Çap İşareti

Çap İşareti

Çap işareti matematiksel ve geometrik hesaplamalarda sıklıkla kullanılan simgeler arasında yer alıyor. Özellikle bilgisayar üzerinden matematiksel işlemlerin bulunduğu dosyalar hazırlamak isteyen kullanıcılar sıklıkla çap işaretine ihtiyaç duyuyor. Ancak çap işareti klavye üzerinde direkt olarak mevcut olmayan simgeler arasında yer alıyor. Birçok kişi klavyede mevcut olmadığı için çap işaretini nasıl yapabileceğini bilmiyor. Hazırladığı yazılarda veya atmak istediği mesajlarda çap işaretine ihtiyaç duyan bireyler klavyede çap işareti nasıl yapılır bilmedikleri için kopyala yapıştır özelliğini kullanmak zorunda kalıyor. Sizin için bu yazımızda çap işareti nasıl yapılır ayrıntılı şekilde anlattık. Klavyede çap işareti nasıl yapılıyor, bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. (Vikipedi)

Çap İşaretinin Anlamı Nedir?

Bir çember üzerinde birbirine eşit mesafelerde bulunan herhangi iki noktanın birbirine uzaklığı olarak ifade edilir çap kelimesi. Çap işaretiyse bu mesafenin sembolik olarak gösterilmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra çap işareti boş küme işaretiyle de aynı anlama gelir. Yani bilgisayarda Word veya Excel programları üzerinde matematiksel bir doküman hazırlayacaksınız çap işaretini hem boş küme anlamında hem de çember üzerinde kullanılan uzunluk birimi anlamında kullanabilirsiniz. Ancak çap sembolü klavyede direkt olarak mevcut bulunmuyor. Bunun için birkaç farklı tuş kombinasyonu denemeniz gerekiyor. Sizlere çap nasıl yapılır, klavye üzerinde hangi kombinasyonları kullanmanız gerekir, ayrıntılı şekilde anlattık.

Çap İşareti Bilgisayar Klavyesinde Nasıl Yapılır?

Çap sembolü bilgisayar klavyelerinin üzerinde direkt olarak bulunmuyor. Bu nedenle kullanıcılar çap işaretini kullanmak için farklı yollara başvurmak durumundalar. Sizler için çap klavyede nasıl yapılır, aşamalı olarak anlattık. Aşağıda maddeli şekilde anlattığımız adımları takip ederseniz klavyede çap işaretini nasıl yapacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

  • Win ve R tuşlarına eş zamanlı olarak basılı tutun.
  • Bilgisayarınızın ekranına çalıştır yazan bir pencere gelecektir. Bu pencerede ilgili yere charmap yazmanız gerekiyor.
  • Charmap yazdıktan sonra ekranınıza eşlem tablosu isimli bir tablo gelecektir.
  • Ekrana gelecek olan eşlem tablosu üzerinden Unicode karşılığı mevcut olan simgeler çıkacaktır. U+2205 kodu çap işaretine aittir.
  • Ayrıca pencerede bulunan Unıcode’a git yazan kısma U+2205 kodunu yazarak çap işaretine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları sırasıyla deneyerek çap işaretine kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve hazırlamak istediğiniz yazınızda kullanmak için kopyala-yapıştır seçeneğini kullanarak kolaylıkla çap işaretinden yararlanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

çap işareti

Tuş Kombinasyonuyla Çap Nasıl Yapılır?

Klavye üzerinde direkt olarak mevcut olmayan onlarca simge bulunuyor. Bu simgeleri yukarıda bahsettiğimiz gibi eşlem tablosu üzerinden kodlarıyla beraber bulabilirsiniz. Ancak klavyede çap işareti yapmanın farklı ve daha kolay bir yolu da bulunuyor. Klavyede çap sembolü yapabilmek için Alt tuşuna basılı tutmalı ve daha sonra sırasıyla 1-5-7 tuşlarına basmalısınız. Bu sayede kolayca klavyede çap işaretini yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çap İşareti Nedir?

Çap klayvede bulunan özel karakter işaretlerinden birisidir. Bu işareti yapmak diğer işaretlere göre daha zahmetlidir. Bu işareti yapmak için genellikle “Karakter Eşlem” tablosunu kullanmak gerekecektir.

Çap İşareti Neden Önemlidir?

Çap genellikle bilimsel bir terim olarak kullanılabilir. Özellikle Matematik alanında kullanıldığı bilinmektedir. Bu işareti kullanarak sunumlarınızı daha bilimsel bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Çap Nasıl Yapılır?

Çap yapmak için genellikle “Karakter Eşlem” tablosunu kullanmak gerekir. Karakter eşlem tablosu ile ilgili tüm detaylara yukarıda sizler için oluşturmuş olduğumuz blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir