CV Hazırlama İşlemleri

CV Hazırlama İşlemleri

CV hazırlama ile iş hayatına başlangıçın ilk adımını atabilirsiniz. İş başvuruları sırasında çokça dikkat edilen konulardan bir tanesi de cv olurken güzel hazırlanmış bir olmasıyla süreçler çok daha kolay atlatılmaktadır. Öncelikli olarak içerisinde belirli alt başlıklarda tüm bilgilerin verilmiş olması, güzel hazırlanması, pratik taşıması önem taşır. Kişinin özgeçmişinin bol deneyim içermesi, yetkinliklerin çok olması ve bunların güzel şekilde bulunduruluyor olması da işe alımları kolaylaştırmaktadır. Kariyer hedefinde istediğiniz noktaya gelebilmek için mutlaka var olan cv örnekleri incelemeli, uygun şablonlara göre hemen hazırlamaya başlamalısınız.

CV Ne Demek?

Cv açılımı Curriculum Vitae olmakla birlikte Latince kökenlidir. Kısaca ifade etmek gerekirse kişi hakkında birçok konuda bilgi veren özgeçmişi olarak tanımlanan cv, tüm deneyimleri, eğitimleri ve becerileri gösterir niteliktedir. Bununla birlikte etkili cv oluştur hamlesiyle kişinin özelliklerini daha iyi anlatabilme ve böylelikle çok daha iyi bir seçim haline getirilme söz konusudur. İşe alım durumlarının çoğunda süreçler cv üzerinden olmaktadır. Dolu dolu bir cv sunulmasıyla mülakatlarda başarılı olma şansınız da otomatik olarak yükselecektir. (Vikipedi)

CV Neler İçerir?

  • Tüm kişisel bilgiler ayrıntılı şekilde bulunmalıdır.
  • Lise, üniversite, yüksek lisans, doktora gibi eğitim durumu hakkında da bilgiler olmalıdır.
  • Var olan iş deneyimleri ise yıl-pozisyon şeklinde ters kronolojik olarak sıralanmalıdır.
  • Alan ve sektör bazında yapılan projeler, gerçekleştirilen çalışmalar ve alınan başarılarla ödüller bölümü bulunmalıdır.
  • Mesleğinizde kullanabileceğiniz beceri ve yetenekler belirtilmeli, ek yabancı diller ya da farklı belgeler bulundurulmalıdır.
  • Alınmış olan eğitimler, sertifikalar ve mesleki kurslar bölümü olmalıdır.
  • Sizi temsil edebilecek kişilerin isim listesi referans bölümü olmalıdır.
cv hazırlama

CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir cv hazırlama noktasında öncelikli olarak takım elbiseli bir fotoğraf bulunmalıdır. Fotoğrafsız cvler her zaman ikinci planda kalacaktır. CV maksimum iki sayfa halinde olmalı ve deneyimlerinizin tamamını paylaşmalısınız. Bilgilerin tamamı doğru olmalı ve imla-yazım kurallarına riayet edilmelidir. İlk olarak kişisel bilgiler bölümünde ad, soyad, adres, telefon-mail bilgisi, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum belirtilir. Ardından eğitim bilgileri özelinde hangi okullarda hangi yıllarda mezun olunduğu ifade edilir. İş deneyimleri belki de en önemli bölüm olurken cv nasıl hazırlanır sorusuna da yanıt niteliğindedir. Tüm staj ve iş tecrübeleri burada sistematik şekilde yıl ve unvan belirtilerek yazılmalıdır. Ayrıca mesleki belge alımları, başarılar, ödüller ve kurslardan alınmış sertifikaların bulunması da güçlü bir cv olmasını beraberinde getirir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Hazır CV Şablonları

İnternet ortamında var olan hazır cv şablonları ile yardım alabilirsiniz. Kendinize ait bilgileri bu şekilde doldurularak iş başvurularında bulunabilirsiniz. Referans bölümüyle birlikte sahip olunan destek becerilerin çok sayıda olması da avantajdır. Ayrıca maddeleme kullanılarak boşluk bırakarak hazırlanacak cv her zaman için çok daha kolay okunacaktır. Oldukça önemli olmakla birlikte dolu bir cv için mutlaka kişinin kendisini devamlı surette geliştirmesi, birçok farklı konuda çalışmalar yapması da belirleyici olmaktadır. CV hazırlama ile ilgili tüm detayları size anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

CV Nedir?

CV, kişinin genelde iş başvurularında kullandığı bir özgeçmiş örneğidir. Türkçe olarak tam karışığı özgemçiş demektir. İş deneyimleri, eğitimi ve yetenikleri cv üzerinde belirtilmektedir.

CV Neden Önemlidir?

CV, iş başvuruları sırasında ilk olarak göze çarpan ve dikakt edilen etmendir. CV’niz ne kadar düzenli ve vizyonlu ise işi alma şansınız o kadar yükselecektir.

CV’de Neler Bulunması Gerekir?

CV’nizdeEğitim hayatınızı ve İş deneyimlerinizi tam olarak yazmayı unutmayın. Ve sizi farklı kılan yeteneklerinizi, başarılarını eklemeniz de CV’nizi daha etkili kılacaktır.

CV Hazırlama Prografmları Neler?

CV’lerinizi internet üzerinden online olarak oluşturabilirsiniz. Canva gibi sistemler ile farklı tarz CV oluşturmak mümkündür.

CV Fotoğraf İçermeli mi?

CV hazırlarken fotoğraf eklediğinizden emin olunuz. Fotoğrafınız iş hayatınızı temsil edecek bir şekilde, profesyonel olmalıdır.

Linkedin CV Nedir?

Linkedin CV; Linkedin uygulaması ile hazırlanmış olan CV türüdür.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir