteme getireceği ek yüklerle birlikte internet gezintilerinde yanlış içeriklerin görüntülenmesi bile yapılabilir. Ayrıca web sitelerin hafızada kayıtlı olmasından dolayı güncellemelerin görüntülenmesi daha geç olur. Bazen cache temizleme olmadığı için yenilenen sayfalarda var olan yeni içerikler bile alınmayabilir. Bu gibi durumların olmaması için mutlak surette belirli aralıklarla ön bellek temizlenmelidir.

önbellek temizleme

Cache Temizleme Yap

Tarayıcı temizleme işlemleri bilgisayar ya da mobil üzerinden yapılabileceği gibi çok daha rahat hareket etme alanı açar. Kolay bir işlem olmasına karşın bazı wp fastest cache süreçlerinde olduğu gibi dikkat edilmelidir.

  • Google Chorme tarayıcı üzerinden sağ-üst bölümde yer alan üç noktaya tıklanır ve Ayarlar içerisine girilir.
  • Gizlilik bölümünden tarama verilerini temizle yapılır.
  • Seçim özelinde cache içerisindeki dosya ve görseller seçilmelidir.
  • Ardından işlemler dakikalar içerisinde tamamlanır.

Cache Temizleme Seçenekleri

Var olan önbellek temizleyici durumları için kısa yollar bulunur. Windows işletim sistemlerinde kullanıcılar, CTRL+Shift+Delete yaparak doğrudan temizleme sekmesini açabilir ve önbellek temizliği başlatabilir. Bunun haricinde MAC OS kullanıcıları ise Command+Shift+Delete ile işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

Mozilla Firefox kullanıcıları ise Options sekmesi üzerinden ki arama çubuğunun hemen yanındaki üç çizgiden açılır, işlemleri yapabilir. Sol bölümde çıkan Advanced üzerinden Network kısmına girilir. Orta kısımda yer alan bu bölümde Cache Web Content kısmı işaretlenerek Clear Now yapılır.

Microsoft Edge kullanıcıları da cache önbellek temizleme için setting bölümünden aynı işlemleri yapabilir. Dakikalar içerisinde temizlik sağlanırken işlemlerin daha süratli olması mümkündür. Ancak bilindiği gibi tarayıcı ön belleği içerisinde gerçekleştirilen temizlik sonrasında hiçbir web sitesi bilgisi kalmayacaktır. Bu durumdan ötürü ilk ziyarette açılış sayfası hızında yavaşlama olabilir.

Mobil Cache Temizleme

Yalnızca bilgisayarlarda değil, mobil cihazlarda da aynı şekilde cache temizleme söz konusudur. Yine aynı şekilde menü üzerinden geçmişe giderek verileri temizleme yapılmaktadır. Ayrıca önbellek ile birlikte çerezler ya da tüm geçmiş silme durumları da vardır. Android kullanıcılar çok daha basit şekilde cache ön bellek temizleme yapabilirken web sitelerinin işleyişlerine katkısı da olumlu yönde olmaktadır. Var olan güncellemeler görülebilir, daha fazla içeriğin daha hızlı yüklenmesi sağlanabilir. Devamlı yenilenmesi gerekli olan içeriklerin Google dizine eklemesi konusunda da bu husus yardımcı niteliğindedir. Tüm web siteleri SEO faaliyetleri çerçevesinde de hatalı durumların ortaya çıkmaması adına cache temizleme ve cache fastest oldukça belirleyicidir. Var olan hatalı durumlara ilişkin olarak ise uyarıcı araçların kullanımı da daha kısa sürede sorunların aşılmasında rol oynar. Cache nedir, nasıl temizlenir merak ettiğiniz tüm detayları size aktardık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cache Ne Demektir?

Cache ön belleğe alma işlemidir. Bir websitesine daha önceden girmiş olan kullanıcıya daha iyi hizmet verebilmek adına google siteleri önbelleğe alır ve daha hızlı bir site alışı sunar. Bu duruma cache alma denir.

Cache Almanın Önemi Nedir?

Cache alma işlemleri webmasterlar için önem arz eder. Uygulanan bir projenin ilk etapta ön bellekte kalması, daha sonradan hataların ön izlemesi yapılması ve ardından işleme koyulması yararlı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SEO Teknikleri

Cache Ne İşe Yarar?

Cache almak özellikle internet kullanıcılarının daha hızlı sonuçlar almasına olanak tanır. Bu sayede internet kullanımı daha pürüssüz bir şekilde gerçekleşir ve keyif artar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir