Conversational Marketing, Sohbet Pazarlaması Nedir?

Conversational Marketing, Sohbet Pazarlaması Nedir?

Conversational Marketing nedir; sohbet pazarlaması olarak literatürümüze dahil olan ve kişiye özel iletişim kanalı üzerinden ürün ya da hizmet satışı için kullanılan bir terimdir. Bu yapı ile birlikte pazarlama yaklaşımında müşteriye özel yaklaşımlar ortaya çıkmış olup, kullanılan iletişim yöntemine uygun olarak da etkileşim havuzu ortaya çıkartılmıştır. Müşterilerin taleplerini ya da sorularını hızlı bir şekilde yanıtlayarak, doğru biçimde yönlendirme üzerine kurulu olan yapı, müşteri memnuniyetini arttırarak, satış hacmini arttırarak müşteri sadakatini arttırmasıyla fark yaratıyor.

Conversational Marketing Nedir?

Conversational Marketing yani Sohbet Pazarlaması, potansiyel müşterilerinize ve mevcut müşteri taleplerinize çok kanallı bir alan içerisinde oluşturduğunuz iletişim segmentinden, müşterinin isteklerine uygun olarak; istedikleri yerde, istedikleri zamanda, istedikleri şekilde iletişime geçerek, ihtiyaçlarına ve sorularına uygun cevap ve yönlendirmeler uygulamak kazanım sağlamak üzerine kuruludur.

conversational marketing nedir

Conversational Marketing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Conversational Marketing uygularken, müşteri perspektifinden düşünerek, müşteriye rahat bir alan açarak, taleplerine uygun biçimde yönlendirme hazırlamak büyün önem taşımaktadır. Bu sayede müşteri kendini daha rahat ve güvende hissederek, alışveriş ve hizmet alımı için potansiyelini arttıracaktır. Conversational Marketing yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Görüşme Saatini Müşteri Belirlemeli
  • Samimiyet
  • Ölçekli İletişim Havuzu
  • Müşterilerin Belirlediği Yer / Platform İçerisinde Görüşün

Conversational Marketing Uygulaması: Görüşme Zamanı

Sohbet Pazarlaması uygulamasını yaparken, müşterilerin görüşmenin saatini belirlemesi oldukça önemlidir. Bu sayede müşteri, kendi rahat ve özgür olduğu bir zaman birinde sizinle görüşerek, iletişimi sizin talep ettiğiniz doğrultuda yürütmek için ilk adımı atmış olacak. Zaman kısıtlaması vb problemlerle iletişimi kısa kesecek ya da erken bitirerek uzaklaşabileceği bir aralık kalmayacak.

Sohbet Pazarlaması Uygulaması: Samimiyet

Conversational Marketing işleyişinde müşterilerinizle samimi bir iletişim ağı oluşturmak önemlidir. Bu sayede müşterileriniz sizinle iletişim kurarken bağlamsal bir ağ oluşturarak, daha rahat ve sürekliliği olacak bir yapı kurabilirler. Sorularına anında yanıt bulmaları ve iletişim içerisinde anlaşılabilir olmak istemektedirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Sohbet Pazarlaması Uygulaması: Ölçeklendirmek

Sohbet pazarlaması sırasında kullanıcı ile kurduğunuz iletişim yolunda ölçeklendirme yapmanı gerekmektedir. İletişim içerisinde kurduğunuz yapıda belirli bir kesinlik ve tutarlılık oluşması adına oldukça önemlidir. Kullanıcı ile randevulaşma saati belirlemek, hizmet detaylarını aktarmak, hizmet vereceğiniz saati ve süresini aktarmak ya da sohbetin en sonunda sohbetin kalitesine uygun olarak 1 ve 5 arasında sohbet puanı oluşturmak.

sohbet pazarlaması

Conversational Marketing Uygulaması İletişim Kanalı

Sohbet Pazarlaması içerisinde en önemli yapı müşterileriniz ile müşterilerinizin belirlediği alanda buluşmaktır. Bu sayede müşterileriniz kendilerini belirledikleri alan içerisinde rahat bir şekilde dışarıya vurabilecek ve bu iletişim kanalına uygun biçimde kendilerini size açıklayabilecektir.

Conversational Marketing İçin Alternatif Platformlar

Sohbet Pazarlaması uygulaması için alternatif platformlar, şirketlerin kazanımlarını arttırabilmeleri açısından fark yaratmalarına olanak sağlamaktadır. Telefon satışı, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram, SMS ve güvenilir e-posta yapıları günümüzde en çok kullanılan Sohbet Pazarlaması platformlarıdır. Buna ek olarak ChatBot (Sohbet Robotu) gibi 3. Parti yazılımları ile birlikte insan iletişimini taklit edebilen yazı ve ses dosyaları oluşturabilirsiniz. Bu sayede kurumsal bir yapı sağlamanız da mümkün olacaktır.

Conversational marketing nedir?

Conversational marketing, sohbet pazarlaması olarak literatürümüze dahil olan ve kişiye özel iletişim kanalı üzerinden ürün ya da hizmet satışı için kullanılan bir terimdir.

Conversational marketing ne işe yarar?

Conversational marketing sayesinde müşterilerin taleplerini ya da sorularını hızlı bir şekilde yanıtlayarak, doğru biçimde yönlendirme üzerine kurulu şekilde, müşteri memnuniyetini arttırarak, satış hacmini arttırarak müşteri sadakatini arttırabilirsiniz.

Sohbet Pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sohbet pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Conversational marketing yaparken; görüşme saatini müşteri belirlemeli, samimiyet, ölçekli iletişim havuzu ve müşterilerin belirlediği yer /platform içerisindeki görüşe dikkat edilmelidir.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir