CSS Nedir?

CSS Nedir?

Açılımı “Cascading Style Sheets” olmakla birlikte Stil Şablon olarak ifade edilir. Var olan font, büyüklük, renk ya da diğer detay özelliklerin değiştirilmesi, düzenlenmesi için kullanılmaktadır. Çok esnek bir kullanım vaat etmesinden ötürü bu dil sıklıkla kullanılır. En önemli tercih nedeni ise tüm sayfalarda tek seferde işlemlerin yapılarak güncellemenin sağlanabilmesidir. Her sayfada tek tek işlemek çok büyük bir vakit kaybı olacağı gibi zahmetli bir süreçtir. Bu durumdan kurtulma adına kullanılır. Peki CSS nedir? Tüm detaylarına birlikte göz atalım.

Kodlama Nasıl Yapılır?

HTML kodlarının içine yerleştirilen CSS kodları seçimleriyle işlemler başlar. Body veya Head kısmın içine ekleme yani yazılma söz konusudur. Harici olarak tanımlanan yedeklenmiş CSS dosyalarının da yine kullanıma hazır bir şekle getirilmesi ve HTML içerisine yerleştirilmesi gerekir. İhtiyaç olması durumunda kullanımları mümkündür.

Neler Sağlar?

Çeşitli amaçlarla CSS dosyaları kullanımı devam edegelir. HTML ile yapılması mümkün olmayan olanakları sunması, daha fazla seçeneğin çok daha iyi bir şekilde sağlanması da neden tercih edilir sorusuna yanıt niteliğindedir. Genel çerçevede bakıldığında neler sağladığı şu şekilde sıralanabilir;

  • Site sayfasının arka plan resmi, renk ve boyutun belirlenmesinde kullanılır.
  • Sayfa konumuna dair değişiklikler için kullanılır.
  • Her sayfa stili özgün bir şekilde ayarlanabilir, sayfaların kapladıkları alanlar küçültülebilir.
  • Kodlama yapısı oldukça kolay olmakla beraber işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşir.
  • Farklı tarayıcılar adına özel değişiklikler yapılmasını da sağlaması önemlidir.
  • Kullanıcıların ilgisini çekme adına daha özgün, daha esnek ve daha sanatsal düzen ortaya konulabilir.
  • CSS kodlarının tek bir dosyada tutulabilmesi de düzen açısından değerlidir ve sonraki zamanlarda kod bulma kolay olur.
  • Hem tasarım hem de esneklikle sitenin çok daha üst sıralara çıkması sağlanır, popülerlik başarısı kazanılabilir.
css nedir

Nasıl Yapılır?

Üç kısımdan meydana gelmekle beraber ilk olarak Tanımlama süreci tamamlanır. Bir değer oluşumu yani HTML adına kimlik ya da ismi oluşturulur. Özellikler ise 120 kadar olup değeri ifade eder. Var olan CSS kodlama özelinde İngilizce dil yeterliliği çok alt düzeydedir. Bazı terimlerin bilinmesi, süreçlerdeki kelimelerin öğrenilmesiyle herkes tarafından kod yazma ve kullanımı imkân dahilindedir. Çok üst düzey bir teknik bilgiye sahip olmaya ihtiyaç yoktur. kodları yazımına hemen başlanırken sonrasında sayfa içerisine eklenmesiyle kullanımı olur. Sayfa içeriklerinin değiştirilmesi de hatasız kod oluşturmayla mümkün olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Dış görünüm özelinde siteye değer katan CSS ile her ekrana ve cihaza uygun bir web site sayfaları oluşturulur. Küçük ya da büyük ekran ayrımı var olmakla beraber mobil kullanıcılara da sayfalarda daha fazla gezebilme olanağı verir. Toplamda üç stil sayfa türü var olup İnternal, External, İn-Line olarak sıralanır. CSS kodlarının sayfanın üstündeki kısma yazılan biçimine Internal denilirken style etiketi içindedir. External .css uzantısına sahip bir dosya içerisine link etiketiyle yazılması olur. HTML yapısı içerisinde satır içi yani In-Line şekilde yazılması da diğer stil sayfa türüdür.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

CSS Nedir?

CSS, web sitelerinin alt yapılarında kullanılan stil kodlamalarına olanak tanıyan bir programdır. HTML metinlerin stillendirilmesi alanında kullanılırlar.

CSS ile Neler Yapılabilir?

CSS programı ile en temel anlamda stillendirme işlemlerinin yapılmasına olanak tanır. HTML elementlerinin nasıl görüneceği konusunda çalışma yapılmasına olanak tanır. Bu sayede site içerisinde bulunan fontlar ve renk geçişleri düzenlenir.

CSS Küçültme Nedir?

CSS dosyaları tıpkı Javascript dosyaları gibi site sunucularında yer kaplar ve zaman içerisinde aşırı birikmeden dolayı site hızlarında büyük farklar oluşmasına olanak tanır. Gereksiz .css dosyalarının kaldırılması veya küçültülmesi ile site hızı iyileştirmeleri yapılabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir