Description Ne Demek?

Description Ne Demek?

Her web sitesi için giderek önemli hale gelen SEO faaliyetleri çerçevesinde description yararları çok fazladır. Genel anlamda bakıldığında site içi SEO denilince başlık, açıklama yazılması içerik kalitesini de etkiler. Arama motorları robotları tarafından içeriğin görüntülenmesi ve kullanıcıların tercihlerinde ise meta bölümlerinin etkisi oldukça büyüktür. BU durum arama sonuçlarında çok daha üst sayfalarda olabilmenin yolları arasındadır. Bundan dolayı hem sıralama hem de tık alımı özelinde meta açıklamalarının ne şekilde yazılacağına, nasıl olacağına azami dikkat edilmelidir. SEO uyumlu bir meta description nasıl olmalı sorusuna yanıt arayacağız.

Meta Description Nedir?

Bilindiği gibi içeriklerin devamlı güncel tutulması, içerik ekleme durumları SEO açısından site kalitesini yükseltir. Burada özgünlük esas olurken anahtar kelime kullanımı ve meta başlıkları da oldukça büyük fayda sağlar. SEO uyumlu meta description denildiğinde arama motorlarının botları tarafından yapılacak tarama faaliyetlerindeki algoritmalar kast edilir. Burada belirli kurallar var olurken bunlara uygun olmalarıyla çok daha iyi bir tarama gerçekleşir. Bu durum sayesinde içeriğin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesi sağlanır, tıklanma oranları artırılır. Hemen her başlık ve açıklama için bu geçerli olurken description ne demek kelime anlamı da meta bölümü açıklamasıdır. Meta başlığın oluşturulması sonrasında alt kısımdaki bölümdür. Burada anahtar kelimelerin kullanılmasıyla özgün bir şekilde tanıtım, açıklama girişi gerçekleşir. Bu aynı zamanda içeriğin etiketi olarak da tanımlanabilir. Çünkü siteye giriş yapmadan önce kullanıcılar, meta description kısmını arama sonuçları kısmında okuyabilmektedir.

description

Meta Description öncesinde meta title yani başlık kısmına dair SEO özelinde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Başlığın 60 karakterden fazla olmaması, en az ise 30 karakter içermesi gerekir. Genişlik ise 545 piksel ile 200 piksel arasında olmalıdır. Başlık alanının boş olması durumunda meta description hiçbir işe yaramayacaktır. Sayfa başlıklarının aynı olmaması şart tutulurken özgünlük en önemli meseledir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Meta Description Oluştururken Neler Önemlidir?

SEO süreçlerinde meta description nasıl yazılır sorusuna çeşitli aşamalarla ilgili yanıtlar verilir. Açıklama alanı özelinde mutlaka anahtar kelime kullanımı gerekmektedir. Ayrıca özgünlük aranmalı ve ifadeler net olmalıdır.

  • Meta Description Karakter Sayısı

Açıklayıcı olması hususu noktasında içerikle benzerlik gösterilir. Bunların dışında meta description kaç karakter olmalı sorusuna minimum 70, maksimum 155 karakter cevabı verilir. Çok daha fazla karakterli açıklamalarda arama sonuçları kısmında tam olarak gözükme yapılmayacaktır. Bu durum kalite açısından sayfanın düşmesine neden olur. Sayfa açıklaması kısmı genişliği yani width ise 1010 pikseli aşmamalıdır. Bununla birlikte minimum seviyesi ise 400 pikseldir.

  • Meta Description Anahtar Kelime

Her sayfa bağlamındaki meta açıklaması bölümü doldurulmalı ve anlamlı bir şekilde kriterlere uygun olarak düzeltilmelidir. En başa gelecek şekilde anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır. Bununla birlikte doğal ve anlamlı bir şekilde açık anahtar kelimeler listelenmelidir. Cümle dışı kullanımların olması, farklı şekillerde doldurma anahtar kelimelerin sıralanması ya da belirli bir bağlamda olmaması halinde çok büyük bir sorun ortaya çıkabilir. Unutulmamalıdır ki doldurma anahtar kelimelerin meta description bağlamında herhangi bir faydası olmayacaktır.

  • Meta Açıklaması Bilgi Kullanımı

Açıklamalarda sade, yalın ve net ifadeler kullanılırken belirli bir etkiye sahip olunmalıdır. Kullanıcıların dikkatini çekecek, onları harekete geçirmeye teşvik edecek ifadelerin olması gerekir. İçerikle ilgili küçük bir bilgi olan wordpress meta açıklaması ekleme yapılarak kullanıcıların yönlendirmeleri de söz konusudur. Çok çarpıcı ifadeler olarak, “indirim, fırsat, avantaj, yeni sezon, ücretsiz kargo, size göre, çarpıcı, en iyisi, kaliteli, harika” kullanılabilir. Bununla birlikte iletişime geçilmesi daha kolay olmalı ve hemen bilgi alımı sağlanmalıdır. Var olan description kaç karakter olmalı sorusu gibi diğer unsurların merak edilebileceği unutulmamalıdır. Her ne kadar çok uzun meta açıklamaları faydalı olmazken 70 karakterden az olması durumu da özgünlük açısından sorunlu olabilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Description Nedir?

Meta Açıklaması, sitenizde oluşturmuş olduğunuz sayfalarınız için oluşturmuş olduğunuz açıklama metnidir. Arama sorguları sayfasında ilk olarak görünecek olan kısımdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Meta Açıklaması Nasıl Yazılmalıdır?

Description yazarken sayfanızda yer alan içerik veya ürünler hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin kısa ve öz olmaları gerekmektedir. Ayrıca ziyaretçi çekmek için harekete geçirici kelimelerde kullanılabilir.

Meta Açıklamasının Önemi Nedir?

Meta Açıklaması, sitenizin arama sorguları sonuç sayfasına ziyaretçiler tarafından ilk olarak fark edilecek olan kısmıdır. Bu nedenle sitenize ziyaretçi çekmek adına büyük önem arz eder.

Meta Kaç Karakter Olmalıdır?

Meta descriptions düzenlerken en az 120 karakter en fazla ise 160 karakter kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı Önemli mi?

Meta açıklamalar düzenlerken içerisinde anahtar kelime yer almasına dikkat etmek gerekir.

Descriptionslar Arama Sonuçlarında Gözükür mü?

Meta descriptionslar arama sonuçlarında web siteniz ile birlikte gözükecektir. Site sonuçlarınızın daha zengin gözükmesine vesile olur.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir