CRP Nedir?

CRP Nedir?

CRP nedir ve değerleri nasıl olmalıdır? Karaciğerde üretilen bir protein olarak bilinen crp, vücut içinde oluşabilecek tümör ya da tüm enfeksiyon durumlarına karşı önleyici özelliğe sahiptir. Enfeksiyon ya da travma gibi durumlardan ötürü oluşabilecek durumlara karşı vücudun tepki vermesi ve tüm olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılmasında rol oynar. Özellikle olağanüstü durumlarda yükselerek vücudun görebileceği zararı minimuma indiren crp nedir sorusu birçok açıdan yanıtlanabilir. Sağlıklı kişilerde çok düşük değerlerde olan karaciğer proteinin etki gücü de bir hayli fazladır. 24 saatlik zaman diliminde 1000 katlık bir artış olabilirken yine aynı süre içinde normal seviyelere gelmektedir.

CRP Ne Demek?

Çeşitli hastalıkların oluştuğunu gösteren bir uyarı görevindeki crp ne demek sorusu çok iyi değerlendirilmelidir. Vücut içi düzeni sağlaması, oluşabilecek enfeksiyonların vereceği zararı en aza indirmekle görevlidir. C reaktif protein olarak bilinen Crp, başta kalp-damar hastalıklarıyla enfeksiyöz sorunlarının teşhislerinde kullanılır. Var olan tedavi süreçlerinde vücudun verdiği yanıtlar crp testleriyle bilinmektedir. (Vikipedi)

crp nedir

CRP Testi Nasıl Yapılır?

Laboratuvarda kan örneği alınarak crp testi yapılmaktadır. Kişinin aç ya da tok olması önemli değilken gün içinde herhangi bir değişim olmamaktadır. Var olan hastalıklara göre ise crp testinin yanında başka testlerde talep edilir. Böyle bir durumdan ötürü kişinin aç bir şekilde işlemlere başlaması çok daha sağlıklı olacaktır. Başta damarlarda oluşmuş plak sorunlarının öğrenilmesi için yapılır. CRP seviyesinin devamlı yükselmesi ya da belirli bir seviyenin üstünde süregelmesi, kalp krizini riskini gösterir. Kalp atardamarları içinde oluşabilecek iltihaplanma durumundan da bahsedilir.

CRP Yüksekliği Nedir?

Halihazırda crp 1.0mg/L düşük risk olarak tanımlanırken 1-3 mg/l orta risktir. Yaşlanmayla birlikte genel itibariyle 2,0 mg seviyelerinde ölçüm durumu olur. Ancak crp yüksekliği nedir sorusu 3 mg/L üstünde olmasıyla belirir. Bu durum kişinin kalp krizi yaşama ihtimalini ortaya çıkarır. Her ne kadar kişide belirgin bir hastalık teşhisi olmasa da gizli rahatsızlıklar bulunmaktadır. Ayrıca sonradan hastalığa dönüşecek durumlar içinde önlemler alınmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

CRP Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

  • Spor ve sağlıklı beslenmeyle zayıflamak
  • Sigara ve alkol ürünlerinin bırakılması
  • Yüksek kaloriye sahip doymuş yağlı besinlerin terk edilmesi
  • Tereyağı ve iç yağların tüketiminin azaltılması
  • Süt, peynir gibi ürünlerde yarım yağlı olmasına dikkat edilmesi
  • Hayvansal gıda tüketimlerinin yerine sebze ürünlerinin tercih edilmesi
  • Düzenli egzersiz hareketlerinin yapılması
  • İşlenmiş gıdaların çok az oranda tüketilmesi
  • Trans yağ bulunan gıdalardan uzak durulması

CRP Yükseklik Belirtileri

Enfeksiyon, kalp krizi, inme ya da ateşli hastalıkların habercisi olan crp yüksekliği, birçok belirtiye sahiptir. Gebelik dönemlerinde de az miktarda bir yükseliş olabilmektedir. Bununla birlikte crp türbidimetrik özelinde de kontroller yapılmaktadır. Özellikle obezite olan kişilerde nefes darlığı, kalp atışlarında artış, göğüs ağrıları bu durumu gösterebilir. Travma, yanık durumları ya da organ ve doku hasarlarında crp kan testi yapılarak yüksek seviyeye çıktığı görülebilir. Bu durum vücut için bir denge oluştururken bu yükseklik seviyesinin 18 saat içinde eski normal seviyesine gelmesi gereklidir.

Nedir kategorisi ile tüm güncel konular ve merak ettiğiniz detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

CRP Nedir?

CRP ; C-reaktif protein anlamına gelmektedir. Karaciğerde üretilen bir proteindir. İnsan sağlığı adına çok önemlidir.

CRP Hangi Durumlarda Yükselir?

CRP artması durumunda hastalık adına sinyaller verebilir. Bu nedenle belli bir seviyede tutulması önemlidir. CRP ile ilgili olabilecek hastalıklara blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CRP Düşmesi Ne Anlama Gelir?

CRP seviyesinin düşmesi insan sağlığı için olumlu sinyaller verir. CRP değeri düştükçe insan daha sağlıklı olacaktır. Kalp krizine yakalanma riski azalacaktır.

CRP Değerleri Nasıl Ölçülür?

CRP değerlerinizi özel hastaneler ya da devlet hastanelerinden profesyonel ekiplerce ölçtürebilirsiniz.

CRP Değerleri Nasıl Dengelenir?

CRP değerlerinizi normal düzeylere ulaştırabilmek için, besin takviyelerrinden ya da hekimlerin medikal takviyelerinden yararlanabilirisin.

CRP Değerlim Düşerse Ne Yapmalıyım?

CRP değerlerinizin düşmesi durumunda hızlı bir şekilde doktorunuz ile iletişime geçmeli ve gerekli süreçleri başlatmalısınız.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 49 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir