Derin Link Nedir?

Derin Link Nedir?

Derin link diğer bir adı ile deep link aslında nedir hiç düşündünüz mü? Birçok insan bu linkler ile aslında iç içedir fakat, insanların geneli Derin link aslında nedir, nasıl kullanılmaktadır ve avantajları nelerdir gibi sorulara tam anlamıyla cevap verememektedirler.  Bu yazıda derin link ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

 Derin link, bir site veya bir uygulamanın belirli bir sayfası veya bölümüne direk yönlendirme yapan linklerdir kısaca bu şekilde açıklanabilir. Örneğin normal bir site linki “https://www.örnek.com/” şeklindedir ve bu standart bir linktir. “Https://www.ornek.com/deep-link-nedir/” ise derin linktir ve bir önceki standart linkin bir parçasıdır ve standart linkin   yanı sıra sizi direkt olarak içeriğe yönlendirmektedir.  Bu linkler bir uygulama için veya bir site için kullanımı birbirine benzer.

Eğer size şuan okumakta olduğunuz içeriğin gönderilmesi gerekseydi ve derin link diye bir link çeşidi bulunuyor olmasaydı direkt olarak size metnin yayınlandığı sitenin standart linki verilirdi. Siz size verilen standart linki kullanarak siteye giriş yapıp, daha sonrasında ise size gönderilmek istenen metni bulup okuyabilirdiniz.  Ancak deep link bu işlemleri oldukça basit hale getirmeye yarar ve siz bu linkler sayesinde okumanız için size gönderilen metne tek tık ile ulaşabilirsiniz.

Uygulama derin linklerinden bahsetmek gerekirse, bu linkler bir uygulama içerisinde yer alan herhangi bir içeriğin paylaşılmasını ve direkt görüntülenebilmesini sağlayan linklerdir. Örneğin, instagram da gördüğünüz bir gönderiyi doğrudan arkadaşınız ile paylaşabilirsiniz. Bu işlemi derin linksiz gerçekleştirmek istiyor olsaydınız, öncelikle arkadaşınız gönderinin bulunduğu uygulamayı edinmeli. Ardından uygulamanın ana sayfasını gelmeli ve buradan gönderinin paylaşıldığı sayfayı aratmalı, daha sonrasında ise gönderinin bulunduğu sayfadan gönderiyi arayarak bulmalıdır. Deep linking sayesinde hem işlemlerimiz kısalıyor hem de uygulamalar ve siteler daha kullanıcı dostu hale geliyor. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

derin linkleme

Deep Link Nasıl Çalışır?

SEO’da derin linkler genel bir anlatım dili ile, bir web sitesinin toplam pagerank’ının sadece ana sayfasında ve diğer web sayfalarında yoğunlaşmak yerine tüm web sayfalarına eşit olarak dağıtılması gerektiği fikrini ifade eder. Hedef uygulamanın gerçekleştirilmesi için derin bağlamanın öncelikle uygun protokoller kullanılarak ayarlanması gerekmektedir.  Derin linkleri üç ayrı başlıkta özelliklerine göre inceleyebiliriz.

  • Traditional (Geleneksel) Deep Link

Bu tipteki linkler uygulamanın URL adresine göre oluşturulmaktadır ve geleneksel derin linkler sadece uygulamaya sahipseniz çalışırlar.  Yani linkin çalışabilmesi için telefonunuz veya erişimi sağlamaya çalıştığınız herhangi bir cihaz içeriğe erişmek için uygulamaya ihtiyaç duyacaktır ve de uygulama yüklü değil ise içeriğe erişim sağlayamayacaksınız.

  • Gecikmeli Deep Link

İnternet linkleri ile benzer özelliklere sahip bir link çeşidi olan gecikmeli derin linkler, eğer uygulama yüklü ise çalışırlar değilse çalışmazlar ve uygulamanın yüklü olmaması durumunda sizi uygulamanın bulunduğu uygulama mağazasındaki uygulamanın indirme sayfasına yönlendirirler. Yönlendirildiğiniz uygulamayı indirdiğiniz taktirde direkt olarak içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

  • Bağlamsal Deep Link

Bu link tipi ise hem geleneksel hem gecikmeli derin linklerin özelliklerine sahiptir ve bağlamsal derin linkler hem kullanıcı hem de uygulama geliştiricisi açısından birçok açıdan daha kullanışlıdır. Sağladığı olanaklar sayesinde kullanıcılara daha iyi bir gezinti deneyimi sunar.

Derin Link Kullanımının Avantajları

Derin bağlantılar bir mobil pazarlamacının gizli silahıdır ve bunun birçok nedeni vardır. Öncelikle Derin bağlantılar kullanıcı deneyimini kolaylaştırır yani tek tık ile kullanıcılarınızı istediğiniz sayfaya yönlendirebilirsiniz.  Gecikmeli derin bağlantılar ile kullanıcılarınızı uygulamaya sahip değilse bile onları uygulama mağazasına yönlendirir ve bu sayede kullanıcı uygulamayı edinir edinmez içeriğe erişebilir. Derin bağlantılar etkileşimi artırmasının yanı sıra aynı zamanda bu etkileşimlerin kaynağını da görmenize olanak sağlar. Bu sayede kullanıcı edinme maliyetiniz düşebilir ve kullanıcıların doğru uygulama için doğru konuma yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Derin Link Ne Demektir?

Derin link, ana linklerin parçası olan ancak kullanıcıları doğrudan içeriğe, ürüne ya da herhangi bir web sayfasına götüren linklere derin link denir.

Deep Link Avantajı Nedir?

Deep link sayesinde özellikle de mobil cihazlarda kullanıcılar, ilgilendikleri içeriklere ya da ürünlere doğrudan ulaşabilirler. Bu durum kullanıcı deneyimi açısından büyük katkı sağlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Derin Link Mobil Uygulamalar İçin Önemli mi?

Mobil uygulamaları indirmek adına yönlendirme işlemleri sırasında basit ana linklerin kullanılması yetersiz ve kullanıcı deneyimi açısından kötü kalmaktaydı. Ancak derin linkler bu sorunu çözdü.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir