Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Marka sahibi olarak ürün veya hizmetleriniz için yapacağınız hamleler büyük öneme sahip olurken dijital pazarlama ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna sizler için yanıtlar aradık. Özellikle artık geleneksel pazarlamanın sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte herkesin dijital dünyada yükselmeye çalıştığı ajans tercihlerinde belirleyici hususlar vardır. Markanızı hedefleriniz doğrultusunda ileriye taşımak, online dünyaya açılma amacıyla yapacağınız hamleler konusunda bilginiz olmalıdır.

Ajanstan Beklentilerin Listelenmesi

Gerçekleştirilecek işlemlerin doğru olması, stratejilerin buna göre belirlenmesi adına dijital pazarlama ajansı seçerken isteklerin listelenmesi gerekir. Beklentilerin sıralanarak iletilmesi ve buna uygun politikaların talep edilmesi lazımdır. Böylelikle tam olarak markanın geliştirilmesi adına neler yapılabileceği öğrenilir. Bu çerçevede ajansın olanakları görülürken karar verme daha kolay olacaktır.

Hedef Kitle Seçimi

Oluşturulacak listelerde hedef kitle belirlenmesi ve buna uygun politikaların şekillendirilmesi ilk akla gelendir. Yerel ya da küresel kapsamda bir proje oluşturulabilir, dijital pazarlama teknikleri kullanılabilir. Bu kapsamda ajansın beklentileri karşılayabilecek yapıya sahip olması mühimdir. Yerel dinamiklere bakarak doğru hedef kitlenin seçimi başarılı olma oranını birkaç kat artırır.

Ajans Portföy Kontrolü

Yapılacak işlemlerden bir başkası da ajansa dair portföy denetimidir. Buna dair olarak bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Daha önce sektör bazlı hangi çalışmalar yapıldığı,
  • Ne tür ürün veya hizmetler için işlemler gerçekleştirdiği,
  • Kimlerle nasıl çalışıldığı,
  • Ne tür başarılar ortaya koyduğu,
  • Çalışmalar sonucunda etkileri neler olduğuna bakılır.
dijital ajanslar

Ajans Kadro Kontrolü

Var olan dijital pazarlama ajansı seçimleri sırasında nasıl bir yapıya sahip olduğu da bilinmesi gerekenlerdendir. Güvenilir olması, inceleme ve sonrasındaki adımlarda profesyonel uzmanların bulunması da değerlidir. Seçimler konusunda tüm tereddütleri geride bırakması adına nitelikli bir kadronun olup olmadığına bakılır. Kriz yönetimi, planlama, raporlama ve süreçlerin normal seyrinde bitirilebilecek olup olmamasına göz atılır. Ayrıca dijital pazarlamanın tüm evrelerinin kontrol altında tutulabilecek kapasiteye sahip olması da tercihleri etkiler. Yalnızca işlemlerin bir kısmını yapabileceğini dile getirmesi, bir süreliğine bu işlemlerde hizmetlerin verilmesi sakıncalıdır. Bir süreç olmasından ötürü mutlak surette devamı getirilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Ajans Tercihlerinde Genel Kriterler

Ajansa dair geçmiş başarılarına bakılması, ne gibi SEO katkılarına sahip olduğu da rol oynar. Hangi web sitesinin nereden nereye getirildiği, hangi ürünlerin daha bilinen markalar haline getirildiği, hizmetlerin çok daha tanınır olmasını sağlayıp sağlamadığı kriterlerdendir. Bunlarda dijital pazarlama ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilen cevaplardandır. Söz konusu ajansın sağladığı kriterler hesaplanırken hepsinin bir arada olması çok mümkün değildir. Bu amaçla öncelikli durumlar seçilmeli, daha önemli hususların olup olmadığına göre ajanslar kıyaslanmalıdır. Daha emin adımlarla yola başlamak için bu tip hususlar göz önünde bulundurarak seçim yapılması da kazançlı olacaktır. Sizlerde hemen var olan markalaşma adımlarınız için bu unsurlara göre bir ajans seçimine başlayabilir, nelere sahip olacağınızı da görebilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir