Call To Action (CTA) Nedir?

Call To Action (CTA) Nedir?

Call to Action nedir, Türkçe’ye “harekete geçirici mesaj” şeklinde çevrilmiş olan dijital pazarlama stratejisi, kullanıcıların istenilen bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak için dijital platformların hemen hemen hepsinde kullanılır. Kullanıcıları harekete geçirmeye yarayan bütün mesajlar ve site metinleri, harekete geçirici mesaj olarak tanımlanır. Örneğin; bir şirket, web sitesine koyduğu bazı mesajlarla okuyucularını abone olmaya, ürünlerine göz atmaya veya bilgi vermeye yönlendirebilir. Sitelerde gördüğünüz “şimdi abone olun”, “ücretsiz denemeye başlayın”, “ücretsiz kargo” şeklinde yer alan linklerin tamamı CTA olarak nitelendirilir.

Tüm bu metinlerin veya görsellerin amacı ziyaretçilerin ilgisini çekerek, site hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktır. Bu şekilde verilen mesajlardan etkilenen müşterilerin alışveriş yapma ve istenilen siteye üye olma ihtimali artmaktadır. Harekete geçirici mesajların en yaygın kullanım alanı e-ticaret siteleridir.

call to action nedir

Call To Action Neden Önemlidir?

Harekete geçirici mesajlar (CTA), kullanıcının bir sonraki adımda ne yapacağına karar vermesini sağlar. Bu nedenle sitenizdeki organik takipçi sayınızın artmasından, yeterli ürün satışı yapmanıza kadar hemen hemen her alanda işinize yararlar. Düzgün şekilde optimize edilmiş harekete geçirici mesajlar olmadan sitenizin başarılı olması zordur. Bir nevi kullanıcının kafasındaki soruların cevaplanması görevini üstlenirler. Örneğin, bir blog sitesine sahipsiniz ve okuyucularınızın sadece bir makale okumasından şikayetçisiniz. Bu durumda blog sayfalarına koyacağınız “bir sonraki makale için tıklayınız” ya da “e-posta bültenimize abone olunuz” şeklindeki metinlerle birlikte yönlendirme linkleri oluşturmanız istediğiniz etkiyi yaratma konusunda size yardımcı olacaktır.

Sayfalardaki, harekete geçirici mesaj sayısının net bir sınırlaması yoktur. Fakat gerektiğinden fazla mesajın konulması, sayfanızda görsel bozukluklara yol açabileceği gibi kullanıcı tarafında rahatsız edici bir etki bırakabilir.

cta harekete geçirici mesaj

Etkileyici Call To Action Özellikleri

Pazarlamacılar, etkili harekete geçirici mesajlar (CTA) oluştururken bir dizi kurala bağlı kalırlar. Bu kuralların en yaygın olanları şöyledir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

  • İyi tasarım: Kullanılan harekete geçirici mesajların kullanıcının dikkatini çekmesi gerekmektedir. Bu nedenle sayfanın ya da gösterildiği bölümün renkleriyle uyumlu bir harekete geçirici mesaj tasarımı başarılı olunmasında etkilidir. Gösterilecek mesajın yazı renginin, düğme renginin uyumlu seçilmesi gerekmektedir.
  • Yüksek görünürlük: Harekete geçirici mesaj’ın müşterinin ilgisini çekmesi için sayfadaki en dikkat çekici şey olmalıdır. Bu yüzden, yazı tipi veya boyutunun belirlenmesi önemlidir.
  • Açık ifade kullanımı: Oluşturduğunuz harekete geçirici mesaj ifadelerinin kullanıcıyı yönlendireceği sayfa hakkında verdiği bilgiler önemlidir. Örneğin, “satın almak için tıklayınız” yerine “tıkla” yazmanız müşteri tarafından yanlış anlaşılabilir.
  • Kısa ifade kullanımı: Etkili bir harekete geçirme ifadesi 5 ile 7 kelimeden oluşmaktadır.
  • Dikkat çekici ifade kullanımı: Dijital dünyada kullanıcıların dikkati kolayca dağılmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak kullanıcıların dikkatini çekmek gerekir. Örneğin, e-ticaret ortamında çalışan bir işletme için, “son 2 ürün” şeklinde kullanılacak bir CTA, ürün kalmayacağını düşünen bir müşterinin dikkatini çekip işlem yapmaya yönlendirebilir.
  • Harekete geçirici ifade kullanımı: CTA’ların genel amacına hizmet eden bu kural, “Şimdi satın al”, “Hemen abone ol” gibi ifadeleri kapsar. Müşterinin ani kararlar alarak harekete geçmesini hedeflerler.
Call to action nedir?

Call to action (CTA) Türkçe anlamı ile “Harekete Geçirici Mesaj” olarak çevrilmiş bir pazarlama stratejisidir.

Call to action ne işe yarar?

CTA stratejisi kullanıcıların bir sonraki adımda ne yapacağına karar vermesi noktasında önemli bir pazarlama taktiği olup, dönüşüm oranları olumlu yönde etkilemektedir.

Call to action örnekleri nelerdir?

“Şimdi satın al”, “Hemen abone ol”, “Bağlantıya tıkla” gibi ifadeler, call to action örnekleri arasında yer almaktadır.

Snapchat Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 48 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir