Deprem Nedir?

Deprem Nedir?

Hemen hemen her gün ülkemizi sarsan doğal afet deprem nedir? Deprem ne yazık ki ülkemizin en temel sorunlarının başında gelmektedir. Deprem öldürmez, eşya öldürür sözünün ne kadar doğru olduğunu bunca zaman meydana gelen depremlerden de anlayabiliriz. Depremden korunmak için yatağınızı doğru konumlandırmalı, eşyalarınız arasında hayat üçgeni oluşturmanız gerekmektedir. Dolaplardan üzerinize düşecek eşyaların olmamasını sağlayarak da deprem anında kendinize korunaklı bir yer yaratabilirsiniz. Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz. Ancak her zaman deprem çantasını elimizin altında bulundurarak, depreme karşı hazırlıklı olmalıyız.

Kandilli İstanbul deprem 1999 tarihinde meydana gelen, en büyük depremlerden bir tanesidir. Her geçen gün giderek artan deprem korkusu İstanbulluları sıkıntıya sokmaktadır. 1999 yılından sonra meydana gelecek olan İstanbul depremi sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bekleniyor. İstanbul deprem bakımından oldukça risk altında olan bir ildir. Meydana gelen 1999 depremi, tarihe Gölcük Depremi olarak da adlandırılmaktadır. Bu deprem sonrasında meydana gelen durumlar şunlardır:

 • Bolu 270, Bursa 268, İstanbul 981, Kocaeli 9.477, Yalova 2.504 ve Sakarya’da 3.891 kişi hayatını kaybetmiştir.
 • Deprem öncesinde gökyüzünün renginin değişmesi de çoğu kişi tarafından fark edilen ilginç bir olay olarak karşımıza çıkıyor.
 • Deniz üzerinde bir ateş topu gördüğünü ve deprem sırasında bir uğultu duyduğunu söyleyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.
 • Deprem, diğer depremlere göre çok daha uzun sürmüştür.
 • Deprem sonrasında iletişim çok zorlu olmuştur.

Türkiye deprem haritası incelediği zaman en beyaz yerler, tehlikesiz yer olarak ifade edilmektedir. (Vikipedi)

Deprem nedir sorusu günümüzde en çok sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Çünkü ne yazık ki ülkemiz deprem kuşağında bulunmaktadır. Dünyanın parçaları plakalardan meydana gelmektedir. Bu plakalar hareket etmeye başladıkça, yer yüzeyinde depremler olmaktadır.

Yapılan araştırmalar, depremden dolayı her yıl insanların barınaklarının yok olduğunu ortaya koymaktadır. Depremler olmaya devam ettikçe can ve mal kayıpları da olmaya devam edecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

deprem nedir

Deprem Hakkında

Depremler, yer altında olan plakaların hareket etmesinden dolayı meydana gelmektedir. Plakalar yaptıkları her harekette yer yüzeyini hareket ettirmektedir. Plakaların hareket etmesinden dolayı, fay hatları da ortaya çıkmakta ve hareket etmektedir.

Depremlerin ölçülmesi için sismograf isimli cihazların kullanılması gerekmektedir. Sismograf sayesine depremin varlığı fark edilir ve şiddeti ölçülebilir. Depremler ölçüldüğünde çıkan 4, 5, 6, 7, 8 vb. rakamlar depremin ne kadar şiddetli olduğunu ortaya koymaktadır.

Deprem Çantası

Deprem çantası, her evde olması gereken temel eşyalar arasında bulunmaktadır. Son zamanlarda meydana gelen depremler, deprem çantalarının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha ortaya koymaktadır. Peki, bir deprem çantasının içerisinde neler olmalıdır? Deprem çantasında olması gerekenler şunlardır:

 • Biraz para
 • Kalem
 • Kağıt
 • Düdük
 • Lamba
 • Giyecek
 • Bozulmayan bisküvi vb. yiyecekler
 • Aile fotoğrafları
 • Su
 • Harita
 • Adres defteri vb.

Belirtilen bu ürünlerin deprem çantası içerisinde hazır olması gerekmektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Deprem Ne Demektir?

Deprem yer kabuğunda meydana gelen çatlaklar neticesinde oluşan ve sarsıntıya neden olan sismik olaylara verilen bilimsel isimdir. Depremler, denizlerde veya karalarda meydana gelebilirler. Depremlere neden olabilecek yer kabuğu çatlaklarına “Fay Hattı” denilmektedir.

Depremler Engellenebilir mi?

Depremlerin engellenmesi günümüzün üstün teknoloji ile bile mümkün değildir. Engellenmesinin yanı sıra olası deprem zamanları bile tahmin edilememektedir. Depremler için yalnızca önlem almak mümkündür.

Ülkemizde Deprem Riski Var mı?

Ülkemiz, deprem anlamında çok büyük riskler barındıran bir yer yüzeyine sahiptir. Aktif fay hatları neticesinde çoğu yerleşim bölgesi deprem riski ile burun burunadır. Özellikle büyük şehirlerin bir çoğu deprem tehlikesi altındadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir