Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı

Hem ülkemizde hem de yavru vatan olarak adlandırılan Kuzey Kıbrıs’ta her yıl 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet bayramı kutlanmaktadır. Her yıl Türkiye’nin dört bir köşesinde kutlanılan bu bayram, milli bayram olarak tarihe geçmiştir.

Cumhuriyet Bayramının Önemi Nedir?

Cumhuriyet Bayramı’nın kısaca Cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği zaman olarak açıklanabilir. 29 Ekim 1923 tarihinde Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesi üzerine, artık Cumhuriyet ile yönetilmeye başlandık. Bu sebeple her yıl 29 Ekim tarihine okullar, yollar ve dış mekânlar Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle süslenir. Akşamları ise fener alayları düzenlenmektedir. Resmi bayram olarak da ayrı bir şekilde kutlanmaktadır. (Vikipedi)

Türkiye’nin resmi olarak kurulduğu bir tarih olarak ifade edilmektedir. Bizler yıl 29 Ekim’i büyük bir coşku ile kutlamaya devam ediyoruz. Türk halkı için milli birlik ve beraberlik çok önemlidir. Ülkemizdeki dayanışmanın üst döneme çıktığı 1920’li yıllar, bu bayramın ortaya çıkmasında son derece önemlidir. Sonuç olarak ülkemize yaraşır bir yönetim şekli ortaya çıkmıştır.

cumhuriyet bayramı

29 Ekim cumhuriyet Bayramı Tatil Olur Mu?

29 Ekim’in Cumhuriyet Bayramı olarak kutlandığı yerlerde 28 Ekim günü yarım gün, 29 Ekim günü tam tatil şeklinde düzenlenmektedir. Buna bağlı olarak toplam da 1,5 gün tatil yapılmaktadır. Türk Devleti’nin bayramı olarak da kutlanılan 29 Ekim ne zaman ilan edildi şkelinde sorular, internet üzerinden sorulmaktadır. Cumhuriyet’in ilanını genel olarak şu şekilde aktarabiliriz:

  • 1876 yılında kadar, ülkemiz mutlak monarşi şeklinde yönetilmekteydi.
  • 1. Dünya Savaşı’nın yenilmesi sonrasında K. Atatürk önderliğinde, Anadolu’daki halk 1923 yılında işgalden kurtarıldı.
  • Bu zamana kadar 23 Nisan 1920 – 20 Ocak 1921 – 1 Kasım 1922 yılında bazı önemli değişimler oldu.
  • Artık Türkiye, meclis hükümeti tarafından yönetilmeye başlandı.
  • 27 Ekim 1923 tarihinde, Mustafa Kemal, İsmet İnönü ile birlikte bir kanun teşviki hazırladı. Bu kanuna göre artık ülke Cumhuriyet ile yönetilmeliydi.
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu kanunu kabul etti.
  • 29 Ekim 1923 tarihi, Türkiye Devleti’nin Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Cumhuriyet’in ilan edilişi kabul edildiğinde, Ankara’da top atışları yapılmaya başlandı. Bütün ülke, bunu bir bayram niteliğinde kutlamaya başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

O dönemde Cumhuriyet kabul edildiğinde bu hemen bayram olarak kutlanmıyor. Bu konu hakkında henüz bir düzenleme yoktu. 1923 yılından sonraki her yıl 29 Ekim’de ülkede 101 tane top atışı yapılıyordu. Buna bağlı olarak bu durumun artık bir bayram olarak kutlanmasına karar verildi.

Tam olarak 1925 yılında sonra, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Atatürk’ün 29 Ekim’e Özel Sözleri

Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihine özel olan sözleri:

  • Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsizin, Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak sizsiziniz.
  • Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.
  • Türk milletinin karakterine ve adaletlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir.

Genel kategorimiz ile güncel konular ve merak edilen konuları sizler için derledik.

Cumhuriyet Bayramı Ne Demektir?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Devletinin yönteim şekli olarak “Cumhuriyet” sisteminin belirlemesinin ardından, o günün Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak anılması ve kutlanması demektir.

Cumhuriyet Bayramı Neden Önemlidir?

Cumhuriyet Bayramı genel anlamıyla, Türkiye’nin kurtuluşunu ve yeni bir yükseliş çağına geldiğini temsil etmektedir. Bu nedenle yaşanan sıkıntılara göğüs germek ve birlikteliğin gücünü fark etmek için günümüzde çok büyük önem taşır.

Cumhuriyet Bayramı Nerelerde Kutlanır?

Cumhuriyet Bayramı, ülkemizin her köşesinde çoşku ile kutlanır. Özellikle okullarda,stadyumlarda ve meydanlarda büyük kalabalık tarafından birlikte kutlanmaktadır. Ayrıca yurt dışında yaşamakta olan vatandaşlarımız tarafından da sevinçle kutlanmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir