Cuma Namazı

Cuma Namazı

Cuma namazı nasıl kılınır? İslam Dini için en önemli gün olan Cuma günü öğle vaktinde kılınması farz olan Cuma namazı hicret sırasında gelmiştir. Cuma Suresi içinde geçmekle birlikte tüm Müslümanların bir araya gelmesini sağlamaktadır. Toplanma günü anlamı taşıması da söz konusu olurken iki rekat Cuma namazı farzı öncesinde hutbe okunur. Ayrıca en hayırlı günün Cuma günü olması, kıyametin Cuma günü kopacak olması ve Hz. Adem’in Cuma günü cennete konulmuş olması da günün önemini gösterir. Hz. Muhammed (S.A.V), farz kılınması sonrasında Ranuna denilen bir vadi içerisinde ilk Cuma namazını kıldırmıştır. Beni Salim Mescidi Cuma namazı kılınan yer olma özelliğine sahiptir. Hutbe ve Cuma namazı işleyişi buradan gelirken vakti, kılınışı ve hazırlanışına ilişkin görüş birliği mevcuttur. Buna karşın yine de günümüzde bazı kesimler Cuma namazının farz olmadığını da iddia etmektedir.

Cuma Namazı Vakti

Öğle vakti içerisinde kılınan Cuma namazının bir kişi üzerine farz olabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunların olması halinde kişi mutlak surette Cuma namazı kılmak için camiye gitmelidir. Toplamda on iki farzdan bahsedilirken bunlardan altı tanesi kılınma gereğini diğer altısı ise kılınma durumuna dairdir. İstanbul Cuma namazı zamanı memur çalışma saatleri düzenlemesini de etkilemektedir. Her bölge ve şehir kendi öğle namaz vaktinde Cuma günleri Cuma namazı eda ederken hutbeler ise Diyanet tarafından hazırlanmaktadır.

cuma namazı nasıl kılınır

Cuma Namazı Ne Zaman Farz Olur?

 • Kişinin hür olması
 • Yolculukta Olmaması
 • Hasta Olmaması
 • Kör Olmaması
 • Ayakları Sağlam Olması
 • Namaza Gitmeye Mâni Durumların Olmaması (Vikipedi)

Cuma Namazı Kılma Farzı

 • Büyük Camilerde Kılınması
 • Namazın emir ya da vekilinin kıldırması
 • Öğle namazı vaktinde kılınması
 • Cemaat huzurunda hutbe okunması
 • İmam dışında en az üç kişinin bulunuyor olması
 • Kılınan yerin herkese açık olması

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma günü öğle namazı zamanı aynı zamanda Cuma namazı saati olurken ezan sonrasında dört rekat sünnet kılınır. Sonrasında cami içerisinde bir kez daha ezan okunur ve imam minbere çıkar. Öncelikli dualar okunurken ardından bir konu özelinde hutbe gerçekleştirilir. Cuma namazı nasıl kılınır sorusundan önce bu hutbenin dinlenmesi de önemlidir. Çünkü Cuma hutbesi farzlar arasındadır. Hutbenin ardından kamet alınırken imama uyularak cemaat halinde Cuma namazı kılınır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Cuma namazı kaç rekat sorusu iki rekat olarak yanıtlanırken ardından Cuma namazı sonlanır. Ancak ardından öğle namazının dört rekatlık farzı gibi bir namaz daha kılınmaktadır. Bunun sebebi ise inanışa göre Cuma namazının her camide kılınmayacağı hükmüdür. “zuhrü ahir” olarak bilinen dört rekatlık öğle namazı kılınarak namaz tamamlanır. Arkasından ise sabah namazı sünnetine benzer şekilde iki rekatlık bir namaz daha kılınır. Böylelikle Cuma namazı iki rekat farz olmakla birlikte toplamda 16 rekattan oluşur denilmektedir. Ancak sonraki eklemeler Cuma namazı içinde geçerli kabul edilmemektedir.

Nasıl Yapılır kategorisi ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cuma Namazı Nedir?

Cuma namazı, diğer namazlarda farklı olarak kılınan ve sadece Cuma günleri olacak şekilde hafta bir kere icra edilen bir ibadet türüdür.

Cuma Namazı Farz mıdır?

Cuma namazı dinimizde farz olmasa da kılınması çok önemlidir. Öğle namazından önce olacak şekilde kılınır ve cemaat içerisinde icra edilir.

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma namazı 2+4 şeklinde kılınmakta olan ve toplamda 6 rekat olan bir namazdır. 10 rekatlık öğle namazı öncesinde kılınmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir