Corona Virüsü

Corona Virüsü

2019 yılında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görünen Corona virüsü herkesin aklında soru işaretleri oluşmasına sebebiyet vermiştir. Gerek etkileri erekse her geçen gün artan ölümler sebebiyle birçok kişinin endişelenmesine sebebiyet veren bu virüs oldukça hızlı yayılmaktadır. Çin dışında 26 ülkede daha varlığı tespit edilmiştir. Ölümü neden olduğu için görüldüğü ülkelerde bir panik hali söz konusu olurken, henüz görülmeyen ülkelerde acaba buraya gelir mi sorusunun sorulmasına neden olmuştur. Üst solunum yollarında viral enfeksiyona sebep olan corona virüsünün belirtileri soğuk algınlığı ile neredeyse aynıdır. Yayılma hızının bu kadar fazla olmasında en büyük etki virüsün belirtileri ile soğuk algınlığı belirtilerinin benzerlik göstermesidir. Bilimsel adı Covid-19 olan virüs, corona virüsü ailesinin bir üyesidir. 2002 yılında çıkan Sars virüsü ve 2012 yılında çıkan Mers virüsü ile aynı grupta bulunmaktadır. Corona virüs türleri 100’den fazladır ve etkileri oldukça ağırdır. Sars virüsü ile sıklıkla karşılaştırılan virüsün yayılım hızı daha fazla olsada, öldürme oranı sars virüsünden düşüktür. (Vikipedi)

Corona Virüsü Türkiye’ye Ulaşır mı?

Hiç şüphesiz milyonlarca kişinin sorguladığı bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı bulunmamaktadır. Türkiye’ye komşu olan ülkelerde görülen corona virüsü, virüsün Türkiye’ye ulaşma imkanını arttırmıştır. Her geçen gün hızla yayılan ve ölümlere sebebiyet veren virüs için özellikle havaalanların da yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır. Termal kameralar yardımıyla kişilerin vücut sıcaklığı ölçülmektedir. Vücut ısısı normalin üstünde olan kişiler ise tedbir amaçlı önce hastaneye sonrasında gerekirse karantinaya alınmaktadır. Fakat ne yazık ki tüm bu önlemlerin kesin sonuç vereceği ile ilgili bir güvence bulunmamaktadır.

corona virüsü

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Son ayların en çok konuşulan ve merak edilen konularından biri olan corona virüsü belirtileri nelerdir sorusu sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Belirtilerin ne olduğu ve ölüm oranları oldukça merak edilmektedir. Ölüm oranları ile ilgili kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, Çin hükümetinin gerçek ölüm oranını sakladığı ile ilgili ifadeler medyanın gündemini oldukça meşgul etmektedir. Her geçen gün artan ölüm sayısı ile birlikte corana virüsüne yakalanmamak için nasıl önlemler alınmalıdır soruları sorulmaya başlanmıştır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu virüs içinde oldukça önemlidir. Türkiye’de görülmemiş olmasına karşın görülme riski oldukça yüksektir. Solunum yolu ile bulaşan kendini kuru öksürük ve ateş ile göstermektedir. Klasik soğuk algınlığı ile belirtileri neredeyse aynı olduğundan ilk başta virüsten şüphelenilme olasılığı oldukça azdır. Ellerin sıklıkla yıkanması, toplu ortamlarda bulunulmaması ve maske takılması bu süreç için oldukça önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

 • Baş Ağrısı
 • Mide Bulantısı
 • Kuru Öksürük
 • Boğaz Ağrısı
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Kusma
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Burun Akıntısı
 • Denge Sorunları
 • Görme Sorunları, Gözün Sulanması

Corona Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Corona virüsü tedavisi ile ilgili birçok farklı türde ilaç geliştirilmiş olsa da henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.Virüs için aşı üretilmesi ile ilgili çalışmalar devam etse de bir yıl içerisinde anca aşının çıkabileceği bilinmektedir. Antibiyotik veya eczanede satılan diğer ilaçlar ile tedavisi yapılamamaktadır. Virüse yakalanan kişi hastane ortamında veya evde karantinada kalmaktadır. Bu süreç içerisinde iyi beslenmek ve bol su tüketimi önerilmektedir. Kesin bir tedavisinin olmaması bu virüsün bulaştığı herkesin öleceği anlamına gelmemektedir. Virüs ilk evrede soğuk algınlığı belirtileri gösterse de ikinci evrede mutasyona uğrayarak organ yetmezliğine neden olmaktadır. Herkes de mutasyona uğramadığı ise verilen bilgiler arasındadır.

Corona Virüsü Neyden Çıktı?

Dünyayı sarsan corona virüsü Çinin Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkma nedenleri ile ilgili birçok teori mevcut olmasada henüz netleşen bir durum söz konusu değildir. Virüsün ilk olarak yarasa’dan bulaştığı ile ilgili haberler gündeme otursada bu haberin yalanlanması uzun sürmemiştir. Son olarak yapılan bilimsek çalışmalar ile virüsün Pangolin adı verilen bir hayvandan ortaya çıktığı öne sürülmüştür. Yapılan çalışmalar da Pangolin ile corona virüsünün benzerliği dikkat çekmektedir.

Corona Virüsü Kimlerde Ölüme Neden Olur?

Virüse yakalanan bir kişi kesin olarak ölecek diye bir durum söz konusu değildir. Bu virüse yakalanan kişiler arasında karantina sonrasın da iyileşen kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Virüs özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri etkilemektedir. En büyük etkiyi yaşlılar da gösterdiği tespit edilmiştir. Kanser hastaları da bu virüsün etkilerini yoğun olarak yaşamaktadır.

Nedir kategorilerimiz ile merak ettiğiniz tüm konulara erişebilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü 2019 yılının son ayında Çin’de orataya çıkmış olan yeni tip bir ölümcül virüstür. Wuhan şehrinde ortaya çıkmış ve git gide Dünyaya yayılmıştır.

Corona Virüsü Ölümcül mü?

Corona virüsü ölümcül bir virüstür. Akciğerlere nüfuz etmekte ve bulaştığı kişiye ölüme götürebilmektedir. Kişinin bağışıklık sistemine ve direncine bağlı olarak hastalıkta kurtulma riski de bulunmaktadır.

Virüs Aşısı Bulundu mu?

Corona virüsüne tedavi amaçlı olarak herhangi bir aşı şu an bulunamamış olsa da çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Dünya üzerinde ki tüm sağlık kuruluşları bu amaçla çalışmalar sürdürmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir