Cezeri Kimdir?

Cezeri Kimdir?

El Cezeri kimdir ve hayatı boyunca neler yapmıştır? Cezeri, 1136 yılında Cizre’de Tor adı verilen Mahallede dünyaya gelmiştir. Pek çok alanda ünlü düşünür ve bilim insanı olan El Cezeri, Sibernetik alanın kurucusu olarak kabul edilmektedir. Tam adı İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri olan Cezeri 1206 yılında Cizre’de hayata gözlerini kapatmıştır. Yaşamı boyunca bilim alanında pek çok katkısı bulunan Cezeri’nin düşünceleri ve geliştirdikleri bugün pek çok insana yol göstermektedir.

 • Fizik
 • Metafizik

El Cezeri’nin en çok çalıştığı ve katkı sağladığı alanlar olarak kabul edilmektedir. Fizik ve Metafizik alanında birçok ilke imza atmıştır.

Cezeri’nin İcraatları

Mühendislik ve metafiziği birleştirerek mühendislik alanında mekanik araçların kullanılmasını öngörmüş ve bu araçlar için detaylı bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiş önemli bilim adamları arasında yer almaktadır.  İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El- Cezeri’nin en önemli eserlerinden birisi olan Kitabul Hiyel isimli eserde teknik çalışmalarından ve araçlardan altı bölüm altında bahsetmiş ve sınıflandırmıştır.

Mühendislikte kullanılan mekanik araçların detaylarına dair saatlerden, kaplardan ve kacaklardan, su pompalarından, mekanik aletlerden bu eserde bahsedilmiştir.

 • Matematik
 • Fizik
 • Geometri

Bilgileri de bu kitapta fazlasıyla yer almaktadır.

cezeri kimdir

El Cezeri Eserleri

Cezeri bilim ile uğraşan Müslüman bilim insanlarından birisidir. Yazdığı eserlerin pek çoğunun orijinalleri günümüze kadar gelememiştir. Eserlerin kopyaları ise Avrupa Müzelerinde ve Topkapı Sarayı’nda yer almaktadır.

Cezeri’nin bazı eserleri şunlardır;

 • Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar
 • Fil Saati
 • Otomatik Çalışan Su Makinesi
 • Saz Çalan Robot
 • Masa Makinesi Abdest Otomatı
 • Pompa Otomatı
 • Mel Dolum Otomatı

Olarak bilinmektedir. Günümüze kadar orijinalleri gelememiş olsa da yazılı eserlerinin kopyaları farklı müzelerde halk ile buluşturulmakta ve sergilenmektedir. Cezeri kimdir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Cezeri Müzesi Nerededir? Cezeri Müzesi Girişi Nasıldır?

Cezeri Müzesi, 2018 yılında İstanbul’da Ortaçağ’ın önemli mühendislerinden birisi olan Cezeri’nin  adına kurulmuştur. Cezeri Müzesinde sadece Cezeri’nin eserleri sergilenmemekte aynı zamanda bilim, kültür ve sanat alanında pek çok çalışma da yapılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Cezeri Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen herkes ziyaret edebilmektedir. İstanbul’un Sarıyer semtinde yer alan Cezeri Müzesi açık adres olarak : Huzur Mahallesi Ayazağa Caddesi No:4 Sarıyer/ İstanbul’da yer almaktadır.

Uniq Expo’da yer alan Cezeri Müzesi’ne gitmek toplu taşıma ile de oldukça kolaydır. Müze içerisinde yer alan eserleri görebilmek için ziyaret saatlerinde uyum sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca müze girişinde müze ücreti de yer almaktadır.

Cezeri Müzesi ziyaret saatleri;

 • Pazartesi : 12.00-18.00
 • Salı- Çarşamba- Perşembe-Cuma günleri ise 10.00-18.00’dır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cezeri Hangi Dönemde Yaşamıştır?

Cezeri; El-Cezeri 1136 yılında cizrede dünyaya gelmiş ve İslamın altın çağı olarak bilinen bu dönemde yaşamaya devam etmiştir. Cezeri yaşadığı bu dönem boyunca birden fazla başarıya imza atmış ve islam aleminde tanınır hale gelmiştir.

Cezerinin Hangi Alanda Çalışmıştır?

Cezeri Sibernetik biliminin kurucusu olarak kabul edilmektedir. Çağının imkanları doğrultusunda bir robot yağtığı ve ilk adımlarını attığı söylenmektedir. Cezerinin eserleri ve çalışmalarının Leonardo Da Vinciye ilham olduğu düşünülmektedir

Cezeri Ne Zaman Ölmüştür?

El-Cezeri 1136 yılında doğduğu cizrede yaşamaya devam etmiş ve yine yakın bir yerde Şırnakta 1206 yılında hayata gözlerini yummuştur. Ancak nereye defnedildiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir