Chia Tohumu Faydaları

Chia Tohumu Faydaları

Adında sıklıkla söz edilen chia tohumu faydaları nelerdir? Çok hızlı kilo verdirmesinden ötürü son yılların popüler ürünlerinden olan chia tohumu birçok faydayı da birlikte sunmaktadır. Halihazırda zayıflama yöntemleri arasında chia tohumu diyetleri adından söz ettirmektedir. Güney Amerika kökenli olup adaçayı çeşitlerinden olan Chia bitkisinden elde edilir. Peki, chia tohumu nedir?

Chia Tohumu Nedir?

Maya dilinde güç anlamına gelen Chia halihazırda ülkemiz için ithal ürünlerin başındadır. Büyük arazilerde yetiştirilirken bahçe ya da saksılarda dahi yetişme dönemlerinin tamamlanmasıyla Avrupa genelinde satışı olmaktadır. Oldukça güçlü minerallerin bulunması çok faydalı olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Her ne kadar organik ürünler sınıfında internette satışı bulunsa da aktarlarda dahi kolaylıkla erişilebilir.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Üç farklı şekilde chia tohumu nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulmak mümkündür. Öncelikli olarak çiğ halde tüketimi yaygındır. Hiçbir işlem yapmadan salatalarınızın içine atabilir ya da tatlılarınızın üzerine süsleme olarak da kullanabilirsiniz. Yemeklerin içine de serpiştirme söz konusu olurken etkisini çok daha iyi bir şekilde hissetmek mümkündür. Özellikle hemen her salata içerisine uygun olması da kullanımlarının daha çok bu şekilde olmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak bilindiği gibi sıvı içerisinde kullanımı da vardır. Başta süt olmak üzere yoğurt ya da su içerisine atılarak da eritilme yoluyla tüketilebilir. Jel kıvamı almasıyla çok daha farklı bir yapıya bürünürken inek, badem ya da Hindistan cevizi sütü içerisinde chia tohumu yenebilmektedir.

chia tohumu faydaları

Blender kullanımıyla toz hale getirildikten sonra da chia tohumu kullanılabilir. Çayı yapılabileceği gibi pastaların üzerine de bu şekilde toz chia konulabilir. Et yemeklerinin üzerine baharat olarak da dökülmesi söz konusudur. Protein açısından zengin olan gıda ürünün besleyici özelliğinin ortaya çıkması adına çorbalarda kullanımı da yaygındır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

  • Vücut direncinin korunması ve enerji vermesi bakımından chia tohumu benzersizdir.
  • Kolaylıkla yenebilmesi ve tokluk hissi vermesi de diyet programlarının vazgeçilmezi olmasını beraberinde getirir.
  • Kan şekerini dengeler, kötü kolesterolü düşürür.
  • Kalsiyum açısından oldukça zengin olması da chia tohumu faydaları özelinde kas gelişimini ortaya çıkarmaktadır.
  • Kalsiyum ve A vitamini deposu olan ürünün kullanımıyla diş sağlığı da korunur.
  • İçerisinde omega 3 yağından ötürü bebeklerin gelişimi olumlu yönde etkilenir. Bundan ötürü hamilelik dönemlerinde az kullanımı yararlıdır.

Chia Tohumu Diyeti Nedir?

Protein ve kalsiyum açısından mineral zengini olması, vitaminlerin sayısının çok fazla olmasıyla birçok fonksiyonun düzenli hale gelmesini sağlayan chia tohumu zayıflama noktasında da geniş imkanlar sunar. Hemen herkes tarafından yapılabilecek chia tohumu diyeti ile zayıflamak mümkündür. Kan şekerinin dengeli olmasıyla zayıflamaya yardımcı olurken tokluk hissi vermesi bakımından da en iyi besinlerdendir.

Chia Tohumu Zararları Nelerdir?

Şeker ve yağdan uzak bir hayat yaşamak isteyenleri içinde ideal chia tohumu tarifleri vardır. Peynirli omlet içine atılabileceği gibi pudinglerin üzerinde de harika lezzetler oluşturmaktadır. Bununla birlikte aşırı kullanımı ise chia tohumu zararları ile karşılaşılmasına neden olacaktır. Bundan dolayı günlük olarak birkaç tutam dışında sık kullanımı önerilmez. Özellikle ilaç kullanımlarında yan etkilerin açığa çıkma ihtimali her zaman vardır. Bunların korunması gerekirken doktorlara danışılabilir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu ana vatanı olan Meksika’da üretilip daha sonra tüm Dünyaya yayılmış olan bir tohum çeşididir. Hiçbir katkı maddesi içermez. Doğrudan veya öğütülerek tüketilebilmektedir.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu enerji verici bir besin türüdür. Omega 3 yağ asitlerini içersinde barındırır. Beyin sağlığı açısından çok faydalıdır. Genellikle zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Chia Tohumu Nereleden Temin Edilebilir?

Chia tohumu genellikle aktarlarda satılmaktadır.  Kullanıma hazır paketlerde halinde satılmasıyla beraber, öğütülmüş şekilde de satılmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir