CRM Nedir?

CRM Nedir?

Son dönemlerde dijital piyasada ismini sıkça duyduğumuz crm nedir crm yönetimi nedir ve ne işe yarar? İsterseniz gelin hep beraber inceleyelim. CRM, Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin kısaltmasıdır. Gelirleri ve karlılığı artırmak, maliyetleri düşürmek ve müşteri sadakatini artırmak için tasarlanmış şirket çapında bir iş stratejisidir. (Vikipedi)

CRM felsefesi basittir:

Öncelik her zaman müşteridir.

İşletmeniz her işleme müşterinin gözüyle baktığında, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmanıza yardımcı olamaz, ancak şirketinize olan bağlılığı artırır.

Örneğin;

  • Müşterilerin % 86’sı daha iyi bir müşteri deneyimi için daha fazla ücret ödemeye hazırdır,
  • Müşteri merkezli şirketler, olmayan şirketlere göre % 60 daha karlıdır,
  • Her 3 müşteriden 1’i, tek bir olumsuz deneyimden sonra o markayı tercih etmeyi bırakacaklardır.

Bir CRM yazılımı, gerçek zamanlı olarak her müşterinin bütünsel bakışını vermek için şirket içinde bir araya farklı bölümlerden tüm bilgileri getirir. Bu, satış, pazarlama ve müşteri desteği gibi alanlarda müşteriye dönük çalışanların, satış ve çapraz satıştan, müşteri iletişiminin ve yanıt verme kalitesinin iyileştirilmesine, satış yönetiminin koordine edilmesine ve pazarlama kampanyalarına kadar her şeye etki eder.

crm nedir

CRM İşiniz İçin Neden Önemlidir?

CRM, işletmeler için her zamankinden daha önemlidir, çünkü yeni müşteriler kazanmanıza ve mevcut müşterileri korumanıza yardımcı olabilir. Ve CRM endüstrisi durma belirtisi göstermemektedir.

Gartner’ın bir raporu, CRM yazılım gelirlerinin artık tüm yazılım pazarlarının en büyüğü olmak için veritabanı yönetim sistemlerini geçtiğini buldu! Günümüzün son derece rekabetçi ortamında ve aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok ürün ve hizmetle, müşteriler seçici oldu ve müşteri sadakati geçmişte kaldı. Yeni bir ürün piyasaya sunulduğu anda, bu ürün veya hizmetin aniden bir meta haline gelmesi sadece birkaç ay sürer, bu da şirketleri değiştirmenin kolay olduğu anlamına gelir. Siz öyle düşünüyor olmanıza rağmen, ne yazık ki bütün müşteriler aynı değildir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Bazıları çok az harcamalarına rağmen müşteri hizmetleri ekiplerini tüketirler. Diğer müşteriler sık ​​sık alışveriş yaparlar, genellikle yeni ürün ve hizmetler alırlar ve hatta pazarınızda güçlü etkenler olabilirler. Bu gibi durumlarda CRM, farklı müşteri gruplarıyla uğraşırken satış ve pazarlama çabalarına öncelik verilmesine yardımcı olur.

Ayrıca, ürün portföyünün kendilerine sunulma şeklini geliştirmek için şirketlere müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamalarını sağlar. Müşterileriniz, satın alma tercihleri ​​ve davranışları hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, müşterinize yaptığınız teklifin doğru yere isabet etme şansını o kadar arttırsınız. Uzun lafın kısası, CRM yönetimi, müşteri deneyimini ve müşteri ile ilişkileri geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

CRM Ne Demektir?

CRM, Türkçe açılım olarak Müşteri İlişkileri Yönetimi demektir. Kurumsal firmaların en önemli departmanlarından birisidir. Müşteri etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan durumları raporlayan ve bu konuda aksiyonlar alınmasını sağlayan bir teknoloji bileşkesidir.

CRM Nelerden Oluşur?

CRM bir süreç olarak; Teknoloji, Strateji ve Uygulamalar bütünüdür. Çağımızda teknolojini gelişmesi ile müşteri etkileşimleri teknolojik bir formata bürünmüş ve CRM stratejileri ile firmalara kolaylık sağlamaya başlamıştır.

CRM Avantajları Nelerdir?

CRM Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha uygun maliyetli çözümler sunar. Bulut tabanlı kurumlar sayesinde artık her yerden erişilebilir ve daha masrafsız müşteri çözümleri sunmaya başladı. Bu nedenle CRM kurumsal firmaların büyümelerine çok büyük katkı vermektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir