Deren İsminin Anlamı

Deren İsminin Anlamı

Deren isminin anlamı, özellikleri, harf analizi ve istatistiklerini burada bulabilirsiniz. Türkçe kökenli bir isimdir. Ülkemizde kız çocuklarına verilmemesi yönünde bir açıklama veya yorum bulunmamaktadır. Kuran-ı Kerimde geçmeyen kız isimlerinden birisidir. Basit ve iç ısıtan bir anlamı vardır. Çok fazla kullanılan bir isim olmamakla beraber anlamı nedeniyle aileler tarafından tercihi yapılmaktadır.

Deren İsminin Sözlük Anlamı

Deren isminin birçok farklı sözlük anlamı vardır. Birbirine yakın anlamları ifade etmekle birlikte doğru kullanımı sonrasında farklı açılardan da değerlendirilmesi mümkün anlamları vardır.

  • Derleyen, bir araya getiren
  • Toplayan
  • Ekini biçip toplayan insan
  • Tarım aletlerinden tırmık’a verilen isim

Deren İsminin İstatistikleri

Deren ismini tercih etmeden önce ülkemizde ki kullanan kişi sayısı ve kullanım sıklığını öğrenmek isteyebilirsiniz. En sık tercih edilen isimler sıralamasında 1033’de yer alıyor. Ülkemizde 3500’e yakın bu isme sahip kız yaşarken, bunlardan 520 taneye yakını İstanbul’da ikamet ediyor. Ülkemizde her 24204 kişiden birisinde bu isim vardır. Beş harften oluşan ismin harfleri alfabe sıralamasına göre sayı verilip, toplandığında sonuç 55 yapıyor.

D:5 + E:6 + R:21 + E:6 + N:17 =55

deren isminin anlamı

Deren İsminin Harf Analizi

Deren ismi toplam 5 harften oluşur. Bu ismin hecelemesi “de:ren” şeklinde olur. Bu ismin harf analizi ismin gerçek anlamından farklı bir şekilde yapılır.

  • D: Zorluklar karşı gelmeyi, göğüs germeyi sever. Hırslı ve güçlü yapıları bu konuda ellerinde ki en güçlü kozdur.
  • E: Karmaşık ruhsal yapıları, onları tahmin edilemez yapar. Üzülürken bir anda sevinebilirler.
  • R: Karar verirken büyük güçlük çekerler. Tereddüt onların hayatlarının en önemli parçası olarak görülür.
  • E: Üzüntü ve sevinci aynı anda yaşadıkları bir ruhsal dünyaya sahiptirler. Bu durumdan rahatsız duymamaları ise onların başka bir özelliğidir.
  • N: Altıncı hissi diğer insanlara göre gelişmiştir. Sağduyu sahibi olmaları, insanlara rahatça yaklaşmalarına ve arkadaşlık kurmalarına imkan verir.

Deren İsminin Özellikleri

Deren ismine sahip insanların en önemli özelliği kendilerine has bir özgüvenleri olmasıdır. Tekil çalışmaları ve ifadelerini bu yönde kullanmayı seveler. Her olaya karşı farklı bir yaklaşımları ve sıra dışı bir bakış açısı vardır. Bu altıncı hisleri ve hırslı yapıları nedeniyle onları biraz daha farklı kılar. Bu isme sahip çok fazla ünlü isim yoktur. Sık kullanılan bir isim değildir. Ama kız çocuklarına verildiğinde içerisinde ki anlama birlikte kulağa güzel gelen isimlerden birisidir. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Deren Ne Demektir?

Deren; Derleyen, toparlayan kişi. Ayrıca tarlada ki ekini biçip toplayan kişiye verilen isim. Dermek fiilinden türemiş olan bir isimdir.

Deren İsmi Caiz mi?

Deren ismi incelendiğinde ve din adamları tarafından irdelendiğinde herhangi bir kötü anlam barındırmadığı ve bu nedenle caiz olduğu söylenmektedir.

Deren İsminin Kökeni Nedir?

Deren ismi Türkçe kökenli bir isimdir. Anadolu’da ki yerleşmelerin çoğalmasının ardından tarım ile uğraşan kişilerde kullanılmaya başlanılmış ve böylelikle geleneklerimize yer etmiştir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir