Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş kimdir sorusunun cevabı aslında çok derin olsa da 1947 yılında Şubat ayının son günlerinde dünyaya gelmiştir. Ankara’da Ayaş ilçesinde dünyaya gelen Deniz Gezmiş ilk ve ortaokulu Sivas’ta okumuştur. Deniz devrimci harekâtın önder isimlerinden biri ve idam edilişinden bu güne hiç unutulmadı. Liseyi İstanbul’da okuduğu dönemde sol görüşteki düşünceleri ile gençliğinin en doludizgin zamanlarını eylemlerin içerisinde geçirmeye başlamıştır. İlk olarak 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi Üsküdar ilçe başkanlığına da aday olmuştur. İlk tutuklanışı ise 1966 yılında belediye temizlik işçilerinin yaptığı bir protestoya katıldığı sırada yaşanmıştır. Deniz Gezmiş nereli denildiğinde ilk söylediği söz her zaman övündüğü doğduğu memleketi olmuştur.

Deniz Gezmiş Hayatı

30 Ocak 1968 yılında hukuk fakültesi arkadaşlarıyla beraber Devrimci Hukuk Örgütünü kurdu. 7 Mart 1968 yılında ise İstanbul Fen Fakültesinde konuşma yaparken AIESEC genel kurul toplantısında devlet bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto etmesi nedeniyle tutuklandı. Defalarca tutuklanmasına ve göz atına alınmasının yanı sıra yargılanmalarından hep beraat ederek 2 Mayıs ta özgürlüğüne kavuşmuştur. İnsanların eşit olduğunu savunan Deniz Gezmiş sözleri ile de her zaman insanların hayatlarına anlamlı bir imza olarak kalmıştır. 12 Haziran da İstanbul Üniversitesinin işgalinde önderlik ettiği grup ile öğrenci haklarını savunarak haklı direnişinde galip gelmiş ve öğrencilerin haklarına kavuşmasına sebep olmuştur. Tüm olaylar tam sakinleştiği zamanlarda 30 Temmuz ‘da 6. Filetonun İstanbul’a girişini protesto ettiği için bir kez daha tutuklanmıştır. Deniz Gezmiş milli demokratik devrim görüşünü öğrenciler arasında yayarak Milli gençlik teşkilatını da genişletmiştir.

deniz gezmiş kimdir

İçerisinde devrimci gençler olarak günümüze kadar isimlerini getirmiş olan Cihan Alptekin, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Mustafa İlker Kıyıcı, Cevat Ercişli, Selahattin Okur, Saim Kurul, Erim Süerkan Deniz Gezmiş’e teşkilat içerisinde her zaman destek olmuş omuz omuza birlikte haklarını savunmuşlardır. Bu arkadaş grubu ile birlikte pek çok eylemde yer aldıktan sonra 28 Kasım 1968 de ABD Büyükelçisinin İstanbul’a gelmesini protesto ettiklerinde tutuklandı fakat hemen serbest bırakıldı ve yargılanmasına gerek görülmedi. Deniz Gezmiş tutuklu kaldığı 1 yıl için üniversite içerisinde sağcı bir gencin öldürülmesi ile ilişkilendirildiği için hapis yatmıştır. Hapis sonrasında öğrencilerden ve okuldan uzaklaşma kararını almıştı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Deniz Gezmiş’in İdamı

Deniz Gezmiş idam edilerek hayatı elinden alınmış bir gençtir. 16 Temmuz 1971 yılında sıkıyönetim mahkemesi Tuğgeneral Ali Elverdi,  Baki Tuğ savcılığında toplanan kurulun Deniz Gezmiş’in hakkında çıkarılmış olan tutuklama kararının sebebi olarak gösterilen Halk Kurtuluş Ordusu Ankara İş bankası Emek şubesine yapılan soygunda yer aldığı için idam edilmesi kararını vererek ihlal ettiği kuralar nedeniyle idamı kesinleşmiştir. 6 Mayıs gencecik 3 delikanlının ölüm fermanı ile Ankara merkez kapalı ceza evinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile birlikte idamları gerçekleştirilmiştir. Ailesine ise Deniz’den bir mektup ve yaptığı devrimlerle anılan hala unutulmamış emeklerini ve o güzel sözleri kalmıştır.

Deniz Gezmiş ile birlikte idam edilenler;

  • Yusuf Aslan
  • Hüseyin İnan
  • Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş kimdir sizlere detaylı olarak anlattık, merak ettiğiniz tüm konularda bizi takipte kalın.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Deniz Gezmiş Hangi Dönemde Yaşamıştır?

Deniz Gezmiş 1950 ve 1970 yılları arasında ki Türkiye’nin siyasi anlamda en çalkantılı dönemlerinde hayatını sürdürmüştür.

Deniz Gezmiş Ne Zaman ve Nerede Doğru?

Deniz Gezmiş Ankara’nın Ayaş İlçesinde 18 Şubat 1947 yılında dünyaya geldi. Ankara siyasetiyle içli dışlı olarak büyüdü ve eğitim hayatını da dönemin gergin siyasi ortamı içerisinde tamamladı.

Deniz Gezmiş Ne Zaman Ölmüştür?

Deniz Gezmiş, 6 Mayıs 1972 tarihinde hakkında verilen karar neticesinde Ankarada hayata veta etmiştir. Cenazesi yine Ankara sınırları içerisinde yer almaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir