Dama Nasıl Oynanır?

Dama Nasıl Oynanır?

Çok eski tarihe sahip oyunlardan olmakla birlikte çeşitli türleri bulunan dama oyunu hemen her medeniyetin geçmişinde bulunmaktadır. Çapraz ve Türk dama çok daha ilgi çekerken taşların hareketi, taş sayıları ve birçok konuda değişkenlikler göze çarpar. Bundan dolayı dama nasıl oynanır sorusuna yanıt olarak çeşitlerine göre ayrı pencereler açmak çok daha mantıklı olacaktır.

Dama Kuralları Neler?

Türk Daması 8X8 tahta üzerinde oynanırken toplamda 32 taş bulundurur. Birinci ve sekizinci sıralar boş kalacak şekilde beyaz ve siyah dama taşları ki 16 tanedir, dizilir. İkinci ve üçüncü sıralara beyazlar, altıncı ve yedinci sıralara siyah taşların dizilmesiyle oyun başlar. Temel amaç ise dama kuralları özelinde yapılacak hamlelerle rakibin tüm taşlarını yemektir. Böylelikle oyun kazanılırken taş alma mecburiyeti vardır. Her yöne doğru hareket olması adına ilk sıraya taş çıkarılması hedeflenir. Çok büyük stratejiler yapılması gerekli olurken dama oyunları aynı zamanda zekâ oyunları arasında da ideallerdendir. Çünkü dama taşı için gerekirse birden fazla yoz taş feda edilebilir. Yoz taşlar sağ-sol-ön olmak üzere üç farklı şekilde hareket eder. Dama taşı ise tüm yönlere hareket etmektedir. Tahta üzerinden kaldırılan taş Türk dama oyunu özelinde mutlaka hareket ettirilmelidir. Geri bırakılamaz ve hamleler yapılmadan farklı taş seçilemez. Birden fazla taş alma seçeneği var ise en çok taşın alınacağı şekilde pozisyonlar devam ettirilir. Süre sınırlandırılması olmamasına karşın var olan bu kural gereği oldukça hızlı bir şekilde dama oyunu tamamlanmaktadır. (Vikipedi)

Çapraz Dama Kuralları

10X10 tahta üzerinde oynanmasıyla ayrılan çapraz dama kuralları çok daha farklıdır. Taşlar yalnızca siyah karelere dizilirken çaprazlama bir görsel oluşmasından ötürü bu isme sahiptir. Her oyuncu 16 değil, 20 adet taşa sahiptir. Beyazların hamlesiyle dama başlatılırken yoz taşların çapraz olarak ilerleyebilmesi de diğer dama türünden farklı olduğunu gösterir. Taş alma konusunda ise aynı durum vardır. Dizilişte ise sol alt köşesine beyaz, sağ üst köşesine siyah gelecek şekilde yapılır. Oyuncular arasında rekabet son taşa kadar devam eder. Her iki oyuncuda da yalnızca bir taş kalması halinde ise oyun beraberlikle sonlandırılır. Bunun haricindeki tüm durumlarda ise oyun devam eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

dama nasıl oynanır

Dama Nasıl Oynanır?

  • İster Türk Daması ister çapraz dama online olarak oynanabilir.
  • Arasındaki farklar bilinmekle birlikte taş çalma ve pozisyon durumları benzerdir.
  • Stratejilerin doğru uygulanmasıyla çok hızlı bir şekilde rakibin tüm taşları çalınabilir.
  • Taş alma zorunluluğu var olurken en iyi pozisyon ilk önce değerlendirilir.

Dama Çeşitleri

En yaygın olanları Türk daması ve çapraz dama olurken kuralları ve oynanış şekilleriyle de bazı benzerlik ve farklılıkları bulunmaktadır. Ancak her iki çeşidinde de rakip taşların alınmasıyla oyun kazanılır. Ayrıca en fazla taş yeme durumuna göre pozisyonlarda ilerleme yapılmaktadır. Çapraz dama 8 taş daha fazla bulundururken oyunların her ikisinde de süre kısıtlaması ise yoktur.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dama Nedir?

Dama 8×8 toplamda 64 kareden oluşan bir oyun alanı üzerinde oynanan, iki oyuncunun olduğu ve  her iki oyuncununda 16 adet taşa sahip olduğu bir zeka oyundur.

Dama Oyununda Amaç Nedir?

Dama oyununda amaç elinizde bulunan birbiriyle aynı değere sahip olan 16 adet dama taşınız ile, rakip oyuncunun 16 adet taşını oyun dışında bırakmak ve elinde hiç taş bırakmayarak oyunu kazanmaktır.

Dama Oyunu Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Dama oyununun Antik Mısırda icat edildiği düşünülmektedir. Bir başka görüşe göre ise Eski Yunan da askerlerin can sıkıntısını gidermek amacıyla keşfedildiğidir. En yaygın görüş olarak Antik mısırda ortaya çıkan daha sonra Dünyanın dört bir tarafına yayılmış ve her ülkeye göre çeşitlilikler göstermeye başlamıştır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir