CPU Nedir?

CPU Nedir?

Bilgisayarlarda adını sıkça duyduğumuz CPU nedir? CPU (merkezi işlem birimi), veri akışını ve bir uygulamadaki eşzamanlı hesaplama sayısını artırmak için GPU (grafik işleme birimi) ile birlikte çalışır. GPU’lar başlangıçta bilgisayar grafikleri ve video oyun konsolları için görüntüler oluşturmak üzere tasarlandı, ancak 2010’ların başından beri GPU’lar büyük miktarda veri içeren hesaplamaları hızlandırmak için de kullanılabilir.

Bir CPU asla bir GPU ile tamamen değiştirilemez: GPU, ana program CPU üzerinde çalışmaya devam ederken bir uygulama içindeki tekrarlayan hesaplamaların paralel olarak çalıştırılmasına izin vererek CPU mimarisini tamamlar. CPU, çok çeşitli genel amaçlı bilgi işlem görevlerini koordine eden tüm sistemin görev yöneticisi olarak düşünülebilir, GPU daha dar bir dizi daha özel görevler (genellikle matematiksel) gerçekleştirir. Paralelliğin gücünü kullanarak bir GPU, bir CPU ile aynı sürede daha fazla işi tamamlayabilir. (Vikipedi)

‍CPU Ne İşe Yarar?

CPU, bir bilgisayarı bilgisayar yapan şeyin temel bir bileşenidir, ancak bilgisayarın kendisi değildir. İster bir masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablet olsun, bilgisayarın ana devre kartının (anakart veya anakart) üstünde bulunan küçük bir bilgisayar yongasıdır. Bilgilerin saklandığı bellekten vedya video ve 3D grafiklerin tüm görüntüsünü monitörünüze veya ekranınıza işleyen grafik kartı veya grafik yongasından ayrıdır.

cpu nedir

CPU’lar milyarlarca mikroskobik transistörün tek bir bilgisayar çipine yerleştirilmesiyle oluşturulur. Bu transistörler, sisteminizin belleğinde depolanan programları çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu hesaplamaları yapmasına izin verir. Etkin bir şekilde açılıp kapatılabilen küçük kapılardır, böylece cihazla yaptığınız her şeye, erişim sağlayabilirler ve her işlem üzerinde etkileri vardır. İster video veya yazı yazıyor olun isterseniz ise basit bir e-posta gönderiyor olun.

Özünde, bir CPU bir program veya uygulamadan talimatlar alır ve bir hesaplama yapar. Bu işlem üç temel aşamaya bölünebilir. Getirme, kod çözme ve yürütme. CPU, talimatı bir sistemin RAM’inden alır, ardından CPU’nun ilgili parçaları tarafından yürütülmeden önce komutun gerçekte ne olduğunu çözer. Yürütülen komut veya hesaplama, temel aritmetiği, belirli sayıları birlikte karşılaştırabilir veya bellekte hareket ettirebilir. Bir bilgisayardaki her şey sayılarla temsil edildiğinden, bu tür basit görevler bir CPU’nun yaptığı ile eşittir. Windows’u başlatmaktan YouTube videosu izlemeye kadar her şeyi kolaylaştıran şey budur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?

Bilgisayar işletim sisteminin arkaplanında sürekli olarak çalışan her işlem CPU üzerine yük bindirir. Eğer CPU’nun bilgisayarınızda aşırı kullanılmasıyla alakalı bir probleminiz var ise, arkaplanda çalışan gereksiz uygulamaları ve işlemleri kapatmak CPU kullanımı ve dolayısıyla bilgisayarınızı hızlandırma anlamında size büyük fayda sağlayabilir.

  • Daha iyi bir CPU satın alıp kullanma
  • İşletim sistemi ardında çalışan gereksiz işlemlere son verme
  • CPU donanımınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız cihaza ram takviyesi yapma.

CPU cihazınızı hızlandırma konusunda size fayda sağlayabilir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

CPU Nedir?

CPU, merkezi işletim birimine verilen isimdir. Bir bilgisayarın en önemli parçasıdır. Yazılımın içerisinde yer alan kodları işler ve bilgisayarların işlem yapmasını sağlar.

CPU Hızı Ne İşe Yarar?

CPU bilgisayar için hayati bir parçadır. Tüm komutların işlem gördüğü birimdir. Bu nedenle CPU hızının yüksek olması ; bilgisayarın daha hızlı işlem yapması ve komut işlemesi anlamına gelecektir. O yüzden CPU hızı çok önemli bir etmendir.

CPU Nasıl Çalışır?

CPU; bilgisayarda bulunan yazılımsal kodlamaların, komutlara dönüşmesini ve daha sonra da işlemler yapmasını sağlar. Cpu makine dili denilen düşük seviyeli kodlama ile çalışır ve bilgisayarın algılayabileceği işlem kodlarına dönüştürür.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir