Churn Analizi Nedir?

Churn Analizi Nedir?

Churn analizi nedir; müşteri kayıp analizi olarak nitelendirilebilen bir dijital pazarlama terimidir. Şirketlerin dijital alanda yaşadıkları müşteri kayıplarını ve site içerisinde olan trafikte olan azalmayı nitelendirmek için kullanılan bir kavramdır. Firmanızın, web sitenizin, sosyal medya hesabınızın kullanıcılar tarafından olan rağbetinin azalmasına ve mevcut üyeleri kaybetmenize odaklanarak, bu kayıpları nasıl kazanıma çevireceğinize odaklanmak için kullanabilirsiniz. Churn Analizi sadece dijital odaklı olarak değil, mevcut fiziksel işletmeler için de kullanılabilen bir kavramdır. Yazımızın devamında sizlere Churk Analizi’nin detaylarını ve nasıl uygulanması gerektiğini detaylarıyla aktaracağız.

Churn Analizi (Müşteri Kaybı) Nedir?

Müşteri kaybı, belirli bir dijital ya da fiziksel işletmenin sunduğu hizmet ya da fikirlerin ulaştığı kullanıcıların azalması ve bu azalımdaki neden sonuç ilişkisini istatistikler üzerinden incelemeye verilen isimdir. Kayıp oranı hizmeti sağlayamaya başladığınız döneme göre değişiklik taşıyabilmektedir. Ancak burada mevcut referans almanız gereken dönem, en yüksek rağbete ulaştığınız ya da en düşük rağbette düştüğünüz nokta olmamalıdır. Dijital alan için bir örnekle nitelendirmek gerekirse; bir yılda ortalama 400 kişinin ziyaret ettiği bir internet siteniz var. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar 350 kişiye düşerse ve bu artık yeni stabil yapınız haline gelirse, müşteri kaybınız %12,5 bandında olacaktır. Bunu fiziksel mağazalar için örneklendirmek gerekirse, birden fazla alternatif yapı üzerinden kıyaslama yapabiliriz.

 • Günlük mağazayı ziyaret eden ziyaretçi.
 • Günlük yapılan satış adeti.
 • Günlük yapılan satış tutarı.
 • Günlük gelen telefon sayısı.

Bunlardan sadece birkaçıdır. Dijital ya da fiziksel olmasının bir önemi olmadan her iş yerinin potansiyel hedefi %0 müşteri kaybı olmalıdır. Bu noktada da Churn Analizi devreye girerek kullanıcıların kayıp oranını en düşük birime düşürmek için gerekli analitik raporlamalar ve çalışmalar yürütülmelidir. Bu noktada Churn Analizi yapmak için en çok kullanılan analizler:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

 • Kaybedilen müşteri sayısı ya da yüzdesi.
 • Yinelenen işlerin değer kaybı ve geçmişe oranla yaşadığı düşüşü.
churn analizi nedir

Churn Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?

Churn Analizi neden önemlidir; müşteri kayıbı bir işletmenin kullanıcılardan aldığı en kolay geri dönüş bildirimidir. Bu geri bildirim sayesinde işletme, kullanıcılarına ne düzeyde bir hizmet sağladığını rahatlıkla fark edebilir. Örneğin bir pastane işletiyorsunuz ve yaptığınız pastalar standart olarak günde 10 adet satılıyor. Ardından usta değişikliğine gidiyorsunuz ve başta günde 15 adete kadar çıksa da satış rakamı zamanla 7’ye kadar düşmeye başlıyor. Bu noktada belirli bir temel yapıyı değiştirmenin Churn Analizi ile hem kısa vadede ödülünü de görmüş oluyorsunuz hem de kaybını da. Burada doğrudan usta değişikliğini nitelendirebilmek basit bir örnek iken, bu dijital ve fiziksel işletmelerde gerçekte neden sonuç ilişkisinin kurulması adına birçok metrik barındırabilir.

İşletmenizin belirli bir potansiyel hedef kitlesi olduğu düşünüldüğünde, mevcut hedef müşteri kitlesine ulaşmanın reklam maliyetine kıyasla mevcut müşterilerinizin marka bağlılığını korumak daha uygun bir çözüm olacaktır.

müşteri kaybı analizi

Churn Analizi Türleri

Churn analizi türleri, genel olarak müşterilerinizin işletmenizi ziyaret etmeyi ya da yaptığı alışverişi kesmesine bağlı nedenleri ortaya çıkartmaktadır.

 • Churn Analizi: Abonelik İptali
 • Churn Analizi: Rakip Kaybı

Churn Analizi: Abonelik İptali

Churn analizi işleyişlerinde en çok dikkat edilen verilerin başında abonelik iptali gelmektedir. Burada işletmenin dijital, telefon ya da fiziksel abonelik oluşturan sisteminden ayrılan kullanıcıların, ayrılma gereksinimleri markanın potansiyel müşteri kayıplarını anlamanız adına en büyük geri bildirimi oluşturmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken metrikler:

 • Kötü müşteri uyumu
  Satılan ürün ya da hizmetlerin doğru müşteriler ile buluşturulmaması ve sonucunda müşterinin üründen ve markadan uzaklaşmasını nitelendirmektedir.
 • Eksik işlevsellik
  Bu yapı içerisinde müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda satın aldıkları hizmet ya da ürünün, kendi ihtiyaçlarına uygun olmamasından kaynaklı doğan kayıplar nitelendirilmektedir. Bu yapıda ayrıca yanıltıcı reklamlarla satılan ürünlerin sonuçları da gösterilmektedir.
 • Sonuç elde edememek
  Ürün ya da hizmet satın alan müşterinin, üründen beklentileri doğrultusunda kazanım sağlayamamasını nitelendirmektedir. Burada markaya bağlı yapılan alışverişler büyük bir kısmı oluşturur.

Churn Analizi: Rakip Kaybı

Müşteri kayıplarında bir diğer önemli skala da rakip kaybıdır. Belirli bir ürün ya da hizmet sattığınız müşterinizi, çeşitli nedenlerden ötürü rakiplerinize kaptırabilirsiniz. Ancak önemli olan yapı, bu rekabette sizin neden kaybettiğinizi keşfetmekte gizli olmasıdır. Rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken analizler:

 • Fiyat
 • Üyelik anlaşması
 • Müşteri potansiyeli
 • İşletme farkları
 • Hizmet durumu
 • İçerik ya da hizmet detayları
Churn analizi nedir?

Churn analizi nedir; müşteri kayıp analizi olarak nitelendirilebilen bir dijital pazarlama terimidir.

Churn analizi neden önemlidir?

Churn Analizi neden önemlidir; müşteri kayıbı bir işletmenin kullanıcılardan aldığı en kolay geri dönüş bildirimidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

Churn analizi türleri nelerdir?

Churn analizi türleri, genel olarak müşterilerinizin işletmenizi ziyaret etmeyi ya da yaptığı alışverişi kesmesine bağlı nedenleri ortaya çıkartmaktadır. Abonelik iptali ve rakip kaybı bu nedenler arasında gösterilmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir