CDN (İçerik Denetim Ağı) Nedir?

CDN (İçerik Denetim Ağı) Nedir?

Günümüzde dünyanın her yerinde bir web sitesine hızlı bağlanabiliyor isek bunu CDN yani içerik denetim ağına borçluyuz. Google, Facebook, Instagram, WhatsApp gibi birçok web sitesi CDN kullanarak dünyanın neresinde olunursa olunsun siteye hızlı bağlanılması sağlanır. Bundan dolayı CDN çok önemli bir hizmet olmaktadır. Web sitesi sahibi olan bazı kullanıcılar bu durumu araştırarak “CDN (İçerik Denetim Ağı) nedir?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde aramaktadır. Bu sistem nasıl oluyor da dünyanın her yerinde bir siteye neredeyse aynı hızda bağlanmayı sağlıyor? Bu sistemin avantajları neler ve nasıl kullanılıyor? Bu gibi sorular geliştiricilerin aklına takılan birkaç soru.

İçerik Denetim Ağı Nedir?

CDN olarak bilinen yani “Content Delivery Network” olarak tanımlanan bu sistem, dünya üzerinde birden fazla bölgede sunucu barındırılmasını ve web sitelerinin bu sunucular içerisinde yer almasını sağlar. Örnek vermek gerekirse bir ağ üzerinden dünyanın her yerine dağılan bir sistem düşünün. Bu sunucu dünyanın en uzak noktasına daha geç bağlanırken en yakın noktaya daha hızlı bağlanır. CDN ise dünyanın belirli bölgelerine dağılan bir sunucu sistemidir. Birbirine bağlı bu sunucular sayesinde o bölgeye en yakın sunucu kullanıcıya yansır. Bu sayede web sitelerindeki performans kaybı en aza indirilir.

CDN sistemi ile birlikte genel olarak statik veriler saklanır. Örneğin HTML, JS, CSS ve görsel dosyaları gibi çeşitli dosyalar. PHP dosyaları, veritabanı bilgileri gibi içerikler değişeceği için bu veriler genellikle tutulmaz. CDN sisteminin amacı bir web sitesinin performansının artması ve kullanıcıların önbellek sistemi ile birlikte siteye daha hızlı bağlanmasını sağlamaktır. Bazı web programcıları veritabanı üzerinden gelen bilgilerin değişmediği sürece statik bir şekilde görünmesi için bu verileri de önbelleğe aktarır. Bu sayede web sitenin performansı daha da artar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

cdn nedir

İçerik Denetim Ağı Neden Önemli?

İçerik Denetim Ağı veya kısa adıyla CDN, özellikle büyük web siteleri için olmazsa olmaz bir sistem olmakta. Amazon, Microsoft, CloudFlare gibi birçok firmanın bu konuda hizmet verdiği CDN, kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlıyor. İçerik Denetim Ağı sisteminin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Sunucular dünyaya dağıldığı için her sunucuda web sitesinin bazı verileri yer alır. Bu sayede web sitesinin performansı artar. Bu da dünyanın her yerinde bulunan kullanıcıların web sitesine en yakın sunucudan bağlanmasını sağlar, site daha hızlı açılır.
  • CDN sistemi sayesinde bant genişliği kullanımında da önemli miktarda azalmalar yer alabilir. Çünkü CDN ile birlikte önbellek kullanılacağı için bu durum web sitenin daha az veri göndereceği anlamına gelir.
  • CDN Google SEO üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Günümüzde Google bir sitenin hızını da incelemekte. Web sitesi ne kadar hızlıysa Google bu siteyi daha fazla ön plana çıkarır. Bu konuda Google’ın “Pagespeed Insights” aracı bir web sitesinin ne kadar hızlı olduğunu belirtir.
  • CDN güvenliği de arttıran bir seçenek sunar. Bu tür hizmet veren siteler çeşitli saldırılara karşı web site sahiplerinin sitelerini korumaktadır.

Nasıl Ücretsiz CDN Kurulur? Ücretsiz bir şekilde CDN sisteminden yararlanmak için CloudFlare kullanılabilir. Dünyanın her yerinde sunuculara sahip bu platform, ücretsiz olarak SSL sertifikası da sunmakta. Bu sayede sitenizin performansını arttırır iken aynı zamanda güvenlik araçları ile korumuş olacaksınız. Bu yazıda “CDN (İçerik Denetim Ağı) nedir?” sorusuna cevap vererek bu sistemin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığından bahsettik.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

CDN Nedir?

CDN; İçerik denetim ağı anlamına gelmekte olan bir terimdir. Web sitelerinin medya ve diğer içeriklerinin farklı bir sunucuda barındırılmasını ifade eder.

CDN Ne İşe Yarar?

CDN, web sitelerinin kendi sunucularında içerik barındırmamasına ve bu sayede sunucu yükünün hafiflemesine olanak tanır. Böylece site açılış hızlarında iyileşmeler sağlanacaktır.

CDN Kimler Tarafından Kullanılmalıdır?

CDN, web sitelerinde çok içerik üretenler ve çok sayıda görsel ya da video barındırmak zorunda olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Aksi durumda site açılış hızlarında azalma yaşanması kaçınılmazdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir