Can İsminin Anlamı

Can İsminin Anlamı

Can isminin anlamı bu ismi taşıyan ve bu isme sahip olmak isteyen kişiler tarafından öğrenilmek istenmektedir. Anne ve babalar çocuklarına isim vermeden önce karşılarına birbirinden farklı çok fazla seçenek çıkabilir. Bu seçenekler arasında karar vermeye çalışılırken isimlerin anlamlarını da oldukça önem taşımaktadır. Her ismin birbirinden farklı anlamı, bu isim ile alakalı kişilik özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle çocuğunuza isim vereceğiniz zaman anlamı ile vermeniz daha doğru olacaktır. Can isminin birbirinden farklı şu anlamları bulunmaktadır:

1. Hayat. Ruh

2. Diri olmak, hayatiyet, güç, kuvvet

3. Birey, kişi, şahıs, fert

4. Kişinin özü kendi varlığı

5. Cana yakın, yakın dost, gönül bağı ile bağlı çok sevilen kimse

6. Bektaşi ve Mevlevi tarikatların da dervişlerin birbirlerine hitap etme biçimi gibi anlamları bulunmaktadır.

can isminin anlamı

Can İsminin Özellikleri Nelerdir?

Can isminin anlamı ile ilişkili olarak bu ismi taşıyan kişilerin gösterdiği bir takım ortak özellikler bulunmaktadır. İnsanların kullandığı isimler önemlidir. Bir ömür bu ismi kullanan insanlar genellikle ismin özelliklerini de hayatları boyunca gösterirler. Bu sebeplerden yola çıkarak sizlerde çocuğunuza isim vereceğiniz zaman özelliklerini de bilmeniz daha iyi olacaktır. Can ismini kullanan kişilerde görülen genel özellikler şu şekilde olmaktadır:

  • Kuvvetli hislere sahip, öngörüsü açık olan kişilerdir. Mantıklı hareket etmek isteseler de duyguları çoğu zaman mantıklarının önüne geçebilir.
  • Genellikle açık sözlü insanlardır. Düşündüklerini söylemekten çekinmeyen, duygularını ifade edebilen kişilerdir. Fikirlerini insanlar ile paylaşmayı severler. Fikirlerini beyan ederken kendilerini anlatma yetileri de oldukça yüksektir. Hitap konusunda oldukça başarılı olurlar. Hazır cevap diye nitelendirebileceğimiz kişilerdir.
  • Lider ruha sahiptirler. Bulundukları ortama öncülük etmek isterler. Kendilerine has bir tarzı ve tavırları bulunmaktadır. Cesur tavırları ile dikkat çekebilirler. Fakat kimi zaman bu cesur tavırları onların acele hareket etmesine ve yanlışa düşmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle daha sakin ve mantıklı kalmaya özen göstermelidirler.
  • Güven duyguları yüksek olan insanlardır. Yaptıkları işten genelde emin olarak ayrılırlar. Yaratıcı bir zekaya sahiptirler. Yeni fikirler bulmak ve yeni fikirler dinlemek onların hoşuna gider. Azimli bir yapıya sahiptirler ve bu azimli yapıları onları başarıya götürmektedir.

Can ismi Kur’an-ı Kerim’de Geçer mi?

Can isminin anlamını öğrendikten sonra İslami olarak uygun olup olmadığını öğrenmekte önemlidir. Hem erkek hem de kız çocuklarına verilen bu isim Kur’an-ı Kerim de geçmemektedir. Fakat iyi ve güzel anlamı ile beraber kullanılmasının hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Can Ne Demektir?

Can ismi; ruh, hayat anlamlarına gelmektedir. Ayrıca, Güç, Kuvvet, dirlik anlamlarını da içermektedir. Gönle yakın olan kişi demektir.

Can İsmi Caiz mi?

Can ismi içerdiği çok güzel anlamlar neticesinde yeni doğmuş bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca olmayan isimler arasında yer alır. Bu nedenle caizdir.

Can İsminin Kökeni Nedir?

Can isminin kökeni Farsçaya dayanmaktadır. Fars kültüründen geleneklerimize geçmiş ve belki de en popüler isimlerden, hatta kelimelerden birisi olmuştur.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir