Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet Nedir?

Roma İmparatorluğu tarafından çok önce uygulanmış olmakla birlikte cumhuriyet daha ziyade 1789 Fransız Devrimi sonrasında belirgin bir şekilde hissedilmiştir. 18.yüzyıla bakıldığında Hollanda ve İsviçre yönetimleri Cumhuriyet olurken egemenlik durumlarına ilişkin ise günümüzle farklar bulunmaktaydı. Halihazırda günümüzde herkes tarafından az ya da çok bilinen cumhuriyet nedir?

Cumhuriyet Ne Demek?

Kısaca ifade etmek gerekirse hükümet başkanının yaşayan halk tarafından seçilmesi olarak tanımlanan cumhuriyet, en modern yönetim biçimi olarak ifade edilmektedir. Başkan ya da görevli olan kişinin belirli yetkileri bulunurken yetkileri kullanması için belirli bir süreyle kısıtlı tutulmaktadır. Bu durum belirli aralıklarla seçimler yapılmasını ve yeniden halka sorulmasını ortaya çıkarır. Böylelikle devleti yöneten kişilerin halk tarafından seçilmesi, değiştirilmesi ya da devam ettirilmesi gerçekleşir. Halihazırda diğer yönetim biçimleri olan monarşi ya da oligarşi ile kıyaslandığında Cumhuriyet nedir sorusuna çok daha iyi yanıtlar verilebilmektedir. Belirli bir zümrenin ya da ailenin devamlı yönetmeye devam etmesi ya da tek bir kişinin demir yumrukla ülkeyi yönetmesi hallerine kıyasla insancıl olan Cumhuriyet, Türkiye’nin değiştirilemez maddelerindendir. (Vikipedi)

Son derece yeterliliğe sahip olmasına karşın Cumhuriyet ya da Cumhurbaşkanlığı sistemleri birçok eleştiri almaya devam etmektedir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı makamının çok sembolik olması, işleyişlere dahil edilmemesi bu durumu ortaya çıkarmıştır. Ancak başlı başına Cumhuriyet kavramı bir yönetim biçimi olmanın yanı sıra demokratik yapının göstergesi hüviyetindedir. Günümüzde birçok ülke cumhuriyet rejimine sahip olurken Türkiye’de cumhuriyet ne zaman ilan edildi sorusu da önem kazanır. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yaptıkları ilk yeniliklerden bir tanesi olan Cumhuriyet, birçok devrim ve yeniliğin üstüne konulduğu yapı taşıdır. Sistem üzerine inşa edilen unsurlarıyla çok daha güçlü bir ülkenin yaratılması mümkün oldu. Devlet işleyişi açısından sahip olunan en önemli unsurların başında cumhuriyet gelirken birtakım yönetimsel değişiklikler olsa da rejim güçlü bir şekilde varlığını devam ettirmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

cumhuriyet nedir

Cumhuriyet Neler Getirir?

  • Halkın hiçbir baskı ve etken olmadan yönetimde bulunmasını sağlamaktadır.
  • Tüm işleyiş durumlarına bakılarak yönetimlerin değişmesi halk tarafından yapılır.
  • Oligarşi, monarşi gibi baskıcı ve antidemokratik unsurların ortaya çıkması engellenir.
  • Halkın her kesiminin yönetime katılması, unsurlarının bulunmasını mümkün kılmaktadır.

Cumhuriyet’in İlanı

Tarihler 29 Ekim 1923’ü gösterdiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen oturumla Cumhuriyet ilanı duyurulur. Yalnızca ülke genelinde değil, tüm dünyada Türkiye’nin bu kararı şaşkınlıkla karşılanır. Bizzat Mustafa Kemal tarafından hazırlanan anayasa değişikliğinde yönetim biçimi cumhuriyet olarak belirlenir. Bu durum bir aile ya da tek bir adamın yönetiminin devam etmeyeceğinin göstergesidir. Aynı zamanda yapılması gereken diğer reformlara kapı açması açısından da önemli olan cumhuriyet ilanı dolayısıyla 29 ekim cumhuriyet bayramı olarak kabul edilmiştir. Devlet şekli belirlenmekle birlikte anayasada değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler arasına eklenmiştir. Halihazırda günümüzde dahi yönetim şeklinde dair herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değildir. Korunmaya alınan cumhuriyet ile birlikte çeşitli adımlar atılmıştır. Anayasa özelinde diğer maddelerde de yenilikler getirilirken cumhuriyet esasları yine TBMM üyeleri tarafından belirlenmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanlığı makamı düzenlenmiş ve ilk kez TBMM tarafından seçim yapılmıştır. Var olan maddeye göre Cumhurbaşkanlığı TBMM üyeleri arasında seçilecekti. Ve bu kişi Mustafa Kemal Atatürk’ten başkası değildi. Meclis hükümeti sistemi iptal edilerek parlamenter sisteme geçilmiştir. Başvekillik görevi ise İsmet İnönü’ye verilmiştir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet gücünü demokrasiden alan, halkın ülke yönetimine seçimler ile katıldığı bir yönetim şeklidir.

Cumhuriyet Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Cumhuriyet, temelde demokrasinin ortaya çıkmasıyla beraber fikirlerinin yeşerdiği bir yönetim şekli sayılabilir. Ancak genel anlamda 19.yy.dan itibaren dünya üzerinde örnekleri görülmeye başlamış ve krallıkların yerine cumhuriyet yönetim şekilleri gelmiştir.

Cumhuriyet Ülkemize Ne Zaman Gelmiştir?

Cumhuriyet ülkemize 1.Dünya Savaşının kazanılmasından sonra ülkemizde konuşulmaya başlanmış ve 29 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından TBMM’de resmi yönetim şekli olarak ilan edilmiştir. Bu tarih her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak ülkemizde kutlanmaktadır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir