Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Hayatın son bulması herkes için hak bir gerçek olmakla birlikte uğurlama niteliği taşıyan cenaze namazı İslam Dini açısından son derece mühimdir. Hz. Peygamber, cenaze törenlerine son derece büyük önem verirken Müslüman olmayan insanların ölümüne dahi saygı duyduğunu her zaman buyurmuştur. Bir yok oluştan ziyade yeni bir hayatın başlangıcı olarak açıklanan ölüme giden kişiye yapılacak cenaze töreniyle veda edilir.

Cenaze Namazı Hükmü Nedir?

Cenaze namazıyla ilgili dini hüküm farz-ı kifayedir. Yani kadın ya da erkek mümin olsun, vefat eden kişinin cenazesine birkaç kişinin katılması yeterlidir. Herkes için farz olmamakla birlikte yine de cenaze törenlerinde bulunmanın sevabı vardır. Bir din kardeşinin ölmesi durumunda ise Müslümanların cenaze namazı kılınışı önem taşır. Ancak tüm topluluğun bu cenaze namazına iştirak etmesine gerek yoktur.

Kimlerin Cenaze Namazı Kılınır?

  • Müslüman olarak ölen tüm insanların cenaze namazı kılınmaktadır.
  • Kadın, erkek, çocuk olması hükmü değiştirmemekle birlikte cesedin tamamı ya da yarısı bulunabilir.
  • Hazır olmayan cenazenin namazı da yine gıyabi olarak kılınabilmektedir.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze namazı nasıl kılınır sorusu diğerlerinden çok daha fazla sorulmaktadır. Bunun nedeni is en farklı namaz türü olmasıdır. Rükü ve secdesi olmayan tek namazdır. Cenaze namazı için abdest ve diğer namazın şartları yerine getirilir. Sonrasında iftitah tekbiri alınırken imama uyulur. Toplamda dört tekbir vardır. Selam vermek vacip olup hem ölü hem de katılan Müslümanlar için dualar okunur. (Vikipedi)

cenaze namazı

Cenaze Namazı Kılınışı

Cenaze musalla taşı üzerinde karşı bölüme konulurken kıbleye dönülür. Saf halinde niyet edilmek suretiyle imama uyulur. Tekbir alınarak eller bağlanır ve sübhaneke duası “ve celle senaük” ayetiyle birlikte okunur. Eller kaldırılmadan tekbir alınırken Allahümme Salli-Barik duaları okunur. Eller tekrar kaldırılır ve bu tekbirle cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler ise Fatiha suresini okur. Dördüncü tekbirin ardından sağa ve sola selam verilerek cenaze namazı tamamlanmış olunur. Diğer namazlarda olduğu gibi yine temizlik şartları, kıble ve setr-i avret farzları yerine getirilmek durumundadır. Ayrıca bunlarla birlikte namazı kılınacak kişinin Müslüman olduğuna dair şahitler bulunmalıdır. Cenazenin temizlenip kefenlenmiş olması ve cemaat önünde bulunması da gereklidir. Hanefi ve Maliki mezheplerinde bedenin yarıdan fazlasının olması ve başının bulunması yeterlidir. Ancak Şafii mezhebinde herhangi bir uzvunun bulunuyor olması cenaze namazının kılınmasını sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Gıyabi Cenaze Namazı Nedir?

Her ne kadar cenaze bulunma koşulu var olsa da gıyabında kılınabileceği de örneklere sahiptir. Hz. Peygamber, uzaklarda vefat eden Habeş Kralı Necaşi için gıyabında cenaze namazı kıldırmış ve duasını yapmıştır. Bundan ötürü uzaklarda olmasından ötürü cenazesi ulaşmayan ya da cenazesine ulaşılamayan kişiler için bu şekilde cenaze namazları kılınarak ruhuna gönderilebilir. Sevap açısından hem de gereklilik açısından yapılagelmektedir. Günümüzde de çok sayıda örnekleri vardır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cenaze Namazı Nedir?

Cenaze namazı, islam dininde ölen kişiyi defnetmeden önce cemaat ile birlikte kılınan bir namazdır.

Cenaze Namazı Kaç Rekattır?

Cenaze namazı imam tarafından ya da imam yoksa cemaate önderlik edecek olan bir kişi tarafından kıldırılacak olan 2 rekatlık bir namazdır. Diğer namazlar gibi içeride değil camii dışarısında tamamen ayakta olacak bir şekilde kılınır.

Cenaze Namazı Ne Zaman Kılınır?

Cenaze namazları genellikle öğlen namazlarından veya ikindi namazlarından sonra kılınmaktadır. Akşam olmadan cenazeyi defnetmek için gerekeceği akşam namazına bırakılmaz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir