Deizm Nedir?

Deizm Nedir?

Dinleri kabul etmeyen görüş olarak bilinen deizm nedir? Deizm, Tanrı’nın evreni yarattığı ancak diğer her şeyi kendi haline bıraktığı inancıdır.

Bazı görünümler ayrıntılarda farklılık gösterir. Pek çok deist, Büyük Patlama’nın (kendi seçtikleri) bir tanrı tarafından başlatıldığına ve o zamandan beri gerçekleşen her şeyin aynı zamanda “yaratılan” bilimsel yasaların sonucu olduğuna inanıyor . Diğer durumlarda, deizm, Tanrı’nın Dünya üzerindeki yaşamı kaçınılmaz kılmak için gereken tüm olayları harekete geçirdiğini ima eder. Ve bu yüzden hala sorumludur. Öbür dünyaya inanabilirler veya inanmayabilirler. İlahi inançlar, yaratıcı tanrının ya ibadete layık olmadığı ya da ibadetin tamamen gereksiz olduğu gerçeğiyle normal dinden farklı olma eğilimindedir. (Vikipedi)

deizm nedir

Deizm Ortaya Çıkışı

Deizm ortaya çıktı ve Aydınlanmanın felsefi değişimi sırasında en belirgin olanına geldi . Bilimsel bilgi arttıkça, Avrupa’da daha büyük bir dini özgürlük ortamı gelişti ve İncil’deki tutarsızlıklar daha özgürce tartışıldı. Bu sürecin bir sonucu olarak, evrenin natüralist prensipleri izlediğine ve Tanrı’nın aktif müdahalesine (ve buna bağlı olarak dua , rahipler ve kutsal metinler gibi geleneksel dini praksilere ) gerek olmadığına dair artan bir inanç vardı.

Deizm için en klasik metin muhtemelen Thomas Paine’nin Akıl Çağı adlı çalışmasıdır :

  • Tek bir Tanrı’ya inanıyordum ama artık değil; ve umarım bu hayatın ötesinde bir mutluluk için.
  • İnsanın eşitliğine inanıyorum; ve inanıyorum ki dini görevler adalet yapmak, merhamet etmek ve diğer yaratıkları mutlu etmek için çabalamaktır.
  • Ancak, bunlara ek olarak başka birçok şeye inanmam gerekiyorsa, bu çalışmanın ilerlemesinde, inanmadığım şeyleri ve onlara inanmama nedenlerimi beyan edeceğim.
  • Yahudi Kilisesi’nin, Roma Kilisesi’nin, Yunan Kilisesi’nin, Türk Kilisesi’nin, Protestan Kilisesi’nin veya tanıdığım herhangi bir kilisenin verdiği inanca inanmıyorum. Aklım kendi kilisem.
  • Yahudi, Hıristiyan ya da Türk olsun, tüm ulusal kiliseler kurumları bana insan icatlarından başka bir şey gibi görünmüyor, insanlığı korkutmak ve köleleştirmek için kurulmuş ve güç ve karı tekelleştiriyor.
  • Bu bildirgeyle, aksini düşünenleri kınamak demek istemiyorum; benimki gibi inançları ile aynı haklara sahipler. Ancak insanın mutluluğu için zihinsel olarak kendisine sadık olması gerekir. Sadakatsizlik inanmaktan ya da inanmamaktan ibaret değildir; inanmadığına inanmak için meslekten ibarettir.

Deist Tanrı geleneksel İbrahim dinlerinin Tanrısı’ndan oldukça farklıdır. Örneğin bilinen bir kişiliği yoktur ve insanlarla iletişim kurmaz . Ve deistler Tanrı’yı istekler ve arzularla antropomorfik bir varlıktan ziyade soyut bir mantık ilkesi olarak görme eğilimindedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Sonuç

Büyük ifşa edilmiş dinlerin üyelerinden farklı olarak , birçok deist Tanrı’ya ibadet etmez, çünkü Tanrı’ya (ne olursa olsun) ibadet etmek istediğine dair hiçbir kanıt görmezler . Hala kilise hizmetlerinin ziynetlerini yaşamak isteyen deistler , Mukaddes Kitaba inanç eksikliğinin genellikle damgalanmadığı Unitarian Universalist cemaatlerine katılırlar.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Deizm Nedir?

Deizm 17. Ve 18. y.y.’da ortaya çıkmış olan, var olan tüm dinleri reddeden ancak var olmanın ilk nedeni olarak Tanrıyı kabul eden bir tür inanç şeklidir. Doğaüstü olaylar, Kutsal metinler ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler.

Deizm Neleri Kabul Etmek?

Deizm temel olarak, Dinleri, Kutsal Kitapları, Doğaüstü olayları, Dinin bilinmez öğeleri topyekün reddeder. Hristiyanlık, Müslümanlık, Musevilik ve Diğer tüm semavi dinler deizm tarafından reddedilmektedir.

Deizm Neleri Kabul Eder?

Deizm Tanrının varlığını kabul eder. Tanrının İnsanları yarattığını ve insanların mantıksal davranmasını istediğini kabul ederler. Ruhların ölümden sonra da var olacağına ve ölümden sonra iyi ve kötü şekillerde ödüllendirme olacağını kabul ederler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 4]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir