Dijital Pazarlama ve Kanalları

Dijital Pazarlama ve Kanalları

Dijital pazarlama hızla geleneksel çarşı pazar usulü ticaretin yerini alıyor. Bununla birlikte geleneksel pazar ekonomisi için tespit edilen iktisadi ilkelerin pek çoğu dijital pazar ve e-ticaret için de geçerliliğini korumaktadır. Mesela ‘her arz kendi talebini oluşturur’ prensibi dijital pazarlama için de geçerliliğini koruyan bir kuraldır. Fakat dijital pazarlamada teknoloji ile gelen yeniliklerin getirdiği gözden kaçırılmaması gereken pek çok yeni dinamiğin işlediği de yadsınamaz bir gerçektir. Teknolojinin sağladığı yeni dijital pazarlama ve iletişim kanallarına ayak uyduramayan sektör, işletme ve kurumlar çağın hızına yetişemeyerek işlevsiz kalma ve talebi karşılayamayıp ortadan kalkma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Bu yazımızda sizlere yeni nesi Dijital pazarlama kanalları hakkında tüm detayları aktaracağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, internet aracılığıyla sanal ortamda ürün, içerik ve hizmetlerinizden kitleleri (dolayısıyla potansiyel müşterilerinizi) haberdar edip, ticaret yapabileceğiniz, geleneksel çarşı pazar ekonomisine göre çok daha hızlı ve avantajlı yeni nesil pazarlama yöntemidir. Bir marka veya işletmenin dijital ortamda gerçekleşen pazarlama süreçleri içerisinde kullanılan teknik ve araçların toplamına dijital pazarlama denir. Geleneksel medyaya oranla kitlelere erişimi daha nokta atışı ve müşteri odaklı hale getiren sosyal medya araçları dijital pazarlamanın ardında yatan ana güçtür. Dijital pazarlamanın kullandığı verimli ve hızlı başlıca iletişim kanallarını internet, sosyal medya platformları ve mobil uygulamalar oluşturmaktadır.

Anket çalışmalarından elde edilen istatistiki veriler bize Türkiye nüfusunun 50%’sinden fazlasının (bu oran gençlerde çok daha yüksektir) her gün en az bir kere internet erişimli mobil ve masaüstü cihazları kullandığını gösteriyor. Bu oran pazarlama odağının giderek gelenekselden dijitale dönüşümünü daha anlaşılır hale getiriyor. Dijital pazarlama yöntemi müşteri odaklı iletişim kanalları sayesinde günün yönelimlerini tespit edip geleceğin potansiyelini yakalama imkânı tanıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

Kitlelere erişimi oldukça kapsamlı hale gelen dijital pazarlama mecralarını efektif kullanamayan, yeni trendleri yakalamakta geç kalan her sektörden her büyüklükteki işletmelerin rakiplerine göre pazar paylarının küçülmesi giderek daha kaçınılmaz hale geliyor. Müşterilerinizle daha doğru segmente edilmiş ve hedefe yönelik kitleler hatta bireyler olarak iletişime geçmeniz dijital kanalları verimli kullanmanıza bağlıdır. Unutulmamalıdır ki “Mecra bizzat mesajdır”.

Dijital Pazarlamanın Kullanım Alanları

Dijital pazarlama internete bağlı olan bütün iletişim ortam ve formlarını kapsayan bir etkinlik alanına sahiptir. Dijital pazarlama yöntemlerinin uygulanabildiği başlıca alanlar şöyle sıralanabilir;

 • Web Siteleri
 • Çevrimiçi PR ve reklam çalışmaları
 • Çevrimiçi katalog ve tanıtım yazıları
 • Sosyal medya araçları
 • Blog gönderileri
 • Bilgilendirme grafikleri

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama yükselmekte olan ve şimdiden geleceğin ticaretine yön vereceği öngörülen bir uzmanlık alanıdır. Günümüzde bir ürün satın almak isteyen müşterilerin 80%’inden fazlası internet üzerinden ön araştırma yaparak ürün özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi ediniyor ve kıyas yapma imkânı buluyor. Dijital pazarlama teknikleri küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin de internetin sunduğu olanaklardan yararlanarak kendi kısıtlı ve mahalli müşterilerinin dışında daha geniş kitlelerdeki potansiyele ulaşmalarına imkân tanıyor. Ekonomisiyle dünya ticaretinin devleri arasında olan Amerika Birleşik Devletleri de yakın zaman önce dijital pazarlama ve e-ticaret bütçesini 2020’lerde 330 milyar doların üzerine çıkaracağını duyurdu. Bütün bunlardan anlıyoruz ki geleceğin ticaretinde daha fazla pay sahibi olmayı planlayan ve amansız rekabet ortamında varlığını sürdürmek isteyen devletler de dâhil her kurum, kuruluş ve işletmenin dijital pazarlamaya yatırım yapması ihmal edilmez bir önemdedir. Dijital pazarlamanın faydalarına bir kaç madde halinde göz gezdirelim;

 • Dijital pazarlama en efektif ve güncel pazarlama yöntemidir
 • Rekabette avantaj sağlar ve pazardaki görünürlüğünüzü artırır
 • Verileriniz dijital olacağından ölçülebilirlik bakımından oldukça detaylıdır
 • Çevrenizle sınırlı müşteri potansiyelinizi ulusal çapta ve hatta küresel alanda yükseltir
 • Müşterilerinize hassas kategoriler üzerinden ve bireysel olarak ulaşmanızı sağlar
 • Doğru teknikler uygulanması durumunda tanıtım maliyetinizi düşürür

Dijital Pazarlama Hangi Kanalları Kullanır?

Dijital pazarlama kanalları üzerinden yatırım yaparak çeşitli kampanyalar üzerinden kazanım elde edebilmek mümkündür. Bir noktada dijital pazarlamada hedef kitlelere ulaşmanın yolları web sitesi, SEO, sosyal medya vb. kanallardan gerçekleştirilmektedir. Alt başlıklarımızda bu kanallara ayrıntılı bir şekilde değindik.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

1. Web Sitesi

Kurumsal web sitesi işletmenize ait sanal bir dükkân işlevi görür. Müşterilerinize fiziksel ortamda inceleme fırsatı bulamayacakları detaylara ev ortamında erişim fırsatı verir. Web sitenizin tasarımı hedeflerinize uygun olmalıdır. Sitenin alan adı, logo seçimi, mottosu ulaşmak istediğiniz potansiyel müşteri kitlesine hitap edecek bir dizayna sahip olmalıdır. Ana sayfa ziyaretçilerinizi ilk görüşte cezbetmelidir. Hedef kitlenizi analiz eetmek ve kullandıkları anahtar kelimeleri tespit etmek kritik önem taşır. Ziyaretçileri sitede kalmaya teşvik edecek olumlu mesajlar seçilmelidir. Site tasarımı basit ve kullanışlı olmalıdır. Müşteri alım yapmak istediğinde bunu mümkün olacak ez az çabayla gerçekleştirebilmelidir. Hakkımızda sayfasında ürünlerinizin ve verdiğiniz hizmetin rakiplerinize göre avantajlarını kısa, net ve vurucu şekilde ifade etmeniz gerekir.

2. SEO

Arama motoru optimizasyonu gelişen teknolojinin pazarlama alanına getirdiği yeni kavramlardan biri. SEO çalışması, denebilir ki yazınızın, tanıtımınızın, reklam metninizin arama motorlarının dikkatini çekmeye çalışmasıdır. SEO çalışmaları web sitenizin, sosyal mecranızın arama sonuçlarında en üstlerde yer almasını hedefler. Yanlış veya amatörce yapılmış bir SEO çalışması işe yaramaktan çok uzak olacaktır. Yapılması gereken SEO alanında uzman bir ekipten danışmanlık almaktır. Böylelikle potansiyel müşterilerinize bir adım daha yaklaşmak mümkün hale gelir.

seo dijital pazarlama kanalları

3. Mobil Cihaz ve Tabletler

Mobil cihazlar üzerine geliştirilen pazarlama stratejileri akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte önem kazandı. Dijital pazarlamayı 2010’lardan itibaren kullanımı ivmelenerek yükselen mobil cihazlara uygulamanın farklı yolları mevcuttur. SMS aracılığıyla reklam uzun sayılabilecek bir geçmişe sahiptir. Fakat uygulamalar mobil cihazlar için esas etkileşim kanalını teşkil eder. Ürün tanıtımlarınızı, indirim ve kampanyalarınızı yaygın kullanımı olan mobil uygulamalar aracılığıyla görünür kılabilirsiniz. Hatırlatma ve bildirimler mobil uygulamaların işlevselliğini artırır. 90%’ın üzerinde geri dönüş oranına sahip olan uygulama bildirimleri sayesinde kitleye erişiminiz katlanarak artar.

4. Sosyal Medya

Sosyal medya marka bilinirliğini artıran ve getirileri uzun vadede sağlanan bir yatırım aracıdır. Doğrudan sosyal medya üzerinden satış yapmak sürdürülebilir değildir. Sosyal medya araçlarını daha çok bir marka haline gelmek ve imaj yaratmak amaçlarına yönelik kullanmak yerinde bir tercih olur. Etkileşim hainde kaldığınız hedef kitlesinde zamanla oluşan aşinalık ve marka sadakati sosyal medyanın başlıca getirilerindendir.

5. Influencer Marketing

Influencerlar kitleleri etkileyen ve davranışlarını yönlendirme yeteneğine sahip kişilerdir. Sosyal medya fenomenleri medya araçları üzerinden hayran ve takipçi kitleleri üzerinde karizmatik bir etkiye sahiptirler. Paylaşım ve faaliyetleri takipçi kitleleri tarafından dikkatle izlenir ve ilgi alanlarında adeta otorite kabul edilirler. Influencerları blog yazarı, youtuber, instagram veya tiktok fenomeni gibi pek çok farklı başlık altında görebiliyoruz. Influencer ile yapacağınız işbirliği sosyal medya kanalları üzerinden kitlelere ulaşarak onları ürün ve hizmetlerinizden haberdar kılmanızda etkili yollardan biridir. Bu tür dijital pazarlamanın kendine özgü avantajları vardır. Influencerlar sosyal medya aracılığı ile sayıları milyonları bulan takipçilere hızlıca erişebilirler. Özgün, çarpıcı, merak uyandıran ve taklit etmeye özendiren, pazarlama stratejilerine uygun içerikler üretirler. Kitleleri onlara güvenir ve görüş ve fikirlerini samimiyetle dinlerler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

6. Remarketing ve Retargeting

Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama yöntemleri dijital pazarlama kavramı içerisinde önemli bir yer tutar. E-ticarette müşteri – ürün tanıtımı etkileşiminin alım gerçekleşmeden sonlanması olasıdır. Remarketing çalışması satın alma işleminin neden gerçekleşmediğini merkeze alır. Veri analizleri üzerinden müşteri kitlesini tanır ve sınıflandırır. Müşteriyi neyin hangi aşamada vazgeçirdiğini tespit ederek ona en uygun zamanda en uygun geri dönüşü sağlayarak ‘yeniden pazarlama’yı hedefler. Retargeting, ziyaretçilerin cihazlarına bırakılan çerezler aracılığıyla potansiyel müşterinin ilgilendiği ürünü gezindiği diğer web sitelerinde karşısına çıkarmak üzerine kuruludur. Böylelikle müşterinin geri dönerek satın alma işlemini tamamlaması amaçlanır.

7. İçerik Pazarlama

Birim bakımından günlük fiziksel tüketim mallarını katbekat aşan rakamlara ulaşan içerik tüketimi, kendini her an yenileyen inanılmaz bir trafik oluşturmaktadır. Dev video paylaşım siteleri, mobil uygulamalar, sanal eğlence platformları üzerinde çeşitli formlarda milyonlarca paylaşım milyonlarca kişiye saniyeler içerisinde ulaşıp tüketiliyor ve hatta ikincil ürünlere dönüşüyor. Yeni medya, radyo televizyon gibi geleneksel medyayı gittikçe demode hale getirip giderek ana akım iletişim araçları haline geldi. Kriterleri yeni ve göreceli olmakla birlikte en kaliteli içerik en geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahip oluyor. Sosyal medya içeriklerinin taşıdığı bu karşı konulmaz erişim kabiliyeti dijital pazarlamada da kendine yer buluyor. Bilindik ve geleneksel pazarlama çalışmalarının dışında tüketiciye satış yapma amacını ikinci planda tutabilen, entelektüel gelişimine katkı saylayacak türden, kullanıma ve katılıma elverişli içerikler dijital pazarlamada önemli bir konuma sahiptir. Bu sayede marka saygınlığı artarken, tanıtımın kitlesel kabul görmesi de üst düzeyde sağlanabiliyor.

8. E-posta Pazarlama

E-posta üzerinden yapılan dijital pazarlama türüne e-posta pazarlama denir. SMS pazarlama gibi artık eski sayılabilecek türde bir  yöntemdir. Bu yöntemde indirim ve kampanyalardan kitleyi haberdar etmek esastır. E-posta pazarlamada kritik nokta spam görünümü vermekten uzak durmaktır. Bunun için kitlenin e-posta yoluyla ulaşılacak olan kısmı dikkatle seçilmesi önem arz eder.

e posta pazarlama

9. Affiliate Marketing

Affiliate marketing yönteminde esas olan kar payından belirli bir miktarda feragat ederek pazarlamada birebir diyaloğu ön planda tutmaktır. Bu yöntemde kendileri de çoğunlukla müşteri olan aracılar belirli bir komisyon karşılığında markanın ürünlerini kendi çevrelerinden başlamak üzere pazarlar. Kişi ve kurumlarla yapılan bu tür bir anlaşmanın neticesinde marka bilinirliği ve satış rakamları artış gösterir.

10. Google Ads

Müşterilerin internet üzerinden her türlü içerik ve ürüne ulaşmasında adeta bir giriş kapısı işlevi gören arama motorları, dijital pazarlama konusunda da başat bir konum arz eder. Bing ve Google gibi arama motorlarının reklamcılık hizmetlerinden faydalanmak kitlelere erişme alternatiflerinden bir diğeridir. Google 2016 senesinde yaptığı güncellemelerle beraber reklam gösterim biçiminde değişimler gerçekleştirdi. Böylelikle, arama sonuçlarının gösterildiği sayfada üst kısımda yer alan reklam sayısı 3’ten dörde çıkarılmıştır. Arama sonuçlarının en altında yer alan alanda ise 3 tane daha reklam alanı açılarak totalde anahtar kelime eşleşmesi yoluyla 7 adet reklam gösterilmektedir. Google Ads hizmeti anahtar kelime temelli reklam verme imkânı tanır. Reklam verici potansiyel müşteri kitlesini belirleyerek onların ilgisini çekecek doğru anahtar kelimeleri ürünleriyle eşleştirir. Reklamın hangi zaman aralığında, hangi yaş gruplarına gösterileceği ve hatta cinsiyet ve coğrafya bilgilerini de içeren detaylı bir hedefleme imkânı sunar. Böylelikle ürünleriniz anahtar kelimelerle eşleşerek kullanıcıların arama sonuçlarında sayfanın en üstü ve en altında konumlanacak şekilde gösterilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ürün Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?

PPC adı verilen tıklama başına ödeme usulüyle verilen reklamlar maliyet bakımından oldukça cezbedicidir. Bu yöntemde ürünleriniz tıklama almadıkça ödeme yapmazsınız. Tıklanmayan reklamlar ise marka tanınırlığınızın gelişmesine katkıda bulunmaya devam eder. Dijital pazarlama kanalları hakkında tüm detayları sizinle paylaştık. Peki Dijital pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister miydiniz?

Dijital pazarlama hangi platformlarda yapılır?

Dijital pazarlama internete bağlı olan bütün iletişim ortam ve formlarını kapsayan bir etkinlik alanına sahiptir.

Dijital pazarlamanın avantajları nelerdir?

Dijital pazarlama yükselmekte olan ve şimdiden geleceğin ticaretine yön vereceği öngörülen bir uzmanlık alanıdır. Günümüzde bir ürün satın almak isteyen müşterilerin 80%’inden fazlası internet üzerinden ön araştırma yaparak ürün özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi ediniyor ve kıyas yapma imkânı buluyor.

Dijital pazarlama nasıl yapılır?

Dijital pazarlama, çeşitli platformlar aracılığıyla belirli bir fikri, ürünü ya da hizmeti hedeflenen kullanıcılarla dijital alanlar üzerinden yapılabilmesine olanak sağlayan yöntemlere verilen genel isimdir. 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 49 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir